Wordpress mi, Tumblr mi, Blogger mı Kullanmalı ?

Blogger mı, Wordpress mi,  Tumblr mi Hangisi Daha İyi ?


İnternette okadar çok yerli ve yabancı sitelerde Wordpress mi?  Tumblr mi ? Blogger mı? daha iyi, hangisi daha güçlü, hangisi daha üstün , hangisiyle başlayayım gibi sorular ve saçma sapan cevaplarla dolu makale ve yayınlar var ki , bende bu konu hakkında bir kaç temel gerçeği açıklayan bir yazı yazma gereği duydum.

https://tr.wordpress.org
https://www.tumblr.com
https://www.blogger.com

Öncelikle şuan için çeşitli nedenlerden  diğer blog sistemlerine değinme gereği  duymuyoruz. Ayrıca özel kullanım alanlarının farklı ihtiyaçlar içerdiği için bu yazımız sadece blog ve blogculuk açısından altyapıların farklılıklarını göstermek için hazırlandığını belirtmek isteriz.
Wordpress X  Tumblr X Blogger hangisi daha iyi ?Bu soru kodlama bilenler için Çince mi , Japonca mı , Korece mi daha iyi , sorusuyla aynı saçmalıkdadır. Şöyle düşünün boş bir sayfa kağıt var üstüne siz ne yazarsanız ne çizerseniz , o olur. İşte W , T , B üçü de boş bir kağıt gibidir. Siz üzerine ne çizerseniz o olur. Yani biri ile yapılıp da diğeri ile yapılamayacak tek bir şey bile yoktur. Belki değişik yollardan belki bir kaç satır kod yazma farkı dışında gerek görsel , gerekse yapısal olarak birbirlerine üstün tarafları altyapıda değil üstüne inşa edenin marifetindedir. Aslında son arama motorları ve kullanıcı yani ziyaretçi açısından altyapı servis sağlayıcının ne olduğunun hiç bir önemi yoktur. Önemli olan içerik kalitesidir.

İşin özetinde W , T , B size sadece barınma yeri veren basit servislerdir. Bu barınağı nasıl geliştireceğinize karışmazlar.


En çok dile getirilen bir kaç konu başlığınıda inceleyelim :

Seo : İşinizi doğru yaparsanız hiç bir fark yoktur.

Tasarım : Ben hallederim derseniz dış görünüş olarak bloga hiç bir fark olmadan aynı ambalajla kaplayabilirsiniz.

Eklentiler : Ben yazarım derseniz hepsinde aynı özelliği çalıştırabilirsiniz.

Güvenilirlik : Şifrenizi kaptırmadıktan sonra ana serveri sıradan bir kullanıcının kırmasına ömrü yetmez.

Mobil uyumluluk : Hepsi uyumlu zaten.

Limitleri : Hepsinin limitleri kolayca genişletilebiliyor.

Özel alan adı yada özel eposta kullanımı  : Hepsinde mevcut.

Forum özelliği : Hazır forum sistemleri farklı bir olay, yoksa istenirse her sistemde forum açılabilir (Bknz. google code kullanarak neler yapılabilir)

Host: Artık host mu kaldı, işi biliyorsan google sites , drobbox, vb could kullanarak hostu bedavaya getirebilirsin.

Ücretsiz özellikler : Bu konu çok uzun ve çok fazla ayrıntıya değinmek gerekir ama özetle birbirlerine karşı ezici bir üstünlükleri yok , dediğim gibi kendim yaparım dersen hiç fark yok.


Peki fark nerededir ?

Fark sadece kullanıcı tercihindedir. Kullanıcı arayüzü, kodlama bilmeyenler için eklentiler ve arayüz , kullanım kolaylığı gibi kişisel tercihler fark eder. En büyük etkilerden biriside kullanılan servisin yanında verilen yan servislerdir mesela blogger için tüm google ürünlerinin zaten kendiliğinden uyumlu olması gibi. Ama istenirse diğer bloglarda çok basit bir işlemden sonra bu servisleri kullanabilmektedir.

Üçününde eksik özellikleri şuan için çok fazla , umarım alt yapılara önem vermeyi sürdürürler ve blogculuk dahada gelişir.

Ben kodlama bilmiyorum, hangisi benim için daha uygun ?

Zaten kodlama bilmiyorsan , mevcut yapıyı değiştiremiyeceğin dolasıyla geliştiremiyeceğin için fark etmez . Hepsini dene , hangisi kolayına geliyorsa, hangisi hoşuna gitmiş ise onu kullan.

Yorumlar

 1. Guzel bir site devamli takipteyim basarilarinizin devamini bekleriz

  YanıtlayınSil
 2. Kısaca nerede açarsan aç içeriğe önem ver diyorsun sanırım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Content is king, the rest are details.
   Yani içerik kraldır gerisi ise teferruattır.

   Sil

Yorum Gönderme