Sinek Kovucu Kedi Nanesi ( Nepeta cataria ) Bitkisi

Kedi Nanesi ( Nepeta cataria ) 

Araştırmalara göre kedi nanesi otu (Nepeta cataria) sivrisinekleri uzaklaştırmada böcek spreylerinden on kat daha etkiliymiş.


Kedilerin kokusunu çok sevdiğinden adına kedi nanesi denilen Nepeta, ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından 250 tür çiçek açan bir bitki cinsidir. Bu grubun alt üyeleri, Avrupa, Asya ve Afrika'ya özgü çeşitli alt türleri vardır.

Türün çoğu, ot cinsinden sürekli bitkilerdir, ama bazıları, çok yıllık bitkidir. Çiçekler, beyaz, mavi, pembe veya leylak renginde olabilir. Çiçekleri sapların ucuna doğru birkaç kümede meydana gelir. Çiçekler; boru biçiminde şekillidir ve küçük mor noktalarla seçilir. Genelde kedi naneleri olarak bilinir.

Nepeta cataria 'nın özellikle yağının sivrisinek, hamamböceği ve termitlere ve zararlı böceklere karşı bir itici olduğunu araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Nepeta cataria çiçekleri kelebek, uğurböceği gibi yararlı böcekler için cezbedicidir.

Kısaca evinizde bahçenizde kedi nanesi otunu yetiştirin. (Türkiye de doğal olarak var)
http://en.wikipedia.org/wiki/Nepeta_cataria#Repellent

Ekim zamanı : Her mevsim
Dikim yeri : Bordür ve Tarhlar, İç mekan, Kaya bahçesi, Saksıya uygun, Yerörtücü, Kır bahçesi
Özelliği : Evcil hayvan dostu, Şifalı, Az bakım ister, Kokulu, Kolay yetişen, Yaz kış yeşil, Yayılıcı örtücü
İklim ve konumu : Orta kuşak sahil ve karasal iklime uygun
Çiçeklenme zamanı : İlkbahar, Yaz
Çiçek rengi : Beyaz, Pembe, Mavi, Leylak
Türüne göre Dikim yeri : Yarı gölge ve aydınlık
Toprak : Geçirgen nemli bahçe toprağı
Büyüme hızı : Çok hızlı
Çiçeklenme dönemi : Bahar ve Yaz
Dona dayanıklılık : Yarı dayanıklı 
Sıcağa dayanıklık : Yarı dayanıklı
Ömrü : Çok yıllık

Kedi nanesi bakımı :
Geçirgenliği yüksek, su tutumu iyi kaliteli saksı toprağına dikimini yapın. Fide iyice geliştikten ve tüm don riski geçtikten sonra dış mekana alabilirsiniz. Dış mekanda yetişeceği yere almadan önce; bitkiyi gündüzleri dışarıda geceleri içeride tutarak dış koşullara alıştırmanız, bitkinin gelişimi açısından en doğrusu olacaktır.

Toprak geçirgenliği kesinlikle iyi olmaldır. Bitki tam olarak yerleşip gelişene dek kökleri su içinde kalmakta istemezler, susuz bırakılmakta. Bu nedenle sulama düzenli ve kontrollü yapılmalıdır. Kışın çok soğuk geçtiği bölgelerde üst aksam yaprak kısmı kışın soğuktan zarar görsede hava ısınır ısınmaz yeniden sürer. Kök kısmı - 5 derecenin altında soğuklardan korunmalıdır.

100 adet tohumu 3 TL civarında

5 adet fidesi 7 TL civarında 


Fly Kitten Nepesi (Nepeta cataria) Plant


0 yorum: