Bilgisayar Kullanıcı Seviyeleri

Bilgisayar Tercih Seviyeleri

Bilgisayar artık günümüzde son kullanıcı için ulaşılabilir olmanın yanında günlük hayatın bir parçası ve temel ihtiyaçlarımızı kolaylaştıran bir unsur haline geldi. Bilgisayar kullanım amacı ve kullanıcı yetkinliği açısından ince detayları olan ve zamanla gruplaşan kullanıcı seviyelerinide oluşturdu.
Üreticiler bu grup ve alt gruplara göre ürün seçenekleri belirleyip pazarlama ve ürün gamlarını oluşturdular. Şimdi bu seviyelere ve ne anlama geldiğini basitçe açıklayalım.
Ekonomik Seviye : 
Giriş seviyesi bileşenlerden oluşan , kullanıcıların sadece internette maillerime bakayım sosyal ağlarda takılayım ben zaten pc den anlamam, her şeyin en ucuzu olsun gerisi önemli değil diyen kesimi kapsayan ürünlerdir. Basit uygulamalarda bile zorlanır yapılardadırlar, geçerliliğini en fazla 2 yıl koruyabilen ürünlerdir.
Kimler tercih etmeli : Maddi gücü ölçüsünde seçim yapmak zorunda olanlar.

Ergonomik Seviye :
Orta seviye bileşenlerden oluşan , kullanıcıların basit işlerini yapabilecekleri, sistem gereksinimlerini fazla abartmayan programlar dışında basit uygulamaları ve normal düzeyde oyunları oynatabilen, bana yetiyor zaten ben bilgisayarda bir şey yapmıyorum diyen çoğunluğa hitap eden yapılardır. Geçerliliğini 4 yıl koruyabilen ürünlerdir.
Kimler tercih etmeli : Bilgisayarda günlük işlerini halleden ama bilgisayar üzerinden bir beklentisi veya kazancı olmayan kişiler.

Performans Seviyesi :
Kaliteli bileşenlerden oluşan, benim bilgisayarım her işi yapsın , hızlı olsun , her programı ve her oyunu takılmadan açabilsin , günlük işlerimi ve web deneyimi kullanımlarında yeterli gücü barındırsın diyenlere hitap eden yapılardır. Geçerliliğini 6 yıl koruyabilen ürünlerdir.
Kimler tercih etmeli : Bilgisayar başında çok zaman geçirenler, iş ve günlük kullanımda pc zorunluluğu olan ve işlerini veya kazançları için pc kullanmak zorunda olanlar ve oyuncular için tercih edilir.

Oyuncu Seviyesi :
Üst seviye bileşenlerden oluşan, güncel her programı ve oyunu rahatlıkla üstesinden gelebilen ürünlerdir. Her türlü işi yapabilecek son kullanıcı için üst düzey performans veren ama oyuncu ürünü diye fiyatları abartılmış ürünlerdir. Geçerliliğini sürekli sistem gereksinimleri artığı için 4 yıl koruyabilen ürünlerdir.
Kimler tercih etmeli : Bilgisayar konularına meraklı kişiler ve maddi bir sıkıntısı olmayan oyuncular.

OverClock Seviyesi :
Son kullanıcı için en üst düzey bileşenlerin oluşturduğu yapılardır. En ufak hız ve güç farklarının bile en üst seviyede olmasını isteyen ve bilgisayar meraklılarını hedef alan ürünlerdir. Teknoloji 6 ayda bir yenilendiği için Geçerliliğini 6ay koruyabilen ürünlerdir.
Kimler tercih etmeli : Maddi sıkıntısı olmayan, en iyisi, en hızlısı, en güçlüsü olsun diyenler ve hız aşırtma gibi konularla ilgilenenler.
0 yorum: