Google Site Rütbeleri ( Rank ) Sistemi

Google amcanın size ne kadar değer verdiği ve sizi nasıl değerlendirdine beraber bakalımPageRank PageRank, Google'ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu sitenize verdiği değeri gösteren basitleştirilmiş 0'dan 10'a kadar olan bir değerdir Bu değer genel olarak özgün bir içeriğe, sayfaya verilmiş bağlantılara ve bağlantı veren sayfaların kalitesine bağlı olarak değişir. Pagerank, değer olarak sitenizin Google tarafından arama sonuçlarında sıralanmasını ve Google tarayıcısının sitenizi kontrol etme sıklığını etkiler.
Sayfa Değeri, sitenin doğal yapısına ve link içeriğine uygun olarak sitenin değerinin bir göstergesidir. Google, bir linki A sayfasından B sayfasına, B sayfası için A sayfasını kullanarak bağlar. Aynı zamanda sayfanın hakkının yenmemesi için bazı içerik analizleri de yapar. Kendisini "önemli" yapan kriterlerde iyi yerlerde olan bir site önem sıralamasında diğer sitelerin üzerine çıkacaktır. Yani bir sitenin Google Arama sonuçları sıralamadaki yeri onun için önemli olan birçok kriterlerin birleşimi sonucunda belirir.
Google, aynı zamanda spam amaçlı siteleri Google Ban ile cezalandırıp tüm indexlerini silerken, yeni açılan sitelerinde hızlı bir şekilde arama sonuçlarında yükselmesini engelleyen Google Sandbox sistemlerini de kullanmaktadır. Sandbox'a giren bir site 3-6 ay boyunca ne kadar iyi olursa olsun, Google tarafından denenir ve belirli bir sürenin sonunda arama sonuçlarında daha iyi bir yere getirilir.
Ancak site sıralamasını etkileyen tek parametre PageRank değildir. Site sıralamasını esasen "alakalılık" ve "önemlilik" değerlerini kombine etmeye çalışan Google algoritması için de Topic Sensitive Page Rank olarak tartışılan kavramın etkili olduğu düşünülmektedir.
Pagerank değerleri günlük olarak güncellenir ve 24-72 saat aralığında sonuçlara yansır. Buna karşın bizlerin görebildiği PageRank değerleri Google tarafından belirlenen aralıklarla güncellenir ( ortalama olarak 3 aylık dilimlerde ) ve bu değer Google Toolbar'a da yansır.
Topic Sensitive Page RankTSPR (Topic Sensitive Page Rank)
Topic Sensitive Page Rank genel olarak TSPR olarak kısaltılmış olup dilimizde ki karşılığı "Konu Duyarlı Sayfa Sıralaması" dır. İçerik - duyarlı sıralama algoritması Google tarafından web aramaları için indeksleme ve SERP (Search Engine Results Page) de yayınlanan sonuçların listelenmesi amaçlanarak kullanılmaktadır.
TrustRankTrustRank, spama karşı mücadelede kullanılan bir link analiz tekniğidir. Spam olan web sayfalarının yarı otomatik bir şekilde belirlenmesidir.
Günümüzde bir çok web sayfası ticari nedenlerle arama motoru sonuçlarında yükselmek istemekte ve bunun için spam tekniklerini kullanmaktadır. Her sayfanın insan editörler tarafından incelenmesi çok zor olduğundan, bazı güvenilir sayfalar işaretlenir ve ondan alınan link çıkışlarındaki sitelere puanlar verilir.
TrustRank ile editörler tarafından birinci derecede güvenilen siteler işaretlenir. Bu sitelere kök site denir ve bu siteden yapılan çıkışlarla diğer sitelere güvenilirlik puanı verilir. Örneğin, kök dizinden alınan birincil çıkış 100 puanındayken 100 puanlık siteden alınan çıkış link çıkışı 90 puan değerindedir.
Google genel politikası 2007-2008 yılına kadar genelde Pagerank üzerineydi. Webmasterlar olarak yakın geçmişimize baktığımızda, kaliteli veya kalitesiz linklerin sitelerimizi, arama sonuçlarında nasıl yükselttiğine pek çok kez şahit olduk. Sitelerimizin kalitesi veya içeriği pek önemli değildi; bizim için tek önemli konu ne kakadar çok link ve ne kadar yüksek rank ... meselesi idi. Google'ın arama sonuçları bu yolla defalarca kez suistimal edildi. Tabii kendini geliştiren bir sistem olan Google, gelen olumsuz geri dönüşler üzerine bazı önlemler almaya başladı.
Öncelikle artık kişisel, hobi olarak uğraşılan sitelerin kolay kolay Pagerank 5 üstüne çıkması ( özellikle Türkçe backlinkli sitelerde ) mümkün olmuyor. Pagerank değerleri kurumsallamış siteler, devlet siteleri vb. sitelerde yüksek görünüyor. Bu sayede Google kalitesiz backlinklerin önünü kesmiş oluyor. Bildiğiniz üzere Pagerank değeri ne kadar yüksek olursa, backlinkin etkisi o ölçüde katlanıp büyüyor. Bu yolla Google backlink olayına az da olsa bir ciddiyet getirdi ve link değişimi ya da link satın alımı ile elde dilen linklerin önemsiz kalabileceğini webmasterlara iletti.
