Fikrimin Manifestosu (Reklamlar)


Reklamlar

Uzmanı olduğum satış-pazarlama teknikleri konusunda sanal dünyada ne kadar çok yanlış yapıldığını fark ediyorum. sonuçta da bu yanlışı yapanların kendilerinin zarar görmesi kaçılmaz oluyor.

Bende her internet kullanıcısı gibi belki biraz daha fazla hergün çeşitli sitelere tıklıyorum.Karşıma anlamsız reklamlarla dolu bir sürü içerik çıkıyor. ama bazıları kullanıcıyı rahatsız edici boyutlarda oluyor. mesela pop-up reklamlar (Bir web sitesini açtığımızda genellikle de reklam amaçlı olarak açılan pencerelere “pop-up” deniyor.) İnternet dünyasında reklam aracı olarak sıkça kullanılmaya başlanılan bu pencereleri pek de hoş karşılamak mümkün değil aslında.Ayrıca bilmediğimiz bir internet sitesinin bir anda açılması bilgisayarımızın güvenliği açısından da bir tehdit oluşturmakta. bir içeriğe ulaşmak için ziyaret etmek zorunda olduğumuz reklam sitesi veya reklamı tıklamadan açılmayan web sayfaları ... örnekler çoğaltıla bilir.


Tabiki bir oluşumun devam edebilmesi için maddi kaynağa sahip olması gerekir. bu maddi kaynak genelde sponsorlar yada reklamlardan karşılanması normaldir. peki ama bunu ne şekilde yapıyoruz ve sonuçta ne oluyor? işte meselenin ince gülü bu... kısaca tüm köşeleri ile anlatmaya çalışayım:
bağımsız kuruluşların ya da bireylerin sorumluluk alarak her alanda yer alan tüketicilere bilgi sağlamak için çalışılması sonucu; "tüketici odaklı değerlendirme" anlayışı ortaya çıkmıştır.*tüketici odaklı, tüketicinin tam olarak istediğini alabilmesi için ayrı bir değerlendirme anlayışına ihtiyaç duyulmaktadır.işte bu noktadan hareketle tüketici odaklı değerlendirme anlayışı ortaya çıkmaktadır (program evaluation alternative approaches and practical guidelines)
Bu şekilde doğru reklam alabilir yada verebiliriz. örneğin TV de gündüz saatinde bir kadın programına lüx bir cip reklamı vermek ( o saatte o programı izleyenlerin % kaçı cip almayı düşünüyordur? cip alacak kadar parası olan kadınlar o saatte ya çalışıyor yada alışverişte yada sosyete toplantılarındadır.) ama mesela deterjan reklamı vermek akıllıca olur.
aynı basit prensipten yola çıkarak bir ahşap işleri sitesine zümrüt reklamı vermek yada tam tersi o kadar anlamsız ve boşa harcanmış olur. tabi başta google olmak üzere ilişkilendirmeli reklamlara geçmek için çalışıyorlar.
Bunun dışında kullanıcı profili ve kullanıcı alışkanlıklarıda başlıca kriterlerden biri. örneğin internetin Türkiye ve dünyada yayılması yüksek hızlı internet (ADSL) ile oluşan yeni bir kavram. yani kullanıcı profili genelde genç nüfus. bu da reklamların kara dönüştürmek istiyenler için bir handikap çünkü kaç çocuğun paypal hesabı varki hepalhepsat.com gibi siteden alışveriş yapsın. yani bir çocuk oyunları sitesinin heryerini çocuklarla alakasız reklama boğmak ne kadar mantıklı? veya kaç kişi yabancı lisanı sular seller gibi biliyorda yabancı lisandaki reklamlar işe yarar sonuç veriyor?
bir de reklamın al benisi ve yaptırımı olmalı... bu başlı başına bir konu ama kısaca reklam işe yaramalı diyebiliriz.

Buraya kadar reklam vermedeki kriterlerin başlıcalarının çok yanlış yapılanlarına değindim. peki reklam alanların başlıca yanlışları ve kendilerine verdikleri zararlar sanalda daha vahim durumda.
pop-up (ki ben gıcık oluyorum) , kapatma yeri gizlenmiş veya aldatıcı ( dowload yazıp reklama götürenler gibi) reklam alan sitelerin ziyaretçileri internet kullanımını öğrendikçe yada alternatif bir site bulduklarında oraya yönelmektedir. sonuçta rahatsız edici veya yanıltıcı reklam alan site zamanla ziyaretçi sayısını kaybetmektedir. bizzat ben pop-up reklamı olan siteleri sık kullanılanlar/yer imlerine eklemem işim bitince çöpe atarım. hatta hatırlıyorsam arama sonuçlarında o siteyi es geçerim. o sitede paylaşım yapmam vs.
Zaten reklam ilgimi çekiyorsa yada siteye destek vermek istiyorsam ben o reklamı tıklıyor olurum.
sonuçta yanlış reklam siteye zarar vermesi kaçınılmaz.
birde olayın maddi boyutu bakımından inceleyecek olursak sıradan bir sitenin bilinir reklamları yayınlamasında elde edeceği miktar çok komik düzeylerde. mesela günde 1000 kişinin ziyaret ettiği bir sitede bir reklama 15000 tekil tıklama yapılmalıki 1 tl getirisi olsun (reklam şekline göre değişiyor ama aşağı yukarı rakamlar böyle) .sonuçta kaliteli bir şeyler yapıyor ve ziyaretçiniz çoksa reklam köşelerine daha uygun fiyatta reklam vermek isteyenler size daha çok kazandıracaktır. 5 kuruş kazanmak için 10 kuruş kaybetmek çok mantıksızdır.
işte fikrimin ince gülü kaliteli ol kaliteli reklam yayınlaki kazan-kazan oynayabilesin.

2 yorum:

 1. Yazı İçin Tebrik Ederim;
  Fakat Bu Yazıyı Kimse Okumaz :) O Kadar Uzun Ve Sadece Beyaz Sade Bir Renk Var,
  Abartmadan Renkli Yazmak Sizin İçin Daha Faydalı Olabilir
  Sayıgılar

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler
   Dediklerinize katılıyorum. Ve daha iyi olsun diye söylediğinizin farkındayım.

   Sil