Format Sonrası Veri Kurtarmak

Bilgisayara format attınız ve bazı dosyalarınızı (resim, müzik, video vb.) yedeklemediğinizi fark ettiniz. Yada bir dosyayı sildiniz ve sonra lazım oldu. Gerçekten çok can sıkıcı bir durumdur.

Bu test için 16 GB USB bellek NTSF olarak HDD gibi kullanılmış ve biçimlendirildikten sonra ne kadar veri kurtarabilğimize bakılmıştır. Yani sıradan bir kurtarma değil format sonrası ne kadar veri kurtarabildiğimize göre değerlendirilmiştir.

Formattan sonra veri kurtarmak istiyor yada format öncesi windows versiyonunuza olduğu gibi geri dönmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken Bilgisayar > Yereldisk (C:) > Windows.old dosyasına bakın win 7 ve sonrası sistemlerin format atıldıktan sonra eski verileri sakladığı bu dosya sizi kurtarabilir.

Eğer format öncesine komple dönmek isterseniz öncelikle http://go.microsoft.com/fwlink/p/?LinkId=254871

linkinden windows.old dosyasının sistem dosyalarında eksik var mı diye kontrol edebilirsiniz. Sonra microsoftun talimatlarına uyun.


Bu işlemleri yaptınız ama olmadıysa şimdi size veri kurtarma programları lazım , çok örnek var ama bizim denediklerimiz arasında işe yarayanlar şunlar


Active Partition Recovery
iCare Format Recovery
Ontrack Easy Recovery
R-Studio
Recover My Files
Restorer Ultimate
iSkysoft Data Recovery for Mac
iSkysoft iPhone Data Recovery for Mac
TestDisk Data Recovery

Bu uygulamalar yada hiç bir yöntem size verilerinizi %100 kurtarma garantisi vermez. Bu nedenden siz tedbirinizi önce alın ve tavsiyem bir harici disk alıp ne olur olmaz diye verilerinizin yedeğini bulundurun.

1 yorum: