Bloggerde Sadece Üyelerin Görebileceği Linkler Oluşturmak

Koşullu "yeni yazı" bağlantıları :Daha önce Hızlı Düzenleme bağlantılarını kullandıysanız, doğrudan blogunuzun içinden bir yazıyı düzenlemeye geçebilmenin ne kadar kullanışlı olduğunu biliyorsunuzdur. Yapabileceğiniz diğer bir faydalı şey de, tek tıklamayla yeni bir yazı oluşturmaya başlayabilmektir. İşte burada bunları ayarlayacağız. Bunu iki bölümde açıklayacağım: Bağlantının nasıl oluşturulacağı ve blogu kimin görüntülediğine bağlı olarak bağlantının nasıl gösterileceği veya gizleneceği.
1- Bağlantıyı Oluşturma :
Bu bölüm oldukça kolaydır. Blogger'da oturum açın ve normalde yazı oluşturmak için yaptığınız gibi Yazı Oluştur ekranına gidin. Ardından, adresi tarayıcınızın adres çubuğundan kopyalayın. Bu, *'lerin yerine kendi blog kimliğinizi içeren şuna benzer bir adres olacaktır:
http://www.blogger.com/post-create.g?blogID=******Şimdi şablonunuza gidin, bağlantının nerede görünmesini istediğinize karar verin ve şuna benzer bir bağlantı oluşturun:
<a href="http://www.blogger.com/post-create.g?blogID=******">Yeni Yazı Oluştur</a>
"Yeni Yazı Oluştur" yerine istediğiniz metni yazabilirsiniz.
İsterseniz bu noktada durabileceğinizi aklınızda bulundurun. Blogunuzu görüntüleyen herkes bağlantıyı görebilecektir. Ancak bağlantıya tıklarsa, yazı gönderme sayfasına ulaşabilmek için uygun hesapta oturum açması gerekecektir. Sonraki adım güvenlikten çok estetikle ilgilidir.

2- Koşullu Yapma :
Öncelikle, Hızlı Düzenleme bağlantılarını kullandığınızdan emin olun ve bu bağlantılardan birinin görüntülendiği bir sayfaya gidin. Ardından sayfanın kaynak kodunu görüntüleyin (tarayıcınızda "Görünüm" menüsü veya buna benzer bir menü altında "Kaynağı Görüntüle" komutu olacaktır). Aşağıdakine benzeyen bir span etiketi bulana kadar tüm kodu tarayın:

<span class="item-control blog-admin pid-******">


Tabi ***'lerin yerinde sayılar olacaktır, ancak istediğimiz etiket budur. Bunu kopyalayın ve son adımda oluşturduğunuz bağlantının başına ve sonuna aşağıdaki gibi span etiketleri yerleştirmek için kullanın:

<span class="item-control blog-admin pid-******"><a href="http://www.blogger.com/post-create.g?blogID=******">Yeni Yazı Oluştur</a></span>Şimdi değişikliklerinizi kaydedin ve işlem tamam! Blogda yönetici olarak oturum açtığınızda, yeni yazı oluşturma bağlantısını göreceksiniz. Yönetici olarak oturum açmazsanız, bu bağlantı görünmeyecektir.
Not: Burada grup bloglarını ilgilendiren küçük bir ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Yönetici üyeler bu bağlantıyı her zaman görecek, ancak yönetici olmayanlar göremeyecektir. Yalnızca bir yönetici olmayan üyeniz varsa, bunu halletmenin bir yolu vardır. Bu kişinin yazılarından birindeki Hızlı Düzenleme bağlantısının ikinci bölümündeki span etiketini kopyaladığınızdan emin olun. Kimin Hızlı Düzenleme bağlantısını kopyalarsak, yöneticilerle birlikte o kişi de oluşturduğumuz bağlantıyı görebilecektir. Ancak birden fazla yönetici olmayan üyeniz varsa, bunu çözmenin kolay bir yolu yoktur.
Buradaki çözüm seçenekleri; (1) herkesi yönetici yapmak, (2) herkesin bağlantıyı görebilmesi için bu kod kırmanın koşullu bölümünü atlamak veya (3) yönetici olmayan üyelerden bu özelliği kullanamadıkları için özür dilemektir.

0 yorum: