Sert Sakal Yada Hassas Cilt İçin Nasıl Hızlı Tıraş Olunur

Yüzünüzde ortalama 15,000 kıl bulunur, bu kıllar günde ortalama 3,8 mm uzar. 15 yaşın üzerindeki erkeklerin %90’ı kendisi yada çevresi için düzenli olarak tıraş olur. Tıraş ortalama 3 dakika sürerken, bir tıraş bıçağı da maksimum 9 kez kullanılır. Bu rakamlar kullanıma ve cilt özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Bir ortama erkek ömrünün 3350 saatini yani 139 gününü alır. Ve erkeklerin %70’i ıslak tıraşı tercih eder. 

Öncelikle sağlıklı bir tıraş, dolayısıyla sağlıklı bir cilt için hijyene çok önem verilmelidir. Tıraş takımlarının temizliğine özellikle dikkat edilmelidir. Hem daha rahat bir tıraş, hem de hijyen açısından tıraştan önce yüz ılık su ile bolca yıkanmalıdır. Böylece sakallar yumuşayacak ve ciltteki gözenekler açılacaktır.
Tıraş sırasında sıcak su kullanılırsa sakalların yumuşaması, gözeneklerin açılması ve cildin temizlenmesi daha kolay sağlanacaktır. Eğer vakit varsa duştan çıktıktan sonra tıraş olunması tavsiye edilir.

Günümüzde erkekler genellikle her gün tıraş olmaktadır. Bunun sonucunda her sabah erken kalkıp sakal tıraşı için fazla zaman ayıramamaktadır. Özellikle sakalı sert çıkanlar yada cildi hassas olanlar için hızlı tıraş olmak sorunlara yol açmakta  yada istenilen görüntüye ulaşmayı zorlaştırmaktadır.
Cildiniz narin olabilir , sakalınız sert olabilir , sakal yönünüz ters olabilir, yüzünüz sivilceli yada akneli olabilir yada hiç bir sonunuz olmayabilir ama tıraş olurken dikkat etmeniz gereken bir kaç küçük ayrıntı işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Hızlı Ama Sorunsuz Tıraş İçin 3 Aşama

1.) Tıraş öncesi :

Mentollü ürünler cildi hızlı kurutmaya başlayacağından tercih edilmemelidir. Tıraş bıçağınızı kaliteli seçin ve körleşmeye başladığında değiştiriniz. Ustura kullanmıyorsanız tıraş bıçağınızı, jiletlerin arkası boş olan modellerden seçilmeniz temizlenmesini kolaylaştıracaktır.

Normal ve kuru ciltler için :
Tıraş öncesi cildinizi ılık suyla yıkayın sonra sakal ve bıyığınıza az bir miktar bebek yağı yada likit(sıvı) cilt bakım kremi (losyonu) ile yumuşatın. Bebek yağını durulamadan direk üzerine, tıraş köpüğü / kremi /  jelini vb. ne kullanıyorsanız uygulayın. Cilt kremi kıllarınızı ve cildinizi tıraş için uygun normlara yaklaştıracaktır.


Yağlı ciltler için :
Tıraş öncesi cildinizi ılık suyla yıkayın , sonra az bir miktar bebek şampuanı ile sakal ve bıyığınızı köpürtün. Köpürmüş bebek şampuanını durulamadan direk üzerine kullandığınız tıraş köpüğü / kremi /  jelini vb. uygulayın. Bebek şampuanı kıllarınızı ve cildinizi tıraş için uygun normlara yaklaştıracaktır.

2.) Tıraş Olurken : 


Mümkünse sıcak su ile tıraş olunuz ve sakalların çıkma yönüne göre acele etmeden tıraş bıçağınızı kullanınız. Tıraş bıçağınız tam dolmadan temizleyip tıraşa devem ediniz.

3.) Tıraş sonrası : 


Cildinizi ılık su ile durulayın, tıraş sonrası alkollü yada kimyasal içerikli kimyasallar kullanmayın. Bunun yerine doğal nemlendiriciler kullanın.

İşte güzel bir tıraşı tamamladınız. Haydi hayırlı traşlar...


0 yorum: