Sigara Hakkında Bilmediklerimiz

Sigara Hakkında Bilinmeyenler

Herkesin bildiği şeylerden bahsetmeyeceğim. Zararlı ama her şeye zararlı, bunu hepimiz biliyoruz evet ama ya bilmediklerimiz...


1-Tütün
Dünyada 3 yerde 1. sınıf tütün yetiştirilir, bunlardan birisi ABD Virginia, Küba Batı tarafı, Türkiye İzmir Yavurovası (adı değiştirildi). Bunun başlıca 2 sebebi iklim ve toprak cinsidir. Tütün bitkisi dünyada hava kirliliğini en fazla temizleyip içerisinde en fazla artık madde biriktiren bitkidir.

Hiç sigara içmemiş tütün toplayıcılarının derileri çok hızlı yaşlanır, yaşlı işçilerde ani kalp krizleri görülür bu yüzden genç işçiler tercih edilir. Tütün işleyen kadınların düşük yapma oranlarının çok yüksek olması batıl medeniyetlerde çocuk düşmesi için kadına zorla tütün yedirmek ölümle sonuçlandığı görülmüştür. Tütün bitkisini açık yaraya kapatmanın yarayı iltihaplandırdığı ve enfeksiyonu artırdığı görülür. Tütün bitkisinin suyu çıkarıldığında, üzerine spreylenen çiçeklerin solduğu , deney olarak verilen ineklerin zehirlendiği ve sütünün kanlı gelmeye başladığı görülmüştür...
Buraya kadar tütün hakkında bir kaç bilgi paylaştım peki ama sigara?


Tamam da tütünde bu kimyasal maddelerin çoğu yokken sigara da niye var ?" Sigara mühendislik ve tıp deneyleridir. "

2- Sigara Kağıdı
Sigara içen insanlar sigaranın kağıdının farklı olduğunu bilirler. Sigarada kullanılan kağıt 1. sınıf kavak ağacının belirli bir cinsinden imal edilir. Sigaranın kağıdı için uzun araştırmalar yapılmış tütünün lezzetini bozmayan işlenebilir bir selüloz için çeşitli aşamalardan geçerek içerisine bağımlılığı artırıcı ve dumanı bozmayan , yanma hızının stabilleşmesini sağlayan kimyasallar eklenerek üretilir. Sigara kağıdının dokusu elde tutmayı kolaylaştıracak ama dokunma hissinde hoşnut olacak şekildedir.

3-Yanma Şeridi
Sigara kağıdının üzerinde dairesel olarak görülen şeritlerdir. Bu şeritler sigara içim hızını sabit tutmaya ve sigaranın kendiliğinden sönmemesini sağlar. İçerisine katılan yanıcı maddelerin yanında tütünün daha hızlı yanmasını ve daha çok sigara içmeyi tetikleyici unsur yapar.

4- Sigara Kağıdı Yapıştırıcısı
Sigara kağıdının yuvarlak bir biçimde uçlarını birbirine tutturmaya yarayan yapıştırıcısı sigaranın içerisinde bulunan en tehlikeli maddelerin birkaçını ihtiva eder. Bir paket sigaranın,  kağıdından bu kesim kesilerek yanyana koyularak bir tek sigara yapılıp içilmesi zehirlenmeye ve ani müdahale gerektiren durumlara neden olur. dumanın içimindeki oranın bozulmaması için içerisinde yanıcı madde, tütün dumanını etkilemesi için aramotik kimyasal ve nikotinin etkisinin artırıcı bileşikler ihtiva eder.

5- Hava Delikleri
Uzun araştırmalardan sonra uygun hava duman karışımın içmeyi ve sigaraya alışmayı kolaylaştırdığı bulunmuştur. Bu nedenle delik çapı ve delik sayısı belirlenmiştir.

6- Sigaranın Boyu , Kalınlığı ve Şekli
Ortalama dakikada normal bir insanın nefes alıp verme sayısı yaklaşık 15-20 dir ve içerisine 500 cm3 hava giriş çıkışı olur, normal bir insanın parmak uzunlukları ve parmaklar arasındaki boşluk ve açıları belirlenmiş. Dudak yapısına göre yuvarlaklığın çapı bulunmuştur. Bu oranlarına göre sigaranın boyu ve kalınlıkları hesaplanmış ve standart boyları ve şekilleri ortaya çıkmıştır.

7- Bir Paketteki Sigara Sayısı
Bu sayı hesaplanırken insanın bir günü ele alınmış ve bir gün 24 saat ,  ayaktaki zaman 16 saat ; 16*60=960 dk. bir sigara içme süresi yaklaşık 8.5 dk. bir tiryakinin bir sonraki sigarayı yakma ortalaması 15.5 dk sonra . yaklaşık 24 dk da 1 sigara = 960/24=40 adet yani 2 paket. (son gelişmelerden (2009) sonra sigaranın içindeki bileşiklere yeni maddeler eklenmiştir. bu süre 7.5 sigara içme süresi 7.5 boşluk olarak olarak hesaplandığında 15 dk da bir sigara yakma şeklindedir.)

8- Sigara Filtresi
Alışkanlığı artırıcı , dudakta rahat taşınabilir ve hoşnutluk duygusu bırakacak şekilde kaplanmıştır. İçerisine eklenen maddelerin ani bulantı hissini azaltıcı , öksürme ve tiksinme duyusunu veren nefes borusundaki dikensi hücreleri felç edip zehrin bronşlara ulaşmasını kolaylaştırıcı etki yapması için maddeler eklenmiştir. Yapısı şerit uzunluğu hava-duman birleşmesinde yardımcı olarak şekilde tasarlanmıştır.

9- Sigara Tütünü
Uygun kalınlık ve uygun sarıma göre kesilip nemliliği ve kalitesine göre ayrıştırılıp işlenir. İçerisine fazladan bağımlılığı artırıcı nikotin tuzu eklenir.

10- Sigara Tütünü Solüsyonu
İşte insanlığa ne kadar zararı olan madde ve bileşikler varsa denekler ve haberi olmayan tüketiciler üzerinde denenmiş, nasıl daha çok sigara içirebiliriz , daha kolay nasıl bağımlık yaptırabiliriz diye deneylere servetler harcamış şirketlerin gizli sırrı bu solusyondadır.

İşte sigara böyle bir pisliktir. Her geçen gün araştırmalar ve deneyler sürmekte insanları kendi elleri ile köle yapmanın bir yöntemini geliştirmeye çalışmaktadırlar.
Sigaranın sağlığa ve ülke ekonomisindeki kayıba, paralarının sömürgeciliğe hizmet edenlere ve bu doğrultuda yönetimlere yaptığı baskıları , uyguladıkları stratejileri, her geçen gün sigarayı neden bırakmak zorlaştığını, sigara bırakma üzerine çıkartılmayan ilaçların akıbetinden hiç bahsetmeyeceğiz... Bunu da siz yazın insanlığa bir faydanız olsun.

NOT: Ömründe sigara içmemiş , sonra riyakat ve işsizlik yüzünden bir sigara firmasında mühendis olarak çalışmaya başlamış , şimdi günde 2-3 paket sigara içen DOCvX adlı dostumuza teşekkür ederiz...

 Ayrıca neler yapılabilir okumak için şuraya bir bakabilirsiniz.

BAĞIMLILIKLAR BIRAKILMAZ, SADECE ARA VERİLİR... HİÇ BAŞLAMAYIN !


5 yorum:

 1. Gayet güzel bir bilgi, bilgiyi veren DOCvX ve yayınlayan siz webseyyahi'na teşekkür ederim.

  Çocuk yaştakilerin sigara içmeyi erkeklik saydığı, her türlü kötü alışkanlığın yaşının artık 11'e kadar indiği bir çağda bu yazılanları insanlara kabullendirmek zor.

  YanıtlaSil
 2. İlginize biz teşekkür ederiz, sorunun özünde insanların sigarayı bırakması değil hiç başlaması gerektiğini fark ettiğimiz sürece, toplumsal ahlak düzeyimizin de aynı doğrultuda yükseleceği kanısındayız.

  YanıtlaSil
 3. elinize sağlık güzel yazı olmuş

  YanıtlaSil
 4. Bilgiler için teşekkürler...
  Sigara kokusu çözümü için ister arabada ister evde işe yarar bir yöntem var.
  Yediğiniz portakalın kabuğunu atmayın , üstüne bir kaç tane karanfil saplayın ve odanın bir köşesine bırakın yada araba kokusu olarakta kullanabilirsiniz.
  Son olarak içmeyin şu PİSLİĞİ...

  YanıtlaSil
 5. gece gece yaktırttın bi sigara be, eline sağlık güzel bilgi..

  YanıtlaSil