Trustrank'ın gözlemlenen bir diğer etkisi sitelerin Google gözünde tek tek değerlenmesi ya da değerini kaybetmesi üzerine oluyor. Bu nasıl oluyor derseniz, Google botları siteleri gezerken belirli kriterler üzerinden, o siteleri puanlandırıp kendi içinde bir derece oluşturuyor. Bu derecelendirme, sitenin yaşı, güncelleme aralıkları, özğünlüğü, yeni nesil tasarım ve kodlamaya sahip olması, hatasız kodlama ile oluşturulması ( ayrı bir öneme sahiptir ) sitenin kendi içinde linkleme yapısı ( Google bot istediği her sayfaya rahatlıkla ulaşabilmeli ) , site içindeki anahtar kelime yoğunluğu, sitenin ulaşılabilirliği, site içindeki kelime yoğunlukları gibi daha sayabileceğimiz pek çok unsur Trustrank'ı arttırabilir veya azaltabilir. Her sitenin Trustrank'ı farklı oluşacaktır. Bunun için Google gözünde her sitenin de yeri ayrı oluyor. Yani kısaca pr5 değerine sahip bir site pr6 bir siteden daha etkili olabilir.
Pagerank - Trustrank ilişkisine, gelince burada çok açıkça söylemek gerekirse, Pagerank ile Trustrank doğrudan ilişkilidir. Bunu son zamanlardaki deneyimlerim ile de yaşadım. Örneğin; pek çok insan tarafından sevilen ve takdir edilen bir sitenin seo hedef kelimesinde yükselmesi 5-10 link ile olabilirken; aynı alandaki, aynı Pagerank değerine sahip, aynı ortalama Alexa değerlerine sahip bir başka sitenin yükselmesi 25-30 link ile olabilmektedir. Buradaki etki Trustrank'ın ortaya çıkması ile oluşmuştur. Google eski yapısında seyreden bir sistem olsaydı eğer, iki sitede değerleri aynı oluğu için aynı tarzda yükseliş gösterebilecektir. Sonuç olarak diyebiliriz ki : karşıdan gelen link kadar, linkin geldiği yer de önemlidir.
Trustrank değerleri tam olarak ölçümlenemese de gerçeğe yakın ölçümlemeler yapan araçlar mevcuttur. http://www.trustrank.org isimli siteden istediğiniz sitenin Trustrank değerini ölçmeniz mümkündür.
Author RankAuthor rank yazar sıralaması ya da yazar otoritesi anlamına gelir. Google tarafından 2005'te patentlenen 2012'de çalışmaya başlayan bir dijital kimlik veritabanıdır. Sizi mikroformatlar vasıtasıyla tanıma esasına dayanır ve gplus hesabınızı youtube hesabınız içeriklerinizi takip ederek sizi dijital dünyada kalite sıralaması yapmak üzerine kuruludur.
Zengin snippetler ve mikroformatlar vasıtasıyla google sizi izleyecek ayrıca googlu plus hesabınız webmaster tools hesabınız, analytics adsense kodlarınız. gplus hesabınıza bağladığınız diğer profilleriniz bu konuda sizinle ilgili herşeyi söyleyecek! schema.org ile sitenize mikrodatalar ekleyebilir google plus hesabınızı şu yolla sitenize bağlayabilirsiniz. Böylece kendiniz hakkındaki dataları google’a bildirmiş olursunuz. ve bundan sonra takip edilmeye başlarsınız.
Ogooglebar Rank"ogooglebar" kelimesi İsveç'te, internette aranarak bile bulunamayan şeyler için kullanılan bir terimden çıkmıştır.
Google' nin en sevdiği şeylerin başlarında daha önce veri tabanında hiç olmayan şeyleri indexlemek gelir.
Bu nedenden eğer bir şeyi ilk ekleyen yada benzersiz özgün biçimde ekleyen orijinal içeriğe öncelik verir.
Time RankGoogle benzer içerikler için zaman önceliği vermektedir. Eğer bir bilgi aynı değerlerdeki iki site sıralanacaksa önce güncellemeler arası peryotlara göre (normalde 3 ayda 1 olur) ilk ekleyene, bu peryotlar eşitse kuruluş tarihi eski siteye daha üst sıralarda öncelik verecektir. Birde google 10 yıllık periyotlarla çizgi çekmektedir (1,2,4,8 diye kademeli olarak değişir) Yani 10 yıl önceki benzer bir makale yerine daha günceli üst sıralarda yer almaktadır.


Google Tarafından Hazırlanan Seo Kılavuzu

http://static.googleusercontent.com/external_content/untrusted_dlcp/www.google.com/tr//intl/tr/webmasters/docs/arama-motoru-optimizasyon-baslangic-rehberi.pdf

Ayrıca Matt Cutts'un Youtube videolarını takip etmenizi öneririm

SONUÇ: 
Google bir değil birçok (hatta binden fazla) algoritma kullanmaktadır.
Orjinal ol + Güvenilir ol + Benzersiz ol + Paylaşımcı ol + Sürekli ol + Düzgün lisan kullan ....
Popup kullanma + 4 Px küçük karekter kullanma + Spam içerik yerleştirme ...

1 yorum: