Subliminal Mesaj


Subliminal Mesaj Nedir ?Subliminal mesaj başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır(ses, görüntü , koku ...) ve normal insan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır. Subliminal mesajlar insanın bilinçli dikkati tarafından fark edilemezler, ancak bu mesajların insanın bilinçaltını etkiledikleri ileri sürülmektedir. Subliminal teknikler reklamcılık ve propaganda alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tekniklerin amaçları, etkililiği ve kullanım sıklığı konuları tartışmalıdır.
youtube.com
Çevremiz, belkide yıllarca karşımızda olup fark etmediğimiz gizli semboller yada yazılar şeklinde bilinçli olarak yerleştirilen subliminal mesajlarla doludur. Bunu en çok reklamlarda , paralarda, posterlerde, flimlerde, tablolarda görürüz. Bir çok üstün zekalı insan eski çağlardan beri yaptıkları eserlerin bir köşesine bu tip kendi imzasını bırakmıştır. Hatta dahi diye nitelendiren neredeyse her insanın bu gibi eserlerinin bir köşesine gizlenmiş bir imzası vardır. Bunun en basit açıklaması şu şekilde örneklendirilebilir. Gözlerimizin algılama hızı bellidir ve bundan daha hızlı bir iş yaparsanız göz algılamasa da beyin parçaları birleştirip boşlukları atlayarak sonucu gösterir, örneğin ilizyon numaraları. Yani gözümüz görmedi diye bir şeyin olmadığı anlamına gelmez.
Bir örneklendirmede kişisel eğitimlerde verilen kişinin hal ve tavırlarıyla karşısına verdiği mesajlardır.
Bazı insanların bu mesajları çok net bir şekilde ilk bakışta gördüğü söylenmektedir. Mesela bir tabloya bakan bir insan kafa yönleri ile göz bebeklerinin baktığı yerlerin farklı olduğunu ve bu bakış noktalarının kesiştirdiğinde bir mesajı işaret ettiğini bir bakışta anlayabilir.(Klasik dönem ressamlarının çok kullandığı bir yöntem), Yada günümüzde bir flim izleyenlerin çoğunun aksine bir kişi gizlenmiş reklamları farkedebilir, başrol deki kahramanın adı ile bir sahnede söylediği numaraları kesiştirip gizli mesajı çözebilir. Evet çoğumuz bu tip şeylere dikkat etmeyiz ama beynimiz bu resimleri algılıyor ve kayıt ediyor.
*Bir test : Bugs Bunny (sevimli tavşan) dediğimde bugs bunny nin sevdiği şanslı numarasını söyeyin ?
:) evet işte siz bu mesajı buldunuz yada bulamadınız cevap: bu boş7ukta gizli
-Aslında sıradan farksız bir numara ama şanslıymış gibi kodlanıyor....
Subliminal mesaj iyi yönde de kullanılabilir. En çok yabancı dil eğitimi yada hızlandırılmış zeka gelişiminde etkili olduğu söylenmektedir.
Bende bu konuda biraz takıntılı olduğum ve bu gibi ayrıntıları sevdiğim için böyle bir yazıyı kaleme aldım, umarım beğenmişsinizdir.

0 yorum: