Yandex RSS Okuyucu ( Yandex Rss Feed) Yayınlar Servisi

RSS Nedir ?

RSS, genellikle haber sağlayıcıları, bloglar ve podcastlar tarafından kullanılan, yeni eklenen içeriğin kolaylıkla takip edilmesini sağlayan bir web sayfası bildirimcisidir. Kullandığı dosya biçimleri .rss ve .xml'dir.

RSS kısaltmasının açılımı ve zaman içinde gelişimi şöyledir:
Rich Site Summary (RSS 0.91) (Zengin Site Özeti)
RDF Site Summary (RSS 0.9 and 1.0) (RDF Site Özeti)
Really Simple Syndication (RSS 2.0.0) (Çok Basit Besleme)

İnternet kullanıcısı RSS teknolojisi ile düzenli olarak içerik sunan sitelere abone olabilir ve çeşitli RSS istemcileri sayesinde içeriği takip edebilir. Site yöneticisi veya sahibi bu hizmeti sunmak için bir takım teknik düzenlemeler yapmalı ve uygun formatta XML'i RSS istemcisi talep ettiğinde göndermelidir.
RSS sayesinde Araç Çubuğu'ndan Vikipedi gibi sitelerdeki son değişiklikler görülebilir.

RSS olarak sunulan içerik web sitesinde sunulan içeriğin tamamını, özetini veya sadece başlığını içerebilir.

Neden Rss Kullanmalıyız ?

Şimdi bu kısa açıklamadan sonra kısaca ben RSS hizmetlerini neden kullanma ihtiyacı duyarız onu açıklayım. Örneğin takip ettiğimiz yada yada internette gezerken karşımıza çıkan bir site yada blogu arada bir ziyaret etmek istiyoruz. Ama sanal dünya her geçen gün okadar büyüyorki her karşımıza çıkan her siteyi bookmark (sık kullanılanlara) eklemeye başlarsak bir zaman sonra dağınık ve kalabalık bir hal almaya başlıyor. Yada çok sevdiğiniz bir blog var ama ayda bir iki yayın yapıyor , o yayınları okumak istiyorsunuz ama sürekli yeni yayın çıkmışmı diye her seferinde blogu aç kapa yapmak istemiyorsunuz işte bu durumlarda RSS readerlara ihtiyacımız oluyor.
Tabiki rss okuyucu servislerine sürekli ziyaret ettiğimiz yada günde 100+ yayın yapan bir siteyi eklemenin çok bir anlamı olmuyor. Ama kullanışlı bir rss servisi her konuda yardımcı olmalıdır.
işte bu işleri eskiden google reader ile yapmaktaydık ama google amca sunuculara çok yük bindirdiği gerekçesiyle google reader i kapattığını söyledi.Dolayısıyla rss aboneleri hangi rss servisini kullanmalıyım diye arştırmaya başladılar.  Bunu fırsat bilen bir çok eklenti ve servis çıktı ama benim denediklerim ya  işlevsel değildi ya  ergonomik değildi ya ücretsiz değildi yada  Türkçe desteği yoktu.

Yandex Rss 

Sonra Yandex mail içerisindeki yayınları test ettiğimde kullanışlı olduğuna karar verdim.


Kısaca yandex den bir mail hesabı alıp kullanmaya başlıyorsunuz, Yayınlar sekmesinde istediğiniz sitenin yada blogun URL adresini örneğin http://webseyyahi.blogspot.com.tr/ yazdıktan sonra ekle demeniz yeterli. Size tek uyarım bazen RSS beslemelerini ilk kayıt ettiğinizde bazı sitelerden geç yanıt gelebileceğidir. (Lütfen bekleyin, veriler yükleniyor. Bu işlem biraz zaman alabilir.) Sadece ekleyin yanıt geldiğinde görünür olacaktır.


Alternatif

http://digg.com/reader
http://feedreader.com
http://reader.aol.com.tr
http://www.feedspot.com
https://feeder.co
https://feedly.com
https://flowreader.com
https://g2reader.com
https://newsblur.com
https://theoldreader.com
https://www.commafeed.com
https://www.inoreader.com/?lang=tr_TR

0 yorum: