Dolar Bize Ne Söylüyor

Globalleşen dünyada bazı değerleri anlamak için aynı matematikteki gibi bir sabit belirleyip buna karşılık gelen doğrusal sonuçlar neler diyor ve neler yapmalıyız beraber bakalım. Neden $ sabiti aldık sanırım açıklamaya gerek yok :)Kendi ülkenizin para birimi ile Dolar karşısındaki değeri size basitçe neler söyler.

Bu karşılaştırmaları lütfen araştırarak kendinizde değerlendiriniz.

Bir ülkenin IQ ortalaması ne kadar yüksekse parasının $ karşısındaki değeri o kadar yüksektir. (Bknz. dünya IQ sıralaması)

Bir ülkenin aptallık oranı ne kadar düşükse parasının $ karşısındaki değeri o kadar yüksektir. (Bknz. dünya aptallık sıralaması)

Bir ülkenin cahillik oranı ne kadar düşükse parasının $ karşısındaki değeri o kadar yüksektir. (Bknz. dünya cahillik sıralaması)

Bir ülkenin istikrarı ne kadar sağlamsa parasının $ karşısındaki değeri o kadar yüksektir. (Bknz. gelişmiş ülkeler sıralaması)

Bir ülkede TV de siyasetçi görme zamanı ne kadar düşükse parasının $ karşısındaki değeri o kadar yüksektir. (Bknz. tv)

Bir ülke işler iyiye gidiyorsa parasının $ karşısındaki değeri o kadar yükselir.

Bir ülkede işsizlik ne kadar azsa parasının $ karşısındaki değeri o kadar yüksektir.

Bir ülkede bilgiye ne kadar çok önem veriliyorsa parasının $ karşısındaki değeri o kadar yüksektir. (Bknz. dünya üni. sıralaması)

Bir ülke geleceğine ne kadar çok yatırım yapıyorsa parasının $ karşısındaki değeri o kadar yüksektir (Bknz. PISA Testi)

Bir ülkede güven ne kadar yüksekse parasının $ karşısındaki değeri o kadar yüksektir. (Bknz. dünya rüşvet/yolsuzluk/torpil sıralaması)

Bir ülkede adalet ne kadar yüksekse parasının $ karşısındaki değeri o kadar yüksektir. (Bknz. yaşanabilir ülkeler sıralaması)

Diye uzar gider. kısaca yaşadığınız yerde şöyle oldu böyle oldu vs. şu yapıldı bu yapıldı laf kalabalığının sonucunda kardeşim $ karşısında değerin yükseldiyse başarılısın. Yoksa seni anca koyunlar ve menfaati olanlar dinler.

Son olarak yeraltı zenginlikleri özellikle petrolleri sömürüldüğü için paralarının $ karşısında daha değerli olan ülkeleri ayrı değerlendirmek gerekir. Çok değil batarya teknolojisi ilerlediğinde onlarda yaptıkları yatırıma göre para değerleri gerçek yerlerini bulacaktır.

Birde petrol ihraç eden ülkeler hariç, bir ülkede petrol ürünleri ne kadar ucuzsa , o ülkenin dış gücü o kadar fazladır.


0 yorum: