Sisteminiz İçinde Sanal İşletim Sistemi Olsun (Prayaya)

Prayaya 

 Her pc de olması gereken bir yazılımı tanıtmak istiyorum. Bu program yerel diskinizde (HDD) veya herhangi bir taşınabilir depolama aygıtında (USB , SD ...) de sanal bir işletim sistemi oluşturmanıza olanak sağlar.


Programın çalışma mantığı ise sanal masaüstü oluturarak uygulamaları asıl sistemden farklı bir sistem varmış gibi kullanmanızı sağlıyor.
Yazılımın güzel özelliklerinden biride sanal masaüstü ve gerçek masaüstünüz arasında anında geçiş yapabiliyor olmasıdır.
Prayaya kurulu usb belleğinizi herhangi bir pc ye takarsanız, kayıtlı dosyalar, klasörler, yer imleri, ana bilgisayarın bağımsız bir sanallaştırılmış ortamda masaüstü ayarları gibi şeyler yüklemek zorunda kalmadan sanki sizin bilgisayarınızmış gibi hazır duruma gelir.
Prayaya V3 sanal işletim sisteminde yüklü olan tüm yazılımları yeniden kurmaya gerek kalmadan  her pc üzerinde çalışabilir. Prayaya kapattığınız zaman tüm yazılım ve dosyaları, sanal sistem üzerinde hiçbir iz ve dosyalar, ana sisteme müdahale etmeden kalacaktır. Prayaya V3  ana sistemi daha hızlı ve daha güvenli hale getirir.

Yani 
Peki benim ne işime yarayacak ? diyorsanız :)
Sanallaştırılmış işletim sistemi kullandığınız işletim sistemini (XP, Vista, 7, 8) kullanarak size bir sandbox (kum havuzu) gizli ve özel güvenlikli alan, ikinci bir masa üstü oluşturur.
Böylece

1-) Bilgisayarınızda bir yazılım veya bir program denemek istiyorsunuz ama sisteme zarar verir mi yada indirdiğiniz dosya içinde ne olduğunu bilmiyorsunuz ama açmak istiyorsunuz işte Prayaya size bu aşamada özel bir deneme alanı oluşturduğu için burada deneyebilirsiniz. Prayaya 'yı kapattığınızda sistemimizde sanki o yazılım hiç açılmamış gibi izole olur.

2-) Güvenli İnternet Gezintisi: İnternet tarayıcınızı kum havuzunda çalıştırır. Böylece tarayıcınız üzerinden indirdiğiniz yazılımlar da bu havuzun içinde kalır

3-) Gelişmiş Gizlilik: İnternette gezintiniz esnasında oluşan geçmiş kaydı, çerezler ve geçici internet dosyaları kum havuzunda tutulur ve diskinize yayılmaz.

4-) Güvenli E-mail: E-maillerinize ekli olarak gelen kötü niyetli yazılımlar kum havuzu içinde saklanarak diskinize yayılması önlenir.

5-) Sisteminiz Sağlam Kalır: Kuracağınız yazılımları tecrit edilmiş alanlarda hapseder ve dosyalarının diskinize yayılmasını önler. Böylece bilgisayarınızın zamanla yavaşlamasını engeller ve sürekli temizlik yapmanıza gerek kalmaz.

6-) Evde afacan çocuğunuz var ama evde bir pc var bozmasın istiyorsunuz Prayaya bölümünü açın sizin bölümünüze zarar vermeden oynasın. (Benim gibi küçüklükten beri pc nin her yerini karıştırmayı seviyorsa boş verin çocuğa bir pc alın :)

7-) Evde yada iş yerinde pc de gizli bir bölümüm olsun kapatınca internette nereleri gezdiğim, bilgisayarda neler yaptığım bilinmesin istiyorsanız bu konuda yardımcı olur. ( Tabi pc den iyi anlayan birisi için format bile atsanız , isterse bunu bile öncesine döndürüp bilgiye ulaşabilir. Hatırlatayım dedim.)

Gibi faydaları mevcut.

Prayaya ücretsiz , kendisi İngilizce ama Türkçe altyapıyı destekliyor yani program başladıktan sonra Türkçe kullanabilirsiniz. 20 GB alan istiyor, 1 gb alana bile kurulabilir ama içerisine bir şeyler yüklemek yada denemek istediğinizde bu alan yetersiz olacaktır. Ana sistemin dosyalarını kullanıyor ama onlara müdahale etmediğinden programı kapattığınızda yaptığınız değişiklikler ana sistemi etkilemiyor. USB, Harici taşınabilir disk yada sabit diskinize kurabilirsiniz. Sabit diske kurmak için önce Prayaya için sabit diskinizi bölün ve en az 20 GB bir alan oluşturun. Prayaya yı bura kurun. Prayaya çalışırken Bilgisayarım bölümünde gözükürken programı kapattığınızda bu bölüm görünmez olacaktır.


Hdd ye kurumlarda sabit sürücüde disk yok uyarısı alırsanız 3 kere iptal yada yeniden deneye basın.

İndirme linki : http://en.prayaya.com/download.html

Not : Değerli dostum TASARIMCI 'ya bu ve benzeri programlardan bizleri haberdar ettiği için teşekkürler.8 yorum:

 1. Sanal pc her zaman çok kullanışlı oluyor birşeyleri denerken özellikle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet , herhesin işine yarayacak bir uygulama. Özellikle çok program indirenler ve oyun meraklıları kaçırmamaları gerekir. Bir taşınabilir disk al kur bu programı istediğin oyunu içine at , arkadaşının bilgisayarına tak , sanki kendi pc miş gibi kullan işi bitince çıkar eski bilgisayarda yada kendi bilgisayarında hiç bir değişiklik olmadan devam et.

   Sil
 2. Bu güzel derleme için teşekür ederim denemek istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Denedikten sonra izlenimlerinizi paylaşırsanız faydalı olur

   Sil
 3. 64bit desteklemiyor çalışmadı bende :( win864

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sitesinde de belirtildiği gibi 64bit desteği bu sürümde yok ama gelecek sürümlerde olacakmış.

   Sil
 4. şimdi indirdim , süpermiş

  YanıtlaSil
 5. Eda Karamanoğlu29 Kasım, 2013

  adeletsiz bir dünya ,medeni giyinip medeni konuşan ama içinde bir canavarı barındıran kapitalist medeniyetçiler sizi ve sisteminiz çürümüş.

  YanıtlaSil