Vitamin Hapları Plesebo Çıktı

Vitamin Hapları Plesebo Çıktı

Size uzun uzun şu besin şu işe yarıyor demeyeceğim. Tabiki doğadaki her besin hatta her ot bir amaca yönelik yaratılmış ve bir faydaya karşılık geliyordur.

Ama benim kişisel araştırmalarım ve yapılan bilimsel çalışmalar şu beş besinin faydalarını sıralamakla bitiremedi.


1-) Ekmek
2-) Yoğurt 
3-) Hurma
4-) Çörek otu
5-) Bal
+ Su

Bunları araştırın ve tüketin ama sizin paranızı almak için üretilmiş hapların (yok şu hapı yok şu ünlü kullandı bilmem kim öneriyor gibi şu meyvenin şu otun ekstrsi vs...) haplarının hiç bir işe yaramadığını da bilin işte literatürlerden haberler. Unutmayın vitamin eksikliği başka bir şeydir vücudun vitamin sentezleyememesi başka. Vitamin eksikliğim varmış diye vücudu yapay maddelere alıştırıp düzenini bozmayın.


Vitamin Haplarının Koruyucu Etkisi Yok
İngiltere`deki ünlü Oxford Üniversitesi`nin Klinik Deneyler bölümüne mensup bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda, vitamin haplarının sadece zaman ve para kaybından ibaret olduğu sonucuna varıldığı açıklandı.
Bilim adamları, vitamin haplarının inanılanın tersine kanser, kalpkrizi ve diğer çok sayıda hastalık riskini hiçbir şekilde azaltmadığını da savundular. Yaklaşık 20 bin kişi üzerinde yapılan ve 5 yıl süren, bu nedenle de konuyla ilgili araştırmaların en kapsamlılarından biri olarak kabul edilen araştırmada, 3 vitamin hapından oluşan kokteylin bir günlük dozunu sürekli kullanan kişilerin kalp krizi ve kanser risklerinin yanı sıra zihinsel gerilemelerinde de hiçbir değişikliğin kaydedilmediği belirtiliyor.

Konuyla ilgili raporun yazarlarından Oxford Üniversitesi profesörlerinden Rory Collins, "5 yıl boyunca yakından izledik ve vitamin tabletlerinin zaman kaybından ibaret oldukları, hiçbir etki yaratmadıkları görüşüne vardık" dedi.

"Bu hapların kalp krizi, kanser veya diğer bazı rahatsızlıklara karşı koruyucu etki yarattıklarına dair bir bulguya da rastlayamadık" diyen Prof. Collins, vitamin haplarının zararsız olduklarını, ancak bir işe de yaramadıklarını öne sürdü. Araştırmanın başlatılma nedeninin de kalp hastalıklarına karşı koruma yöntemlerinin anlaşılabilmesi olduğunu belirten bilim adamları, 5 yıl boyunca süren araştırmaları sırasında yaşları 40 ile 80 arasında değişen 20 bin kişiyi izlediklerini kaydettiler. Bu araştırma sırasında kolesterol düşürücü ilaçların yanı sıra vitamin E, C ve beta karoten kokteylinin etkilerini izlediklerini belirten bilim adamları, bütün bu deneylerin sonucunda, vitamin kullanan kişilerin kullanmayanlarla aynı riskleri taşıdıkları sonucuna varıldığını ifade ettiler.

Bilim adamlarına göre, aynı araştırmada izlenen kolesterol düşürücü ilaçlar ise kalp krizi ve beyin kanamalarını yüzde 30 oranında azalttı. Kanser, katarakt, kemik kırılmaları, astım, zihinsel gerileme gibi hastalık risklerinde de bir farklılık oluşmadığını belirten bilim adamları, ünlü tıp dergisi Lancet`de yer alan makalelerinde, "bu sonuçlar vitaminlerin bir işe yaramadığını, insanların bunlara para harcayacaklarına, bol bol taze meyve-sebze almalarının daha doğru olacağını kanıtlıyor" görüşünü savundular. Bilim adamları, daha önce de vitaminler üzerinde bazı araştırmaların yapıldığını, ancak bu araştırmanın vitamin kokteylleri üzerinde yapılmış ilk büyük araştırma olduğunu hatırlatırken, "hayal kırıklığına uğradık, ama çok şaşırdık denemez" dediler.
(aa)

Vitamin Haplarına Boşa Para Harcamayın
Bild gazetesinde yer alan bir araştırmanın sonuçlarına göre, vitamin hapı kullanan ve bu hapları hiç kullanmayanların kış hastalıklarına yakalanma ve hastalığı atlatma oranları arasında herhangi bir fark görülmedi. İngiliz bilim adamları konuya ilişkin yaklaşık 6 yıl boyunca 8 bin kişi üzerinde inceleme yaptı ve neticede ilave vitamin hapı alanlar ve almayanlar arasında herhangi bir farkın bulunmadığını tespit etti.

İngiltere'nin başkenti Londra'daki St. Hospital adlı hastanenin uzman doktorlarından Catherine Collins, insanları bu tür vitamin haplarına yönelten unsurun ''hastalıklara yakalanma korkusu'' olduğunu belirterek, sorunun tamamen psikolojik olduğunu kaydetti. Uzmanlara göre vitaminlerin bazı zararları da bulunuyor. E vitaminine, Beto-Keratin, selenyum ve çinko gibi ilave olarak alınan bazı vitamin çeşitleri cilt kanseri riskini artırıyor. Diğer bazıları da çeşitli hastalıklara davetiye çıkarıyor. Doktorlar bu tür vitaminlerin tablet olarak alınması yerine, sebze ve meyve tüketilerek doğal yollardan hastalıklara karşı koruma sağlanabileceğine dikkat çekiyor.
(aa)

Vitamin Pills Plesebo Output

2 yorum:

  1. Detoks kandırmacasına inanmayın.

    https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/dec/05/detox-myth-health-diet-science-ignorance

    YanıtlaSil
  2. Vitamin takviyeleri işe yarıyor mu?https://arstechnica.com/science/2018/02/supplements-are-a-30-billion-racket-heres-what-experts-actually-recommend/

    YanıtlaSil