Blogger Sayfalarının Daha Hızlı Yüklenmesini Sağlamak

Blogger Sayfalarının Daha Hızlı Yüklenmesini Sağlamak


Blog'unuzun yüklenme hızı, blog'unuza daha fazla okuyucu çekmek ve blog'unuzda daha fazla kalmasını sağlamak açısından çok önemlidir. Blogunuzun yüklenmesi uzun zaman alıyorsa bir çok okuyucu, blogunuzu okuma şansı olmadan terk edebilir. Blogunuzun daha hızlı yüklenmesine ve daha fazla kullanıcı çekmesine yardımcı olacak birkaç ipucunu burada bulabilirsiniz:

Yayınlar

Blog'unuzun yüklenme süresi, ana sayfanızda görüntülediğiniz yayın sayısından etkilenebilir. Ana sayfada görüntülenen yayın sayısını Yerleşim sekmesinden kolayca değiştirebilirsiniz. Ana sayfada görüntülenmesini istediğiniz yayın sayısını değiştirmek için Yerleşim > Blog Kayıtları > Düzenle > Ana sayfadaki kayıt sayısı yolunu izleyerek 5-8 arası bir yayın görüntülemenizi öneririz. Yayınlarınıza Devamını Oku özelliğini kullanabilirsiniz.


Üçüncü Taraf JavaScript ve Bağlantılar

Optimum blog yükleme hızı için Google/Blogger widget'larını, JavaScript'i ve bağlantıları kullanmanızı öneririz. Ancak üçüncü taraf JavaScript ve bağlantılar kullanmanız gerekiyorsa JavaScript'i blog'unuzun en altına koymanız halinde blog'unuz çok daha hızlı yüklenir. Kenar çubuğunuzda üçüncü taraf JavaScript ve bağlantılar varsa bunları kenar çubuğunun en altına koyun.

Resimler ve Medyalar

Blog'unuzda ne kadar çok resim, video ve diğer multimedya öğesi varsa blog'unuzun yüklenmesi o kadar uzun sürer. Ancak resimler ve multimedya nesneleri, kullanıcıları blogunuza çekmek için önemlidir. Bu yüzden resimlerinizin ve medyalarınızın yükleme hızını artırmak da önem taşır. Burada, medyalarınızın yükleme hızını artırmak için kullanabileceğiniz birkaç ipucu bulabilirsiniz:
Resimlerinizin boyutunu (mb) küçültün veya tam boyutlu resme bağlantı veren küçük resimler kullanın.
Üçüncü taraf resimler kullanırsanız bunları Blogger yayın düzenleyicisi yoluyla Picasa Web Albümleri'ne yüklemeyi tercih edin.
Sayfanızda görüntülenecek çok sayıda resim varsa tüm resimlerinizi bir Picasa Web Albümü'ne yükleyebilir ve yayınınızda veya kenar çubuğunuzda albüme bağlantı verebilirsiniz.

Diğer öneriler

Blog'unuza özel bir CSS eklediyseniz CSS'yi sayfanın en üstüne koyduğunuzdan emin olun.
Blog'unuzda okuyucuların dikkatini çeken en önemli içerik en hızlı yüklenmesi gereken içeriktir.

2 yorum:

  1. Hocam merhabalar, bir sorum olacaktı blogger anasayfasında gözüken resim boyutu küçük gözüksün yazı sayfasına girdiğimizde resim boyutu büyük gözüksün istiyorum yani her iki sayfada isteğe bağlı resim boyutunu ayarlayabilirmiyiz wordpres de kodlarla yapılabiliyor fakat blogspot da yapamadım..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Mümkün. Şablona göre düzenlemek gerektiğinden şunu ekle diyemiyorum. ]]> altından .post img bölümünden sınırlamalar 8 yükseklik, genişlik , konum gibi) eklenerek yapılır, yada if atayarakta anasayfa içeriğine değer atayabilirsin.

      Sil