WebSeyyahı DuyuruBöyle sessizliğe bürünüp de  umursamaz yada despot bir yapıda olduğumuz düşünülmesin. Ziyaretçilerimizin az olması , onlara değer vermediğimiz anlamına gelmiyor. Bu nedenle fikrimin ince esintisinden bahsetmek istiyorum.

İlk başta sizinde fark ettiğiniz gibi WebSeyyahı blogunda reklam yoktur. Bununda tabi ki bir nedeni var. Biz sitenin her yerine reklam doldurmayı bilmiyoruz sanmayın. Yani burada bilgiyi paylaşırken sizden bir menfaat beklemiyoruz. Bir teşekkürünüz bile bizim için yeter anlamına geliyor. 

Son günlerde aslında tek tek yazsak çok liste çok uzar ama bazıları sabrımızı taşıracak ölçüde hakkımızı azm etmek üzere yayınlarımızı çalıyordu. Sorun sadece onların çalması değil aslında, kısa zamanda hak ettikleri cezaların verilmesini sağladık ama bizi asıl üzen tarafı toplumun bu olaya baktığı düşünce açısı.

Konuyu biraz daha açıklamak için örneklendirelim. Bize gelen mesajların hepsi destek olma yönündeydi lakin  başka forumlarda yada başka sitelerin yayınları çalındığında bu olaya ziyaretçilerin yazdığı mesajlar veye verdiği tepkileri değerlendirdiğimizde durumun ne kadar vahim olduğunu ve böyle bir ortama karışmak istemiyor olmamızdandır. Burada tek tek isim vermeyeceğim yada hangi sitelerde bu mesajların yayınlanıdığını söylemeyeceğim lakin çok can acıtan bir kaç örnek vereyim.
"admin sende başkasından çal ozaman"
"çalınmışsa ne olmuş herkes yapıyor"
"boş ver biz zaten seni takip ediyoruz" diye liste uzar gider.
Sorun çalınmasında değil, sorun toplumun bunu normal bir şeymiş, olması gereken zaten böyle gibi karşılaması. Hoca ne demiş "tamamda hırsızın hiç mi suçu yok ".Tabi ki bilinçli vicdan sahibi insanlar var ama sayıları okadar az ki kalabalıkta sesleri duyulmuyor. İyilerin yeri her zaman mustesna...

Mesela son günlerde ki TİB yasakları olayı var . Her ülkede internetle ilgili düzenlemeler var ama bu olay insanları fişlemek ve özgürlüğü kısıtlamak olmamalı. Burada (ABD) Türkiye de ki TİB yasaklarının benzeri SOPA olarak getirilmeye çalışıldı ve yeryerinden oynadı. Türkiye ye bakıyorum bir iki cılız ses dışında kimsenin umursadığı yok. Sorun yasaklarda değil toplumun buna karşı vurdum duymazlığında. Tabiki elinize meşale alıp sokağa çıkmak eylem yapıp düşmanları sevindirmek yapılacak bir hatadır. Ve sonuçta yine Türkiye zarar görür . Yapılması gereken aklın ve mantığın doğrultusunda fikir savaşı vermektir. Çünkü fikirlere kurşun işlemez.

Hangi spor olursa olsun bir şike olayı varsa bunu yapanlar toplum tarafından bir olguyu kirlettiğinden dışlanır. Bir oyunda hile yapmak övünülecek bir şey değildir. Bizim ülkemize bakıyorum kim daha çok pislik yapmışsa taraftarı okadar fazla. Sorun hile yapan da değil. Sorun hile yapanı baştacı yapan toplumda. Ne yapılabilir, bir şey değişmez  diye düşünen mallar olabilir. Mesela en basidinden tek başınada olsan da bir ışık tut , tek başına da olsan bile kişiliğini göster. En basidinden evinde maç izlemek için dekoderin varsa iade et ve fikrini yay . Tüm dünya güneş karanlıktır dese de sen aydınlıktır de. Doğruyu yapanlar çoğalınca yanlış yapanlar bir şey elde edemeyeceğini bildiği için işler kendiliğinden düzelir.

İsmi lazım değil bir sporcu ırkçı sözler söylemiş veya etrafına küfür etmiş vs... , bir sonraki maçta o sporcuya tepki gösterip, musabakaya gitmeyerek yöneticilere sert bir yanıt vermek bir yana, formasını giyip ona tezaurat yapan insan topluluğunundan ne bekleyebilirsiniz. 

Mesela seçimler yaklaşıyor. İnternetten araştırabilirsiniz... Seçimler için bir adayın 5.000 tl ie 1.450.000 tl arası harcama yaptığı haberlerde veya diğer kaynaklarda yayınlanıyor. Şimdi en aptal insan bile bir başkanın 4 yılda aldığı maaşı toplasa , seçim için harcadığı paradan daha az çıkacağını hesaplayabilir. Buna karşılık hala meydanlara gidip partizanlık yapan kişilerin hiç mi suçu yok. Ya ülke resmen sömürmeye geleni meydanlardan alkışlayıp peşinden koşuyor ve herkes menfaatinin peşinde gidiyor lakin sorun bunu normal karşılayan toplumda.

24 yaşına kadar Türkiye deydim. Benim tecrübem şu yönde oldu. ilkokul ve ortaokulu geçiyorum. Lisede ve ünirsitede yada dışarıda kimin sevmediği, topluma zarar veren yada samimi olmak istemediğiniz , nekadar güvenilmez tip varsa siyasi işlerin peşinde, dalevere işlerin yolundaydı. Şimdi bunlaramı güvenelim. Şu sahtekardır uzak dur, o tipe bulaşma ... dediğimiz tipler siyasettin peşinde giderken.  Sorun kendini bu zararlılara emanet edip birde bununda gurur duyan zihniyette. Özellikle ülkenin geleceğinin şekillendiği üniversitelerde , oruç tutuyorsun , başını bağlıyorsun, namaz kılıyorsun diye seni dışlayan okulu bırakman için sana güç kullanan ve çaresiz bırakan pislikleremi güvenelim yoksa kendisi oruç tutmadan kantini basıp oruç tutmayanlara zulmeden kendisini ülke sever ilan eden pislikleremi güvenelim. İşte bunlar bu yolda devam ederken iyi insanlar ezilip siyasetten uzak durup kendi kulvarlarında ilerliyorlar. Üniversite bitirenler bu pislikleri unutmasınlar. Sorun bu pisliklerde değil sorun bunların yaptıklarına göz yumanlarda, yaptıklarını unutanlarda. Özellikle tespit ettiğim bir konuyu anlatmak istiyorum. Üniversiteye gidersiniz ilk yılda karşılaştığınız sizi irite eden kimsenin samimi olmadığı , dışarıda gördüğünüzde selam dahi vermek istemediğiniz, olmaması millete huzur veren tip varsa bir bakarsanız millet sevgisiyle dolmuş, her şeyi ülkesi için yapıyormuş triplerine girer. Neden çünkü ancak bu şekilde varlığını gösterebiliyor. Derinlere inerseniz bu toplumun çoğunun aslında Türk olmadığını hatta Türklere karşı fikir tohumları taşıdığını anlarsınız. Her üniversitede insanları en çok bıktıran çürüklerde bunlardan oluşur. bu tipler size ülke menfeatinden bahsederken altında yavur malı ayakkabıyı göstermeyi marifet sayar. Zaten çevrenize de bakın nerede üniversite bitirmiş biri varsa yüzde doksan üniden bu tiplerden nefret ettiği için bunların uzantısı partiye oy vermezler. Aslında olması gereken ülkesini seven insanın diğerlerine hoş görülü olup örnek insanlardan oluşması ve çevresindekilerin onlara imrene bakması gerekir. Lakin bizim ülkemizde milletini sever gözükenler en çok nefret edilen tiplerden oluşuyor. Bu zararlıların oluşturduğu toplulukları unutma ve yaptıklarını nasıl insanlardan oluştuğunu etrafına aktar. Ozamanlar şöyle olmuştu diye kendini avutma. Suça götüren sebeplere sığınmak yerine , görür görmez suça yada zararlı davranışlara sarılıp etrafını rahatsız eden kişilerin hiç mi suçu yok.

