Anti Kahraman (Antihero)


Anti Kahraman

Antikahraman (İngilizce: Antihero), edebiyat ve sinema başta olmak üzere günümüzün popüler kültüründe idealleri, amaçları ve kişiliği alışılageldik kahramanların farklı olan başkarakterleri tanımlamada kullanılır. Extrem zaafları yada marjinal yanları olan baş kahraman şeklinde de tarif edilebilir.
Her bir antihero aslında kendi felsefesi içinde tutkunluk ve içimizde olup ama dışımızda olamadığımız benliğimizin, aşırılaştırılmış yansıması gibidir.
Sinema tarihinde kült olarak değerlendirilen ve benimde sevdiğim bir sinema tarzı olan antihero filmlerin ilk 15 'inin bir sinema holiganı olarak sıralamam şu şekilde.15-) Natural Born Killers (Katil Doğanlar)
Karakterler : Mickey (Woody Harrelson) ve Mallory Knox.(Juliette Lewis)


Birbirlerine Fena halde aşık olan ikili daha sonra ardı arası kesilmeyen cinayetlere başlarlar. 666 nolu otoparkta öylesine hiç bir öldürme sebepleri olmadan, yolda geçeni ve kendilerini küçücük bir haksızlık yapanları bile öldürülürler. Ancak öldürdüklerin insanların arasında mutlaka bir kişiyi serbest bırakırlar ki, Mickey ile Mallory hikâyesini tüm dünyaya anlatsın.
Normal gibi olan iki kişinin bir araya gelmesi ve eksik parçaların tamamlanması doğuştan gelen güdülerinin serbest bırakan Natural Born Killers listemizin 15 sırasında.


14-) Superman (Süpermen)
Karakter : Lex Luthor (Kevin Spacey)


Lex Luthor, Clark Kent'in azılı düşmanıdır. Smallville'de Clark Kent yani Superman'in samimi dostlarından biri olsa da zamanla Lex Luthor değişmeye ve de kötülüğün simgesi olmaya başlamıştır. Superman çizgi romanlarında önemli bir yer tutmaktadır. Ayrıca Clark Kent'in ilk aşkı olan Lana Lang'a da aşık olmuştur ve onunla evlenmiştir. Babası Lionel Luthor tarafından zorlanarak yetiştirilmiştir. Her zaman büyük bir hayal kırıklığı olduğunu duyduğu babasına karşı olan kendini ispatlama hırsıyla ortaya gerçek kötü anlamından Lex Luthor çıkmıştır. Clark Kent'in sırrını çözmeyi saplantı haline getirmiştir.
Sinema filmlerinde yeterince yansıtılamayan Lex Luthor aslında fit vücudu ve üstün zekasıyla tüm dünyayı yönetebilecek bir yapıdadır.

13-) Matrix
Karakter: Ajan Smith (Hugo Weaving )


Ajan Smith, aslında sistem tarafından yazılan bir program olduğu halde, orada bulunmayı istemiyor.Çoğalıyor, bulaşıyor ve bozuyor. Aslında aynen insanları tanımladığı gibi hareket ediyor. İlk bölümde insanları "Bir yere gidersiniz, doğal kaynakları tükenene kadar çoğalırsınız, çoğalırsınız ve yaşamak için tek şansınız başka alanlara yayılmaktır. Bu şekilde davranan başka bir tek organizma vardır o da virüs." şeklinde tanımlıyordu.
Sanal ortamdan gerçek hayata geçebilmiş ve neo nun zıttı olarak yapabileceklerinde engel tanımamış Ajan Smith sinema tarihinde farklı bir felsefedir.


12-) Spawn 
Karakter: Al Simmons / Spawn (Michael Jai White)


Spawn, (eski adı ile All Simmons) CIA'in gizli işlerinde tetikçi olarak görev yapmaktadır. Bir gün hayatına artık düzen koymak istemesi sebebiyle patronuna tetikçilik işinden vazgeçmek istediğini söyler. Patronu ondan son bir görev yapmasıni ister, ancak bu şekilde onu serbest bırakabileceğini söyler. All Simmons görevi kabul eder. Fakat bu onun dünyadaki All Simmons adıyla yaptığı son görev olacaktır. Çünkü görev yapmak için gittiğinde iş ortağı ve patronu tarafından diri diri yakılır. İşte o anda bir ses duyar: Yeniden dünyaya dönmek istemez misin?
Görünüşü ve özellikleri çok farklı Spawn hayal gücünün diğer tarafından gelmiş gibidir.


