En Değerli Teknoloji Markaları

Teknoloji Güçtür !

BrandZ en değerli 100 küresel marka raporunu açıkladı. Kategoriler, markalar ve bölgelerle ilgili detaylı değerlendirmeleri, WPP uzmanlarınca yazılmış makaleleri ve araştırmanın metodolojisini BrandZ 2012 Top 100 Report’ta bulabilirsiniz. Teknoloji üzerine yapılmış sıralamalara beraber bir gözatalım.


1- Apple  1% : Bu yılın en değerli markası herkesin beklediği gibi Apple oldu. Aslında aşırı kapitalist bir yapıya sahip olsada gerek medya kullanımında son kullanıcıya öğrettikleri imaj, gerekse sundukları ürünlerdeki malzeme kalitesi  ile ürün gamı az olsada Apple yi birinci sırada tuttu. Her şey için tüketiciden para talep eden hatta babasının oğluna bile ücretsiz bir şey vermeyen hep ben yolundaki elma, her nekadar rakiplerinden daha az teknoloji özelliği sunsada gösterişin özellikten daha önemli olduğu bir kez daha ön plana çıkarttı. Küresel anlamda hiç bir yardım yapmayan , sadece ben kazanayım diyen apple bakalım telef hakları ile teknolojiyi baltalamaya ne kadar devam edecek.

2- Google  5% : Gogıl amca her nekadar eskisi kadar son kullanıcıya her şeyi bedava sunmasada akılcıl adımları ile üst sıralarda yerini korudu. Açık kaynağa desteğini devam ettiren google , dünya genelinde yardımlarını azaltsada bu yıl teknolojiye önemli katkıları olmaya devam ediyor. Sürekli gelişim ve değişim bakışı şimdilik işe yarıyor.

3- IBM  -3% : Yeni teknoloji geliştirmedeki başarıları ibm i üst sıralarda tutmaya devam etsede , gelirlerinin bir kısmını satılan gayrimanküllerden elde etmesi ibmi n düşünü azaltsada hala pazarın önemli oyuncusu için umutlu bir sıra elde etti.

4- Microsoft  -9% : Win 8 olmadı. Her şeyden para istemekte tüketiciyi hızlı haraket ettirmekten soğutan mic. artık zirvede yalnız olup kuralları sadece ben belirlerim imajından sıyrılmayı önemli bir darbe ile öğrendi. Düşüşün daha sert olması beklenirken borsada yapılan küçük oyunlar küçülmeyi azalttı.

5- SAP  34% : Beklenildiği gibi sap hizmetleri özellikle profesyonel teknoloji kullanımında sıçrama yaptı. Büyüme devam etsede bu yıl bu hızın azalacağı aşikar.

6- Tencent 52% : Listenin sürprizi Çinden geldi. Her nekadar dünya genelinde olmasalarda çevre ülkelerle birlikte 1,5 milyara yakın insan , önemli bir para kaynağı.

7- Samsung  51% : Yükselişe devam eden samsung, iş makinesinden telefona bir çok alanda ürün üretmeye devam etsede son kullanıcı için mazeme kalitesindeki düşüş , firmaya bir zaman sonra imaj kaybetmesine neden olacak gibi görünüyor.

8- Facebook  -36% : Bu işin çoluk çocuğun oyun oynaması ile olmayacağı, gerçek hesaptan çok fake hesabın olduğu facebookta erime hızlandı. Firmalarda direk satış olayında facebook reklamlarının faydasız olduğunu gördükçe bu kanaldan yapılan harcamaları kısmaları facebook olayının erimesini hızlandırdı. Gerilemenin devam edeceği facebook , kendine yeni alanlar bulmadıkça dengeye gelene kadar erime devam edeceği ortada.

9- Baidu  -16% : Sadece çin ile bir yere kadar gidilebileceği ortada.

10- Oracle  -11% : Teknoloji geliştikçe yerinde saymak olmayacağı kesin olduğundan erime normal. 

11- Accenture  2% : istikrar son kullanıcı güveni olarak geri döndüğü acc. büyüme devam etti.

12- HP  -29% : Eski bir laf var "eşşeği bir kez kazıklarsın" diye. HP kullanıcı gözünde artık bitti. Eski günlerine dönmesi için farklı bir bakış açısı ve zaman gerekir.

13- Intel  -12% : Pazarın hakimi olmak bile erimeyi azaltmadı.

14- Siemens  16% :  Son kullanıcının güveni siemensi yukarı taşıdı.

15- Cisco  -11% : Yeni teknoloji yatırımları karlılığı azaltsada başarı geldiği müddetçe büyüme hızlanacaktır.

16- Yahoo!  New : itekleyerek ve hisse satarak listeye girsede sert yapıdan kurtulmadıkca yükselmesi zor.

17- Sony  -9% : Gerileme olsada imajını korumayı devam ettirmesi, yükselişe yardım edebilir.

18- Dell  -25% : Her an başka firmaya satılabilir. Bu sene listeye girmesi zor.

19- Philips  New : Bölüm satışları karlılık gibi görünsede, yapacağı aklıcıl yatırımlar philibisi yükseltebilir.

20- Canon  -33% : Canon bitmiş...

Most Valuable Technology Brands


0 yorum: