Cahilistan Halkı Neden Fakir

Koyunistan 5 tarafı denizlerle çevrili , yeraltı ve yerüstü kaynakları zengin, jeopolitik önemini söylemeye gerek olmayan bir ülkenin halkı neden fakir olur  ki ?

Un var, şeker var , su var. Eee neden bundan helva yapacak kimse gelmiyor demişler. Demek ki helvayı doğru yapacak kişileri biz seçemiyoruz demişler.

Suçu başkalarına atmak yerine hatayı kabullenip çözümü tartışmak sonuca götürür demişler. Bu bağlamda kendini yönetecekleri iyi seçemediğinden bu vaziyet oluşmuş. Bir yönetici iki yönetici değil bu kadar fakirleşmenin sonucu son 50 yıl içinde peyderpey olacak bir durummuş.

Düşünmüşler biz neden iyi yönetici seçemiyoruz diye sonuçta aptal ve cahiller dışında kendisini yönetecek kişileri seçmek kolay olsa gerekmiş. Sonra bir bakmışlar halkın çoğu aptal ve cahil. Demişler cahilliği bitirmek okumakla olur amma bu bizim millette yok. Aptallığında çözümünü bulan yok. En iyisimi biz mazeret üretip icraat değil laf kalabalığı yapalım.

Bir başkası aptallık ve cahillik bu kadar zararlı bir şey mi diye sormuş.
Cevabı uzun uzun anlatmamışlar kısaca "Aptal, aptal olduğunu bilebilse zaten aptal olmaz" demişler (Bknz.)

Kime oy verelim hepsi aynıı diyelim demiş birisi, diğeri bu yöneticiler dışarıdan gelmiyor ki, içimizden çıkıyor , ozaman bu kadar ahlaksız bir grubu ancak bu kadar ahlaki değerlerini yitirmiş toplumlar destekler....

Biz en iyisi başka bir çözüm bulalım demiş bir başkası,
Bir diğeri bizi insani değerler sömürüsü yapan birisi yönetsin demiş, herkes şiddetle karşı çıkarken içimizden olsun ama başkasının dediğini yapsın böylece aptal ve cahil toplumu idare eder herkes meelemeye devam eder demiş. Bir şansımızı deneriz tutmazsa zaten bu aptal ve cahil toplum çabuk unutur demiş.

Onu denemişler bunu denemişler olmamış. Sonra birisi çıkmış bakın demiş aptallar, cahiller ve ahlakını kaybetmişler oy kullanmasın geri kalanlardan oluşan bir grup yapalım, sadece bunlar seçebilsin, yöneticiler bunların arasından seçilsin ve bu dertler bitsin demiş. Şimdi bunu ayıklayacak bir program yazılana kadar beklemeye geçmişler.

Umalımda bu program çok sevdiğimiz cahilistan tükenmeden yazılsa.

3 yorum:

 1. Çok etkili bir yazı olmuş tebrik ederim. :)
  dgn

  YanıtlaSil
 2. "Bir yeri güzel yapan oranın insanıdır, eğer oranın insanı hep gülerek konuşuyorsa orası çölün ortasında bile olsa gülistan olur"

  "Bir yeri güzel yapan oranın insanıdır, yoksa güneş her yerde aynı doğar."

  YanıtlaSil
 3. "Bir yeri güzel yapan oranın insanıdır, eğer oranın insanı hep gülerek konuşuyorsa orası çölün ortasında bile olsa gülistan olur"

  "Bir yeri güzel yapan oranın insanıdır, yoksa güneş her yerde aynı doğar."

  YanıtlaSil