Driver (Sürücü) Yükleme Programlarındaki Tehlikeler

Otomatik Sürücü Yükleme Programlarındaki Tehlikeler

Bilgisayarınızda bulunan ses kartı, ekran kartı, USB, modem, yazıcı, anakart, klavye, kamera gibi donanımların tarama, yedeklemeye ve güncelleştirmeye ve eksiği varsa donanımların aygıt sürücülerinin (driver) dosyalarını internetten bulup pcnize yüklemeye yarayan bir çok driver programı mevcuttur.

Bu programlar mantık olarak faydalı olmalarının yanında bir çok sorunu da yanında taşımaktadırlar. Daha çok format sonrası kullanılan bu programlar genelde acemi kullanıcıların tercihi durumundadır. Bilinçli bir kullanıcı kullandığı bilgisayarının parçalarını bildiği için bu gibi programlara hiç bakmadan, istediği zaman donanımın resmi driver sitesine giderek bir kaç adımda sürücülerini basitçe günceller. 

Bu tip programlarda karşımıza çıkan sorunlar içerinde barındırdıkları bir çok reklam ve gereksiz programcıklarla dolu olmasından kaynaklanır. Güncelleme yada sıfırdan bir yükleme yaptığınızda işinize yaramayan hatta zararı olabilecek bir çok gereksiz yamayıda beraberinde pcnize kurarlar. Buda bir çok sorunu beraberinde getirir. Örneğin tarayıcı anasayfanızı değiştirir, reklam içerikli bir yazılım bilgisayar açıldıkca karşınıza çıkar güncelleme ile alakası olmayan bir program kurulur vs. Buda bilgisayarınızda fazladan yer işgal ederek pcnizi yorar dolasıyla bilgisayarınızın hızını ve performansını düşürür buna paralel internet kotanızı gereksiz işgal edip internet hızınızı düşürür ve fazladan elektrik harcamanıza sebep olur. Bazende donanımlarınıza zarar vererek normalin dışında çalışmasına sebep olup pcnizi bozarlar.

Driver (Sürücü) Yüklenmesi Gerektiğinde Ne Yapılmalı?

Normalde hiç bir şey yapmaya gerek yoktur çünkü "Windows Uptade" donanımların güncel sürümlerini otomatik olarak bularak yükleyebilmektedir.


Windows için alternatif ulaşma yolu ise başlat çubuğuna "Aygıt Yöneticisi" yazarak ulaşacağınız ekranda istediğiniz aygıtı manuel olarakda güncelleyebilirsiniz.

* Aynı zamanda bilgisayarınızda bulunan bir donanımı değiştirmişseniz, yeni donanım ile çakışıp çalışmama sorunu ile karşılaşmamak için Aygıt Yöneticisinden eski donanım girişlerine bakınız program ekle/kaldırdan kaldırdığınız halde hala pcnizde eski driverlar duruyorsa buradan kaldırabilirsiniz.


Lakin bazı durumlarda bu dosyaların bulunmasında bazı sorunlar çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda yapılması gereken donanımızın firmasını Googleye yazıp, resmi sitesinden driveri indirip kurmaktır.

Bir çok kullanıcı kullandığı makinenin içeriğini bilmez bunun için çok basit yardımcı programlar kullanılabilir. Mesela Speccy, CPU-Z, Everest, AIDA64 gibi araçlarla basitçe kullandığınız donanımların adını ve versiyonunu öğrenebilirsiniz. Çıkan sonuçlardaki bileşen ismini arattığınızda yine resmi sitesinden donanım driverlerine ulaşabilirsiniz. 


Alternatif bir yolda donanımla birlikte verilen kitapçıktan bu bilgilere ulaşabilir yada yanında verilen cd sinden de yükleyebilirsiniz. Elinizde hiç birşey yoksa bile bilgisayarın içine bakarak parçaların üzerinde bulunan marka ve versiyon ismine bakabilirsiniz.


Faydalı olması temenisi ile...


2 yorum:

  1. GÜZEL MAKALE GÜZEL SİTE EMEĞİNİZE SAĞLIK

    YanıtlaSil
  2. Speccy portable olarak indirdim Türkçeye de çevirdim cihazın bütün bilgileri karşımda.
    3 part yazılımlara gerek kalmadı sayende teşekür ederim
    Cankus

    YanıtlaSil