Pc de Sorunlu Donanım Bulma Testi

Sisteminizde donanımsal bir sorun varsa, bunun hangi bileşenden kaynaklandığını anlamak için Windows 7 ve 8'de bulunan Kaynak ve Performans İzleyici 'sini kullanabiliriz.

Bilgisayarınızda yazılım dışında bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda, bunun kasanızın içerisindeki sayısız donanımdan bir tanesiyle ilgili olabileceğini bilirsiniz. Genellikle fanlar, sabit diskler, işlemci ve grafik işlemciler gibi hareket eden ve ısınan bileşenler, sorunun en sık çıktığı noktalar olarak düşünülür. RAM ve SSD diskler de, üzerlerine sürekli tekrar yazıldığından bozulmaya elverişli bileşenler arasındadırlar.

Kaynak ve Performans İzleyici

Başlat fonksiyonunu açın ve perfmon /report yazıp Tamam'a tıklayın. Yeni bir pencere açılacak ve veri toplanmaya başlanacaktır.

Yaklaşık bir dakika süren bu işlemin ardından karşınıza ayrıntılı bir rapor çıkacak. Raporda "Tanılama sonuçları - uyarılar ve kaynak özeti" bölümüne göz atın. Buradaki uyarılara dikkat edin. Kırmızı, sarı ve yeşil renkli özet bilgileri, sisteminizle ilgili uyarıları incelemenizi kolaylaştıracak.

1 yorum:

  1. Elinize sağlık hocam. bilgisayar alırken çok lazım olur

    YanıtlaSil