11-) Spiderman (Örümcek Adam)
Karakter : Venom  (Tobias Vincent Maguire )


Venom, sadece simbiyoz hâlinde yaşayabilen, organik bir kostüme benzetilebilecek uzaylı bir canlıdır. Örümcek Adam çizgi romanında ve çizgi filminde en çok Eddie Brock ile simbiyoz hâlinde göründüğü için bu karakterle özdeşlerleştirilse de, aslında başlı başına bir yaşam formudur. Anlamı "zehir"dir. Karakterin isminin Venom olmasının mantığı örümceğin öfkelendiğinde zehirini akıtmasıdır ve Venom'un en belirgin özelliği de öfkesidir.
Belkide spidermanin en karizmatik halidir.
10-) StarWars (Yıldız Savaşları)
Karakter : Anakin Skywalker/Darth Vader (David Prowse / James Earl Jones /Sebastian Shaw /Hayden Christensen /Jake Lloyd)


Anakin'in Jedi ustası Obi-Wan Kenobi tarafından eğitilmesi, Jedi şövalyesi oluşu ve daha sonra Güç'ün kötü tarafına yönlenmesi anlatılmaktadır. Anakin, Padme Amidala'nın kocası, Luke Skywalker ve Leia Organa'nın babasıdır. Kendisi Grand Jedi Master Yoda'dan sonraki en büyük lightsaber (ışın kılıcı) kullanıcısıdır. Fakat Darth Vader olduktan sonra üzerindeki yaşam destek ünitesi ve zırh sebebiyle eskisi gibi lightsaber kullanamamıştır. Darth Vader, dövüşlerinde daha çok force kullanımına önem vermiş ve sık sık meditasyon yaparak force'un derinliklerine ulaşmaya çalışmıştır.
Başlı başına bir ikondur, kendi içinde mesajları ve tercihleri vardır.

9-) The Crow (Karga)
Karakter : Eric Draven (Brandon Lee)


Bir zamanlar insanlar biri öldüğünde ruhunu bir karganın ölümün ülkesine taşıdığına inanırlardı.Ama bazen çok kötü bir şey olduğunda büyük bir kederde taşınırdı ve ruh rahat edemezdi.O zaman bazen,sadece bazen karga yanlış şeyleri düzeltmek için ruhu geri getirebilirdi...Eric Draven (Brandon Lee) ve nişanlısı Shelly Webster (Sofia Shinas) düğünlerine 1 gün kala Top Dollar (Michael Wincott) un başını çektiği çetenin saldırısına uğrayarak vahşice katledilirler.Bir yıl sonra Eric Draven in mezarını ziyaret edecek olan karga genç adamın intikamcı bir ruh olarak geri dönüşünde simgesi olacaktır.Alınacak intikamlar verilecek dersler vardır...James O'Barr ın karanlık çizgi romanı Alex Proyas ın elinde kült bir esere dönüşürken Brandon Lee çekimleri sırasında yanlışlıkla vurulduğu Eric Draven ile beyazperdenin en etkileyici karakterlerinden birine efsanevi bir yorum getiriyor

8-) Unforgiven (Affedilmeyen )
Karakter :  William "Will" Munny ( Clint Eastwood )


Eskiden acımasız, çılgın bir katil olan William Munny, eşinin vefatından sonra artık tüm zamanını küçük barakasında çocuklarına bakarak geçirmektedir. Ta ki, The Schofield Kid ismindeki genç onu ziyarete gelene kadar.. Big Whiskey kasabasındaki ödülün haberini genç adamdan alan Munny ilk başta bu teklifi kabul etmez ama daha sonra fikrini değiştirecektir.
William Munny adının bile anıldığı yerde kabus estiren fakat adaleti sağalma konusunda kural tanımayan bir yapıdadır.7-) Taxi Driver (Taksi Şoförü)
Karakter :  Travis (Robert de Niro)


Taksi Şoförü sinemadaki anti kahramanlardan en çok akılda kalanlardan bir tanesi  Bu kafası zaman zaman gidip gelen Vietnam gazisi, bir politikacıya süikast yapmak üzeredir ama bu arada yaşı küçük bir kızı da (Jodie Foster) batakhaneden kurtarır.
Hikaye boyunca etrafındaki hayatla ve yolunun kesişeceği "toplumun pisliğiyle" bir türlü iletişim kuramayacak olan Travis, en nihayetinde ipleri eline alacaktır.


6-) Leon (Sevginin Gücü)
Karakter : Leon (Jean Reno)


Léon  gözünü kırpmadan adam öldüren kiralık bir katildir, ama kendisine hayranlık duyan ana ve babası öldürülmüş 12 yaşında bir kız çocuğuna Mathilda'ya yardım eder, ayağına dolanması olasılığına rağmen ona mesleği(!) öğretir.. Leon çok soğukkanlı bir katildir. Ancak Mathilda'ya karşı içten bir sevgi besler ve ona kol kanat gerer. Aslında babalık, arkadaşlık gibi kavramlar ona çok yabancıdır.
Elinde çiçek taşıdığı sahne aslında psikolojide ne kadar zararsız ifadesi veren bu baş yapıt için çok şey anlatılabilir.5-) V for Vendetta (V)
Karakter : V (Hugo Weaving)


V olarak bilinen maskeli bir adam, geleceğin totaliter rejimle yönetilen İngilteresi'nde korkuyla sindirilmiş halkına egemenliği geri verebilmek için şiddete başvuran biridir. V İngiltere halkını, kendisiyle Guy Fawkes günü olan 5 Kasım’da Parlamento’nun çevresinde buluşmaya davet eder.
V başlı başına bir yanlışa başkaldırışın ikonudur.

4-) The Silence of The Lamps (Kuzuların Sessizliği)
Karakter: Dr. Hannibal Lecter (Anthony Hopkins)

Thomas J. Harris'in romanın bu nabızları zorlayan uyarlamasında, FBI'daki eğitimi devam eden Clarice Starling (Jodie Foster) yüksek güvenlikli bir tımarhaneye girerek bir psikiyatristken yamyamlık yapan bir kitle katiline dönüşen Hannibal Lecter'in (Anthony Hopkins) hastalıklı zihninin derinliklerine inmeye çalışmaktadır. Starling'in bir seri katili yakalamak ipuçlarına ihtiyacı vardır. Ancak ne yazık ki, Lecter ile yaşadığı Faustiyen ilişki sonunda onun da, kaçışına sebep oluyor ve artık iki ayrı seri katil karanlıklarda serbest dolaşıyor.
Hannibal Lecter  sinema tarihinin bir uç noktasıdır.
3-) The Dark Knight (Kara Şövalye)
Karakter: Joker (Heath Ledger)


Joker,Batman'in en büyük düşmanıdır.  daha çok şiddetten yana ve karanlık tarafı ağır basan yenilenmiş bir bir gelgit ve farklı bir psikolojik idoldür. Son gülümseme ve üstün zekasıyla kendini bile şaşırtabilir. Onu anlatmak başlı başına bir yapısallıktan bahsetmek gibidir...
“Neden bu kadar ciddisin?”

2-) The Godfather (Baba)
Karakter: Vito Corleone (Marlon Brando)


Vito Corleone (Vito Andolini) Corleone Mafya Ailesi'nin kurucusu ve ilk donu. Filmde gençliğini Robert De Niro, yaşlılığını Marlon Brando canlandırmıştır.Don Vito Corleone karakteri mafya tarzı filmlerle bütünleşmiş bir karakterdir. Marlon Brando ve Robert De Niro bu rolü o kadar iyi oynamışlardır ki belki de Baba filminin bu denli beğenilmesi filmdeki o gerçekçiliktendir. Sinema dünyasında kendine ait bir yeri olan Vito Corleone karakteri belki de mafya karakterleri arasında en çok bilinen ve beğenilenidir.


1-) Fight Club (Dövüş Klubü)
Karakter: Tyler Durden (Brad Pitt)


"Çünkü onun doğası,"   .... marjinal + cool ... onu anlatmak eksik olacağından kitabını okumanızı tavsiye ederim...

*BONUS

3000 Miles To Graceland
Conan
Costantine
Crank (Tetikçi)
Dracula
Forrest Gump
Gangs of New York (NewYork Çeteleri)
Hancock
Harley davidson and the marlboroman
Hellboy
Highlander (İskoçyalı)
Hitman
Hulk
Inception (Başlangıç)
Interstate 60 (60. Otoyol)
Kill Bill
Last Man Standing (Son Adam)
League of Extraordinary Gentlemen (Muhteşem Kahramanlar)
My Name is Trinity (Benim AdımTrinity)
My Super Ex Girlfriend (Eski Süper Sevgilim)
Ocean's Eleven
Pulp Fiction (Ucuz Roman)
Papillon (Kelebek)
Planet of the Apes (Maymunlar Gezegeni)
Resident evil
Scarface
Sin City (Suç Şehiri)
Three Hundred (300)
The Usual Suspects ( Olağan Şüpheliler )
UnbreakableXman
Terminator
wiki listesi


3 yorum:

 1. Ichthyoloji05 Mart, 2012

  Teşekkürler

  YanıtlayınSil
 2. Obi-Wan Kenobi01 Haziran, 2012

  sağlam liste
  altında bilgi birikim ve hayal gücü olduğu açık

  YanıtlayınSil
 3. teşekkürler elinize emeğinize klavyenize mausenize sağlık
  bu tür filmleri bende çok seviyorum

  YanıtlayınSil