Advanced SystemCare Kullanımına Dikkat

Advanced SystemCare Uzun zaman önce Windows XP yıllarında bir çok sorunu optimize eden bir programdı. Daha önce HDD içeren Windows 7 bir laptop da başıma işler açmış, bir türlü sistemden tam kalmamış ve bilgisayar da güvenlik zaiyatları verdiğini anlayınca hiç uğraşmamış format atmıştım.Bir sorun için arkadaşın önermesi ile SSD takılı Windows 10 bilgisayarda çalıştırayım dedim. Ne olduysa o andan sonra oldu. PC sürekli reset atıp mavi ekran vermeye ve sürekli donmaya ve ekran kararmasına neden oldu. Önce donanım arızası zannedip parçaları kontrol ettim, sonra temiz bir format attım ama sorun aynı şekilde devam etti. Sonra SSD kontrol ettiğimde yapısının bozulduğunu anladım. Neyseki hard disk onarım programları ile SSD yi eski haline getirip sorunu çözdüm.

Size tavsiyem Windows çekirdeğinde bazı yapılar kapalı durumda ve birbiri ile ilişkili çalışmaktadır. Her pc yi hızlandırdığını söyleyen program başta bir şeyleri düzeltiyor gibi görünsede aslında bağlı bulunduğu yapıları etkileyebiliyor bu nedenden donanım arızalarına bile sebep olabiliyor .

Kısaca bilgisayarınızda yazılımsal bir temizlik yapacaksanız bunu önerilen yöntemlerle yapmak en düzgün bakım olacaktır. Programsız Windows Bakımı Ve Hızlandırılması gibi.

Bu arada Advanced SystemCare tavsiye etmiyorum. Bence kullanmayın.

2 yorum:

  1. SSD lerde disk birleştirmenin sakıncalı olduğunu okumuştum.Disk birleştime yaptıysa sorun o yüzden çıkmış olabilir

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Disk birleştirme yapmayın olayı eski ssd lerde vardı. Trim ve yapısal değişiklerden sonra o olay kalmadı. Ayrıca programı yazanında kullanılan bileşenleri bilmesi ve ona göre yazması gerekir zaten. Her neyse bu tip programlar kernel le dokunduğu için windows garip hatalar veriyor aslında işin özü bu.

      Sil