PC Kasasından Gelen Dıt/Bib Sesleri ve Nedenleri

PC başlangıç sırasında gizemli bipliyor? Bu durumda yüksek bir ihtimalle BIOS size bir şeyler anlatmaya çalışıyordur. BIOS (Basic Input Output System), işletim sistemi devreye girip kontrolü eline alana dek bilgisayarın temel fonksiyonlarını denetler. Eğer sistem başlangıcında bir problem varsa BIOS sizi bip sinyalleri ile uyarır. Burada saymak büyük bir önem taşıyor. Zira bip seslerinin sayısı ve uzunluğuna göre hata mesajı çözülecektir. Biplerin tam olarak ne anlama geldiği ise üretici ve sürüm numarasına göre değişiklik gösterir.
Bilgisayarımızı açtığımızda kasanın içinden gelen değişik bib / dıt sesleri ve anlamları şu şekildir.
 • Sürekli Ses Güç kaynağı arızası
 • 1 uzun = Ram yenileme ( Bellek tazelenmesinde hata)
 • 1 uzun, 1 kısa = Arızalı ana-kart veya ROM-Basic ( BIOS çipi arızası)
 • 1 uzun, 2 kısa = Ekran kartı hatası veya dip switch (XT icin )
 • 1 uzun, 3 kısa = Ekran kartında hata
 • 1 kısa = Normal Açılış
 • 2 uzun, 1 kısa = Monitör adaptör ekran kartı senkro hatası  (RAMDAC kaynaklı )
 • 2 kısa = Parity  (eşlik) hatası (hafiza-ram toplam /  Bellek parity )
 • 3 kısa =  Belleğin İlk 64 K RAM hatası
 • 4 kısa =  Timer (Zaman sayacı) arıza hatası
 • 5 kısa = İşlemci arızası (prosessor arızalı) veya video ram
 • 6 kısa = Klavye işlemcisi hatası
 • 7 kısa = Sanal işlemci mode ayar (AT için)
 • 8 kısa = Video Ram yanlış yazma ( Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası)
 • 9 kısa = ROM bios toplam hatası
 • 10 kısa = CMOS okuma/yazma hatası
 • 11 kısa = Tampon Bellek Hatası
Yeni nesil ekran kartlarında da hata mesajı olarak aynı bibleme sesleri vardır. Bunları anakarttan gelen bib sesleri ile karıştırmamak gerekir.

Bu bip sesleri sorunların çözüm yolları;

1. hata için, güç kaynağınızın bağlantılarını kontrol edip bir deneme daha yapın. Eğer sorun devam ediyorsa, üç vakte kadar size yeni bir güç kaynağı gelecek demektir.

2, 4, 10, 12, 15 e 16 numaralı hatalar için, tüm kartları işlemciyi ve RAM’leri söküp tekrar takın. Öncelikle mümkün olduğunca az bileşenle bilgisayarı başlatmaya çalışın. 4, 15 ve 16 numaralı hatalarda BIOS çipinin yerine düzgünce oturduğundan emin olmak için üstüne hafifçe bastırın. Değişen bir şey yoksa 4, 15 ve 16 numaralı hatayla karşı karşıyaysanız yeni bir BIOS çipi edinin, yok eğer değilseniz zaten yeni bir anakartınız olacağınız için BIOS çipiniz otomatik olarak değişmiş olacaktır.

3, 8 ve 9 numaralı hatalarla baş etmek için öncelikle RAM’lerinizin yerlerine düzgün oturduklarından ve yuvalarla aralarında herhangi bir yabancı maddenin bulunmadığından emin olun. Eğer birden fazla bellek modülü kullanıyorsanız değişik kombinasyonlar deneyin. Hata hala devam ediyorsa belleklerinizi tek tek deneyerek sorunun hangisi/hangilerinde olduğunu bulabilirsiniz.

5, 6 ve 7 numaralı mesajı alıyorsanız, ekran kartınızın yerine iyice oturduğundan ve monitör bağlantısının düzgünce bir şekilde yapıldığından emin olun. Problem sürüyorsa başka bir ekran kartı ile bilgisayarı başlatmayı deneyin. Sonuç alırsanız sizi tebrik ederiz çok yakın bir zamanda yepyeni bir ekran kartınız olacak. Ekran kartlarıyla ilgili alacağınız sesli hata mesajlarının neredeyse tamamı 6 numara olacaktır. Bu nedenle şimdiden “diii di dit dit” sesine alışmanızda fayda var.

11, 13 ve 17 numaralı hatalar için işlemcinizin düzgün bir şekilde takıldığından emin olun. Mümkünse başka bir işlemciyle denemelerde bulunun, sonuç alamazsanız özellikle 17 numaralı hata için anakartınızdan şüphelenin.

POST Mesajları
Girişi ölümcül hata mesajlarından yaptık ama daha çok uyarı niteliğinde olan POST mesajları ile ortamı biraz yumuşatmayı ihmal etmiyoruz. Genel olarak açıklayıcı, birkaç kelimelik (biraz İngilizce ile) anlaşılabilir niteliktedirler. Ama can sıkmaya yetecek kadar ciddiye almak kaçınılmazdır. Bu mesajlar anakarta, BIOS’a, takılı olan donanıma, çipsete göre değişiklik gösterebilirler. Yine de belli başlı birkaç hata mesajıyla uygulanabilecek çözüm yollarını yazıyorum.

BIOS ROM checksum error - System halted: BIOS çipindeki bir hatayı gösterir. Çipte fiziksel hata veya BIOS yazılımında bozukluk olabilir. Sisteminizi yeni bir BIOS ile update edin, sorun devam ediyorsa yeni bir BIOS çipi edinmeniz gerekecek.

CMOS battery failed: BIOS piliniz bitmiş veya bitmek üzere. Pilin türünü belirleyip en yakın saatçiden yenisini alabilirsiniz.

CMOS checksum error - Defaults loaded: Herhangi bir nedenden dolayı BIOS ayarlarınızda bozukluk oluşmuş (muhtemelen bitmek üzere olan BIOS pili yüzünden). Varsayılan ayarlar yüklenerek sisteminizin zarar görmesi engellenmiş.

Floppy disk(s) fail: Sisteminize takılı bulunan disket sürücü(ler) ile BIOS’taki disket sürücü ayarları birbirini tutmuyor. Disket sürücünüzün bağlantılarını kontrol edin, BIOS’taki ayarlar yanlışsa düzeltin. Sorun devam ediyorsa disket sürücünüzde muhtemel bir fiziksel arıza var demektir.

Keyboard error or no keyboard present: Belki de en çok karşılaşılan POST mesajı. Bu mesaj genellikle “Press F1 to continue” diye devam eder. Siz de olmayan klavyenin F1 tuşuna basarak hatadan kurtulabilir veya yeni bir klavye takarak işleme devam edebilirsiniz.

Memory test fail: POST mesajlarının belki de en can sıkıcısı. BIOS’taki bellek ayarlarınızda olabilecek bir problemden kaynaklanabildiği gibi, bellek modüllerinizdeki kısmi (kısmi=belli bir bölümündeki) arıza nedeniyle de ortaya çıkailir. Ayarlarınızdan eminseniz, başka bir bellek ile sisteminizi tekrar açmayı deneyin.

Hard Disk(s) Fail: Sisteminizde mevcut disk(ler)le BIOS’ta belirilmiş disk ayarları birbirini tutmuyor demektir. BIOS’tan disk ayarlarını otomatiğe getirin, master/slave ayarlarını kontrol edin. Sorun devam ediyorsa disk sürücünüzde fiziksel bir bozukluk kuvetle muhtemeldir.

Bunlar POST hatalarının sadece belli başlı olanları. Sistem-spesifik olarak hata mesajları ile karşılaşabileceğinizi tekrar hatırlatmamda bir sakınca yok.

Dict / Bib Voices and Reasons From PC Basis

1 yorum:

 1. benim bilgisayarımdan uzun bip sesleri geliyor kaç kez söküp taktım durum umutsuz

  YanıtlaSil