Kitap Okumak Size Ne Kazandırır


Kitap Okumak


Zeki güngörmüş insanlar sürekli bol bol kitap oku vs. diye nasihat verirler ama birçok insan bunun kıymetini ve kendisine neler kazandırabileceğini bir türlü tam olarak anlayamaz. Sadece kitap oku diyerek geçiştirilen bu kıymetlinin değeri ve neleri değiştirebileceği, gerçek hayata nasıl bir etkide bulunabileceği kısaca asıl vurgulanmak istenen nedense kitap oku diyenler tarafından düzgünce izah edilmez. Kitap okursan veya okumazsan arada ne gibi farklılıklar olabileceği basitçe ve bilimsel olarak anlatılmaz.

"İnsanın hayatını karşılaştığı insanlarla okuduğu kitaplar değiştirir."Kitap Okumak Size Ne Kazandırır

İnsan beyni , bilgisayarlar gibi sadece 1 ve 0 'lar ile çalışmaz. Yâni bir fikri değerlendirirken bir çok olguyu düşünerek aklı ve tecrübelerine dayanak 0 ila 1 arasında yer alan bir karar verir . Bu karar 0 'a ne kadar yakınsa olumsuz, 1'e ne kadar yakınsa olumlu sonuçları kabullenir. Mesela herhangi bir konu hakkında tercihde bulunacak ise bu 0-1 arasında bir sonuç çıkararak nihai bir karar verir.
Aslında burada hayat tecrübesi kadar farkında olsa yada olmasa da okuduğu kitapların konu ile alakası olamasa bile verdiği bu kararlara az yada çok etki eder ve bu etki hayatında ufakta olsa bir sapma yaptırır. İşte bu ufak sapma 10 , 20 yıl sonra okadar büyük farklara neden olur ki , imkan olup geri dönülüp o küçük kararların tersi yapılsaydı neleri değiştirebileceği gözlenebilse kitap okumak ile okumamanın farkları daha net açıklanabilirdi.
Şimdi konuyu somutlaştırmak için çok yaşanan bir olaydan örnek verelim. Mesela sıfır otomobil alan birisi  teknoloji gurmesi yada otomotiv mühendisi olmak zorunda değildir, lakin en azından alacağı ürünün ne olduğunu bilecek kadar zeka sahibi olmalıdır. Kitap okuma ve araştırma alışkanlığı olan bir insan, özelliklede teknolojik yada pahalı bir ürün satın almadan önce o ürün ile ilgili bilgileri mutlaka edinir. Sıfır bir araba aldığınızda yanında mutlaka kullanıcı kılavuzu da olmaktadır. Bu kitapçıkta sizlere faydalı yüzlerce yönlendirme bulunmaktadır. Kitap okumayan birisi bu kılavuzu hiç okumadan ve çoğu zamanda kalabalık etmesin diye atar. Peki bu kılavuzu dikkatlice okusaydı neler kazanabilirdi ?


Öncelikle her otomobil farklıdır ve bu farklar size bu kılavuzda belirtilmiştir. Yani her arabanın lastik hava basıncından kullandığı yağa kadar her şey üretilen araca göre değişiklik gösterir. Örneğin aracın ne zaman rodaj görmesi gerektiği burada belirtilir. Rodaj bedava yapılması zorunlu bir uygulamadır. Fakat satıcı işine gelmediği için bunu size söylemez sizde bu kitapçığı okumadıysanız rodaj eksiliği sorunları ile karşılaşırsınız.
Biraz konuyu açalım ; Otomobiller arasında değişiklik olsada ortalama ilk 2000 km içinde araba hassas kullanılmalı ve rodaj bakımına mutlaka götürülmelidir.
Rodaj yada yenileme dönemi (alışma evresi) diye çevirebileceğimiz tanım, otomobillerde çok fazla önem arz etmesine rağmen çok az bilinen bir kavramdır.
Standart otomobiller fabrika bandından çıkartılıp direk müşteriye teslim edilir. Otomobili alan kişi genelde ilk onbin bakımına kadar binmeye devam eder. İşte sorunlarda burada başlar.
Özellikle cahil (bilmediğini bilmeyen) toplumlarda motor açılsın diye yeni motor zorlanır ve durum daha kötüye gider. Otomobilin hareketli parçalarına mikroskop altında bakıldığında yüzeylerinin kraterler ile dolu pürüzlü bir yapı olduğu görünür. Dolayısıyla birbirine sürten bu parçalar özellikle yağ ve yağ filtresinde biriken pudra gibi metal artık bırakırlar. Bu metal artıklar temizleninceye kadar tüm hareketli parçaları sanki zımparalıyormuşcasına yıpratır. Dolayısıyla otomobil ömrünün geri kalanında daha çok yakıt sarfiyatı yaparak ve parçaların ömrü normalden hızlı tüketerek size ceza verir.Şimdi olaya devam edelim lastik hava basınçları otomobile göre değişir, eğer siz bunu bilmiyorsanız köşedeki lastikci ezbere 32 bar basıp gönderir. Bu bile fren mesafesinin uzamasından lastik ömrünün erken tükenmesine neden olur. 

Yağ değişim zamanı geldiğinde yetkili servisler pahalı olduğundan sanayiye götürdüğünüz otomobil kaç numara yağ kullanacağı aslında sanayici için bildiği yada en karlısı hangisi ise onu kullanarak geçiştirilir. Sonuçta hiç bir şey olmasa bile araç size fazla yakıt yakarak ceza verir.

Otomobili yıllar sonra satmaya kalktığınızda yanında verdikleri o küçük kitapçık bile ikinci el değerini artıran bir faktör olarak karşınıza çıkar.

Tabiki geriye dönüp bu farkları değiştirip iki olayı yan yana getirmek olasılıksızdır. Lakin zaten kitap okuyan birisi bu hatalara düşmeyeceğinden faydasını yine kendi görecektir.

Hayatta daha az kazık yemek için daha fazla kitap okuyun...
Doğru kitap okuyan, Hayatı da doğru okur...


İnsanın hayatını karşılaştığı insanlarla okuduğu kitaplar değiştirir.

Uluslararası yapılmış bir araştırmada dünyanın en büyük şirketlerinin yöneticilerinin ortak özelliğinin ne olduğunu analiz etmişler.
Kimi uzun boylu, kimi şişman, kimi dünyaya zengin gelmiş, kimi okulu bitirecek bile imkanı olmamış, bazısı erkek, bazısı kadın vs.
Sonuçta bütün hepsinde tek bir ortak özellik çıkmış, zaten makaleyi buraya kadar okumuşsanız  cevabı anlamışsınızdır, evet hepsinin tek ortak özelliği çok kitap okumaktan başka bir şey değil.


Ama burada cevap önemli değil önemli olan senin bundan kendine ne kâr sağladığın :)
Bir kitap okuyup da hemen büyük bir değişim beklemeyin ama anlayarak okuduğunuz her satır size ufak bir açı vereceği ve bu ufak açıların zaman geçtikçe size büyük avantajlar kazandıracağını da unutmayın.

Bir de yıllar sonrasını düşünün , büyüdünüz ve anne baba oldunuz, çocuğunuzun size bu ihtiyarlar zaten hiç bir şeyden anlamaz diye düşünmesi mi iyidir. ? Yoksa bizim valide yada peder her işten anlar, ooo çok bilgilidir demesi mi iyidir ? Kararınızı ne kadar erken verirseniz sizin için hayatın getirileri o kadar çok olacaktır.


Kitap okumayan insan, gerçeklerle arasına bir duvar çekmiştir.

Tabi ki diğer etmenlerde vardır, kitap okuyan daha zeki olur, daha zeki insan olayları ve problemleri daha çabuk çözer, gün gelir bir sınava girer diğerlerinden daha yüksek puan alır, daha iyi okula gider... adaletli bir ülkedeyse torpil aramadan daha iyi bir işe girer , daha çok para kazanır ve daha rahat yaşar.... Kendini daha iyi yönetebileceklere oy verirken daha geniş açıyla bakar ve emeklilikte kendi rahat eder...

Son olarak kitap okuma alışkanlığı olmayan birisinin bu yazıyı okumayacağının da farkındayım işte paradoks :)
What Does Book Reading Mean to You

2 yorum:

  1. Tebrik ederim çok başarılı bir yazı olmuş.
    bende musadenizle nacizane başımdan geçen bir olayı aktarmak iştiyorum. geçenlerde arabamla ile ilgili bir sorun için sanayiye gittim. dediler şu ustaya git o anlar. İş yerine gittim usta arabaya baktı, dedim daha önce götürdüğüm yerlerde sorunu çözemediler sizi tavsiye ettiler , adam biraz gurulandı, ee dedi 30 yıllık ustayız hallederiz. başladım sorunların ne olduğunu anlatmaya dedi birde fatih usta baksın. üst kata çıktım adam odasında bir sürü kitabın arasında hala önünde bir kitap okuyor, buyur dedi sorunları anlattım tamam dedi aşağıya indi ustalara bir şeyler tarif etti bir parçayı söküp odasına gitti. sonra yanında çalışan arkadaşlarla aynı zamanda bu işlere başladığını ama kendilerinin hala çalışan olduğunu fatih ustanun patron olduğunu, kendilerinin şu oldu bu oldu hala usta olarak kaldığı vs. geçen muhabbeti duydum. Sonra yukarıya fatih beyin odasına gittim parça masada ama adam bilgisayarı açmış bir şeylere bakıyor , dedim usta yapmayacakmısınız tamir olurmu dedim. Adam bana bakıp hiç bir yerde yaptıramadın değil mi diye sordu. bende evet size gönderdiler dedim. adamda bana hallederiz ama sıradan birisi yapamaz niye biliyormusun dedi, bende iş bilenin kılıç kuşananın dedim, adam da bana o işi bilmek için kitap okumak lazım yoksa 30 yıl çalışırsın hala usta olarak kalırsın sonra şurada bir fatih usta var ona götür o haller der. dedi.

    YanıtlayınSil
  2. Bu yazıyı zaten okuma alışkanlığı olan okuyacak ve anlayacaktır. Önemli olan anlayanların diğerlerine aktarmasıdır. Zaten bunu başaran toplumlar şuan muasır medeniyetler içerisinde yaşıyorlar.

    YanıtlayınSil