Buraya kadar okumuş ve sıkılmamışsanız bir kaç şey daha söyleyeyim. Yüksek lisansımı ve doktoramı ABD de yaptım. Buradaki okullarda da gruplar var ama adamlar okadar elit bir tavırda ve davranıştalarki , onların arasına girmeyi siz istiyorsunuz. Bizde de özellikle nerede benden uzak dursun dediğin pislik varsa grup oluşturmuş. Sonuçta şu oluyor , buradaki alt yapıdan ne kadar etkileniyorsan Türkiye deki alt yapıdan da o kadar endişe duyuyorsun.

Türkiyenin en büyük sorunlarından birisi de işsizlik. Arık torpil okadar kanıksanan bir şey olmuş ki , ben torpille geldim diye övünülür hale gelmiş. Buda hak edenin değil başkasının işin başına geçtiğini ve kalitenin değil işeyaramazın kazandığını ortaya çıkarıyor. Dolayısıyla insanlarda torpilsiz bir şey olmayacağını kabullenmiş ve bu bağlamda özel sektörde çalışanına köpek kadar değer vermediğinden , insanların muhtaç duruma düşmemek için bu çemberi kabullenmeleri ve umutsuzluğa ve bu doğrulduda ahlaki çöküşe neden oluyor. Kısaca en başta birilerinin çıkıp bu torpili kökten kazıması lazım ama bu umursamaz toplumda ne olur bilinmez.

Mesela bir kıssadan hisse anlatayım semt pazarına gittiniz ve esnafın yoldan geçen kızları rahatsız ettiğini gördünüz. Belki ona karşı durmaya gücünüz yok ama en azından o tezgahı unutmayın ve oradan bir ömür boyu alışveriş yapmayın. Bunu da etrafınıza söyleyin . Toplumdan bu gibi insanları izole edin ki sonuçta siz rahat edebilesiniz.

Yeni nesil mal yetişiyor. Evet Türkiye için dışarıdan bakılınca olay tam olarak bu. Bu yüzden dışarıdan bakılınca tam sömürülmeye değer bir yer. Yukarıda anlatığım gibi. Hakkını yenilmesine karşı çıkmayı bırakın, kim daha sahtekar, kim daha çok çalmışsa , onu destekleyen kalabalık artıyor. Bunu gören sömürgeci güçler ise ellerini avuşturup, işte diyorlar Türkiyenin yeni nesli bu düzeyde.

Konu daha çook uzar gider ama umarım genel olarak demek istediğimizi açıklaya bilmizdir. Kısaca sorun yanlış yapanda değil yanlış yapanı yada yanlış bir olayı doğruymuş gibi kabullenip birde bunu destekleyen zihniyette. Kendisini sömürene karşı çıkmak yerine onun peşine takılıp zararlıların gücünü artıran düşünce de. Engel olamıyorsan bari çanak tutma...

Sorun kötülerde değil, sorun iyilerin, kötüleri desteklemesinde. Gücün yetmiyor olabilir ama kişisel olarak bir şey yapmalısın...

Şimdi gelelim blogumuzun bu şartlardaki durumunun ne olacağına. Blogu her birine minnettarlığımızı sunduğumuz konuk yazarlar, ben (Büklüm) ve Lord olarak modere etmekteyiz. Son olaylardan sonra blog konumunu internet yasağı olmayan bir ada ülkesine taşıyacağız. Sonra yaklaşık 1000 yayını tek tek kontrol edip arama motorlarında çok fazla yayılmışsa bu yayınları alıp kaynak belirtmeyenleri Googleye bildireceğiz. Sonra bu yayınları benzersiz olması için güncelleyeceğiz. Tabi tahmin edersiniz ki bu uzun bir zaman alabilir. Çoğunun tahminin aksine biz blogu hobi olarak yapıyoruz. Yani bilgisayarın başında 7/24 oturup neler oluyor diye izlemiyoruz. Günde en fazla 15 dk. bloga bakıp varsa bir kaç yayın planlayıp geri kalan zamanda normal yaşamımıza devam ediyoruz. Lord  "Bloga günde 1 kişide gelse 1000 kişide gelse farketmez birilerine faydamız oluyorsa devam edelim. Eğer Türkiye değerimizi bilmiyor birde üstüne bizi istemiyorsa ve bize zarar veriyorsa, yayınlarımıza ingilizce devam edelim " Diyor. Bir başka öneride bundan sonraki yayınlarımıza yeraltından devam edelim, sadece üyeler ve dostlar görebilsin şeklinde. Bir kaç öneride yada seçenek daha var. Yani şimdilik blogu kendi gidişine bırakıyoruz. Merak etmeyin geçmiş yayınlarımıza her zaman ulaşabileceksiniz ancak yukarıda belirtiğim zihniyetle iletişimimizi kestiğimizi ve  mesajlarınıza bu süre zarfında cevap verilmeyeceğini belirtmek isterim.

Saygılarımızla
BÜKLÜM

11 yorum:

 1. Uzun yazıları pek sevmem ve bundan dolayı pek okumam.Ama sizinkini okudum her dediğinizin altına imzamı atarım.Türkiye'nin gündemini ile sizin gündeminiz aynı.Arsızlar her yerde var ve kan emmeye devam ediyor.İnşaallah yarınlar hem Türkiye hemde sizin için iyi ve güzel olur

  YanıtlayınSil
 2. Sizleri devamlı takip eden olarak yazdıklarınıza katılıyorum.Okumayan araştırmayan devamlı başkalarının söylediklerine inanan toplumdan ne beklersin.Avaz avaz tv lerde bagırıyor peşinde
  gidenler onun söylediklerine inanıyor kendileri araştırmıyor okumuyor bu adamın söyledikleri dogrumudur demiyor bu toplumun nereye gittigi nereye gidecegi beli.Küçük kare içinde yazdıkların
  gerçekleştigi gün bu ülke ayaga kalkar.
  cankus

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Katkılarınızdan dolayı , biz teşekkür ederiz.

   Sil
 3. Ben nerdn okuyabilirim yazılarınızı sizi yeni buldum nerden takip edeceğim söylediğimiz site yabancı

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kısaca Türkçe yayın yapmak bize zarar getirirken (yukarıda genel açıklaması mevcut) ingilizce yayın yapmak bize para ve takipçi kazandırıyor.

   Sil
 4. Hocam adım davut siteye girdim ama sebotlreik dermatiti bolumunu bulamadım.

  YanıtlayınSil
 5. Emek çalanlara,saygısızlık yapanlara yazıklar olsun...

  YanıtlayınSil
 6. Merhaba, ben blogunuzu yeni kesfettim. Yaptiginiz slayt sayesinde sitemde hiç koyamayacagim bir saytim oldu ve çok mutlu oldum. Site sahsi sitem degil Allah rizasi için yaptigim bir kurum sitesidir.
  Yazdiklarinizin hepsini bastan sona okudum. Herbir satirina katiliyorum çok dogru yazmissiniz ve çok çok haklisiniz. Turkiye'nin suan gittigi hal içler acisi, çaliyorum ama çalisiyorum nesli yetisiyor malesef ve bunu ornek aldiklari malum sahista bir devlet buyugu! Insanlar yapilan yanlislara alkis tutmayi maharet saniyor artik ve bunu soyledigimizde yuzlerine isi inada bindirip daha da abartiyorlar. Emek hirsizligi konusunada gelince insanlar o kadar yuzsuz olmuslarki bunu çok normal goruyorlar. aynen yazdiginiz gibi "sizde çalin, aman nolcak sanki, abartiyorsunuz vs" saçma sapan tavirlarla karsiniza çikip bastirmaya çalisiyorlar. Yaziklar olsun bu insanlara. Allah islah etsin.

  Sizlerinde çalismalarinizda kolayliklar dilerim yolunuz açik olsun. Allah hayirli insanlarla karsilartirsin Amin.

  YanıtlayınSil
 7. Hocam yazdıklarınıza canı gönülden katılıyorum, kaleminize sağlık.

  YanıtlayınSil
 8. Kardeşim kürüne bugün başladım. Allah razi olsun. Seviyesizler icin canini sikma. Adamsın. Bu kadar emek vermiş ve gördüğüm kadarıyla her soruya usenmeden cevap yazmizsin. Herşeyi gören ve adaleti sonsuz olan Allaha havale et.

  YanıtlayınSil