Yapay Zeka Meslekleri


Çok değil 50 yıl öncesinde yapay zeka diye bir şey olduğu ve buna hükmedenin dünyayı daha güzel bir yer yapacağı yada kaosa götüreceğini söyleyenlere sadece akıllı insanlar inanıyordu.

Devamını Oku

0 yorum:

DLL Dosyaları Nedir ?


Windows sistem dosyaları içinde .dll dosyaları, Dinamic Link Library (Dinamik Bağlantı Kitaplığı) isminden gelmektedir. DLL dosyalarının görevi, programların ortaklaşa yaptıkları görevleri koordine etmektir.
Devamını Oku

0 yorum:


Gelecek... ama nasıl ?


Bir toplumu ayakta tutan ve gelişmesini sağlayan, dolayısıyla toplumu oluşturan bireylerin geleceklerinin mutlu ve rahat etmesini sağlayan saç ayağının 3 temel unsuru Bilgi, Akıl ve Ahlak üçlemesinden , o toplumun yarınları kolayca anlaşılabilir.Devamını Oku

2 yorum:

Zamanda Yolculuk ve Işınlanma...


Net bir şekilde söylenebilir ki; “Zaman yolculuğu mümkündür.”

Devamını Oku

2 yorum:

Bilgisayar Anakartı Bios Sürümü Öğrenmek


Anakart bios sürümünü bilgisayar açılırken genelde del tuşu bios/uefi ekranına giriş yapılarak öğrenilebilir ama bios'a giriş yapmadan windows ortamından bu bilgilere nasıl ulaşabiliriz beraber bakalım.

Devamını Oku

0 yorum:

Cahilistan Halkı Neden Zenginleşemiyor ?


Cahilistan 5 tarafı denizlerle çevrili , yeraltı ve yerüstü kaynakları olabildiğine zengin, jeopolitik önemini söylemeye gerek olmayan bir ülkenin halkı neden fakir olur  ki ?

Devamını Oku

2 yorum:

Sayfa Yinelendikçe Değişen Banner Eklentisi Kodu


Web siteleri için sayfa yenilendikçe değişen banner eklentisi. Basit ve kullanışlı , umarım birilerinin işine yarar.

Devamını Oku

2 yorum:


Henüz 18'ini yeni bitirmiştin,

enerji ve umutla dolu hayata başlamaya hazırdın...


Ne oldu?

Devamını Oku

2 yorum:

Nepotizm (Riyakat); Bir Ülkeyi Yıkmanın En Kolay Yolu


Nepotizm  Latince “nepos”  yani Yeğen (yiğen) kelimesinden çıkan Türkçeye yeğencilik olacak geçmiş , adeletsiz elde edilen kazanç durumudur.

Devamını Oku

0 yorum:Devamını Oku

0 yorum:


Devamını Oku

2 yorum:

Hangi Telefonu Seçeyim ?


Cep telefonları artık mini bir bilgisayar haline dönüştüler ve hayatımızın ayrılmaz birer parçaları oldular. Özellikle internet bağlantısı olması, akıllı cep telefonlarının yaygınlaşmasında önemli bir etmen oldu.

Devamını Oku

0 yorum:

Matematik - Lisan İlişkisi


Matematik; bir çok insanın önyargılı baktığı, okul zamanı derslerde korkulan ve uzak durmak için sözel bölümler tercih edilen bir konu olmuştur.

Devamını Oku

0 yorum:

Açılması Gereken Üniversite Bölümleri


Daha önce şurada Seçilmemesi Gereken üniversite Bölümleri belirtmiştik.

Devamını Oku

0 yorum:

Otomobil Uçar Gider


Otomobillere özellikle spor arabalara olan tutkum ile teknolojiye olan ilgim birleşince oluşan bilgi birikiminin bir kısmını yazıya dökmek istedim.

Devamını Oku

0 yorum:

CSS ve .JS ve HTML Dosyalarını Barındırmak İçin Google Drive Kullanmak


Css ve .js kodlarını barındırdığımız Google Code kapatıldı. Alternatif bir çok kod kütüphanesi mevcut. Bunlardan en çok tercih edileni github ve dropbox. Lakin özellikle hız ve güvenlik için Google altyapısını kullanmak avantajlı oluyor.

Devamını Oku

1 yorum:

Bir Çin atasözü derki "Ne Yersen O'sun"


Evet gerçek anlamda da , dolaylı anlamda da , mecazi anlamda da çok doğru bir söz.
Bilimsel olarak gerçektende ne yersek o bizim bir parçamız olur. Mesela temiz şeylerle beslenenlerin daha düzgün bir anatomik yapısı , daha dirençli vücutları olması yada en belirgin örnek flamingoların yediklerinden renklerini almaları gibi bir durum vardır.

Devamını Oku

0 yorum:

Galat-ı Meşhur Nedir ?


Galat-ı meşhur yani herkesin doğru bildiği yada doğru kabul ettiği yanlışa verilen isimdir.

Devamını Oku

0 yorum:

Zaman Yolculuğu Mümkün mü ?


Zamanda yolculuk , bir çok bilimkurgu filminde bir makine ve istenilen tarihe gidip dönen fantastik icatlar. peki gerçekte bu mümkün mü ?

Devamını Oku

0 yorum:

Portable VPN Programı


Yasaklar , özellikle de aklın yolunu takip etmeyen özgürlük kısıtlamaları ve her etkinin bir tepkiye yol açabileceğini düşünemeyen karar veren kafalar. Kısaca yasaklar olmalı ama bu yasaklar menfaate hizmet için değil toplum faydası için olmalı.

Devamını Oku

0 yorum:

Kurbağa Kral


Bir zamanlar uzak ama çok uzak bir diyarda kurbağaların hüküm sürdüğü  bir krallık varmış. Kurbağalar kendilerini yönetecek bir kral seçer ve adaleti sağlamasını beklerlermiş.

Devamını Oku

0 yorum:

Otomatik Klavye ve Fare Tıklama Programı


Genelde oyuncular kullansa da bazı durumlarda mause hareketlerini sabitleyip otomatik işlemler yaptırmak gerekebiliyor. Kısaca tekrarlama gereken işlemleri otomatikleştirmek için kullanabileceğiniz programlar.

Devamını Oku

1 yorum:

Ufolar gerçek mi ? Dünya dışı akıllı varlıklar var mı ? 


Sanırım bu soruları herkes düşünmüştür. Bizde master yıllarında zihni bu konularla meşgul ettiğimiz zamanlardan size bir kaç fikri paylaşmak istedim.
Devamını Oku

0 yorum:

Bulut bilişim nedir ?

Son günlerde hayatımızın bir parçası olan bulut bilişim (cloud computing) veya işlevsel anlamıyla çevrim içi bilgi dağıtımı, önemini her geçen gün artırmaya devam ediyor.
Devamını Oku

0 yorum:

Fransız Devrimi Ve Ekmek


Fransız devrimi 1789 da olduğu zaman, su dalgaları gibi tüm dünyayı etkilemiş ve içinde bulunduğumuz Yakın Çağ'ın başlangıcı olarak kabul edilir. Peki Fransız Devriminin ateşini yaktığı söylenen "Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler" sözü ne derece doğrudur. İşte burada ekmeğin tarihine ve o tarihlerde Fransa da ki ekmeğe bir bakmak gerekir.

Devamını Oku

2 yorum:

Sayfa Yinelenince Değişen Resim Kodu


Sayfa yenilendikçe değişen resim alanı kodu. her sayfa değişiminde rastgele resim veya başlı bulunduğu adres yönlendirmesi otomatik değişir.Devamını Oku

0 yorum:

Fare ile Tetiklenen Değişen Resim kodu


Mouse ile üzerine gelince değişen resim kodu. Değişik görsellikte kullanılabilir.

Devamını Oku

0 yorum:

Aptallık Paradoksu Nedir ?


Stupid Paradox

"Aptal, aptal olduğunun farkına varabilse zaten aptal olmazdı."

Aptal ile cahil yada zeka özürlü veya gerizekalı olmak farklı şeyler olup çoğu zaman birbirlerinin anlam alanında kullanılma yanlışı yapılır.

Devamını Oku

1 yorum:

Google Amcadan Sitenizin Tekrar Değerlendirilmesini İstemek


Web siteniz Google aramalarında gözükmüyor ise bir yerlerde sorunlar var demektir. Öncelikle yayınlarınızın orijinal olduğunu varsayıyorum akabinde Web Yöneticisi Yönergeleri altında yayınlanan başlıkları incelemenizi öneririm.

Devamını Oku

0 yorum:

İnternet Modem Varsayılan Şifresi Bulma Motoru


AIRTIES, ASUS, EDIMAX, INCA, LINKSYS, ZYXEL, ZOOM, 3COM, ALCATEL, ROBOTICS, ZEBRA ... ve bir çok marka modem ve router için  varsayılan şifrelerinin bir listesini gerekiyorsa sizin için faydalı bir servis.

Devamını Oku

0 yorum:

USA Green Card Official Application Address
(Amerika Yeşil Kart Resmi Başvuru Sitesi)


ABD 'ye yeşil kart ile gitmek isteyenler için internette okadar çok site varki resmi sitesini bulmak zorlaşmış. Her sene yapılan çekilişe göre dünyanın her yerinden yaklaşık 50 bin kişi Amerika Birleşik Devletlerinde yaşama ve çalışma hakkı kazanıyor. Yada başka bir değişle kendi ülkesindeki yöneticileri doğru seçemediğinden adaletsizlik ve fakirlikten kurtulma olarak gördükleri yollardan biri olarak bunuda deniyor.

Devamını Oku

0 yorum:

Fare Tetikli Dönen Resim Kodu


Mause ile üzerine gelindiğinde etrafında bir tur atarak güzel bir efekt veren faydalı bir kod .

Devamını Oku

0 yorum:

Blogger Kategorileri (Etiketleri) İki Sütuna Bölme Kodu


Blogger eklenti alanında bazı durumlarda etiketlerle ayırdığımız kategorileri gösterdiğimizde tasarım olumsuzluklarını önlemek için düzenleme gerekebiliyor.
Blogger için kategorileri iki sütun şeklinde sıralatmak için

Devamını Oku

2 yorum:

Bitrate Nedir? Ne İşe Yarar ?


Bit : (bilişim) Programlama ve haberleşmede, bir bit bilgi depolama ve haberleşme veya bağlantının en küçük ve temel ünitesidir. Bir cihaz ya da fiziksel bir sistem tarafından depolanabilecek bilginin maksimum değeri normal olarak sadece 2 farklı şekilde bulunabilir. Bu durumlar genellikle (özellikle numerik veride) ikili sayılar 0 ve 1 olarak yorumlanır. Ayrıca mantıksal değerler logical values , doğru ya da yanlış, flag ya da switch, on ya da off olarak yorumlanabilir.

Devamını Oku

0 yorum:

Otomobillere LPG Taktırmak Yada Taktırmamak işte Bütün Mesele Bu...


Otomobillere meraklı olunca bana en çok gelen soruların başında arabama otogaz tüp taktırayım mı ? Hangi marka tercih etmeliyim ? Ne kadar avantajlı gibi sorular oluyor. Şimdi mühendis kafasıyla bir hesap yapalım LPG dönüşümlü bir otomobil ne kadar mantıklı yada ne kadar tasarruflu getirebilir beraber bakalım.

Devamını Oku

2 yorum:

Online Şifreleme ve Şifre Kırma Araçları


Cryptography (Kriptografi) yani bir verinin güvenliğini artırmak için kullanılan şifreleme yöntemleridir.

Devamını Oku

1 yorum:

İnternet Site Erişim Engellerini Aşmak


Bazı şirketlerde anlamsız yapılandırmalar yüzünden internet de bulunan bazı sitelere erişim engellenebiliyor.
Aslında bunları aşmak çok kolay olsada uygulanan engelleme yöntemini bilmek ve ona göre çözüm üretmek gerekir.


Devamını Oku

0 yorum:

2. El Bilgisayar Alım, Satım ve İlan Verme Klavuzu


Mobilitenin yaygınlaşması ile birlikte ikinci el ürünlerin internet üzerinden satışı yaygınlaştı. Özellikle aşırı tüketimin yaygınlaşması ve kapitalizminin insanlar üzerindeki bilinç altına bunu al ve çevrenden saygı ve itibar gör algısının oluşturulmasına rağmen yöneticilerini iyi seçememiş halkların alım gücündeki düşüklük sebebi ile ikinci el ürünlere yöneliş artış göstermektedir.

Devamını Oku

0 yorum:

Blog , Blogspot , Blogger Nedir ?


Bizim gibi "internet insanları" için normal olan olguların , pc ye ilgisi olmayan yada yeni tanışan insanlara yabancı gelmesi ve etkin internet kullanımı için bazı noktaları sade bir lisanla açıklamak istedim.

Devamını Oku

0 yorum:

Tumblr Blog Kodları


Tumblr,  sosyal ağ ve blog sitesidir. WebKenti.net sitemizde verdiğimiz Blogger eklentileri ve kodları Tumblr bloglarında sorunsuzca çalışmaktadır. Kısaca Blogger için yazılan kodların neredeyse hepsi Tumblr bloglarındada çalışır.

Devamını Oku

3 yorum:

Bloglar Yarışıyor / Blogum Harika

İnternette gezerken rastladığım bir çok etkinlik mevcut. Tık tuzakları, yalan haberler, uydurma para dağıtan ponziciler...

Devamını Oku

8 yorum:

Ek İletişim Penceresi Açma KoduSite çıkışlarında yada uygulama çıkışlarında devam edip etmeyeceğini soran kod.

Kod isteğe göre değiştirilebilir veya geliştirilebilir. Gerisi size kalmış :)

Devamını Oku

0 yorum:

Bilgisayar Masaüstüne Uyku ve Kapat Kısayolu Oluşturmak

Özellikle Windows 8 ile birlikte gelen değişikliklerle birlikte bilgisayarı uyku durumuna geçirmek veya kapatmak bile bir kaç tıklamayı ve açılan hover efekli kısayolu tıklamayı gerektirdi.Tabi ki bu Windows 7 ye kadar bir iki tıkla bilgisayarı uyku moduna geçirmeyi bir tıkla kapatmaya alışkın olanlar için istenmeyen bir durum oldu.
Devamını Oku

2 yorum:

Blogger Şablonlarına Türkçe Karakteri Eklemek


Bazı blogger temalarında varsayılan olarak Türkçe karakterler " ĞğÜüŞşiÖöÇçİı " desteklememekte ve bu sorunda şablonu yarım kullanılabilir durumda bırakmaktadır.


Devamını Oku

0 yorum:

Türkiye Halk Eğitim Merkezleri Listesi


Herkese selamlar. Ülkemizin kişisel nitelikte çok önemli olmasına rağmen ön plana çıkarılmammış bir yapılanması olan Halk Eğitim Merkezleri hakkında tecrübe ve önerilerimi belirtmek istedim.

Devamını Oku

0 yorum:

Tarayıcı Ana Sayfa Virüslerinden Kurtulmak


Ana Sayfa Google Yerine Başka Sayfa Açılıyor Değişmiyor (Kökten Çözüm) yöntemini doğru bir şekilde uygulamış ve sorununuzu çözememişseniz artık daha derinlere inmenin zamanı gelmiş demektir.

Devamını Oku

2 yorum:

Site Ekleme Ve Tanıtma Servisleri 


Webmasterlar  internet sitesi yaptıklarında, sitenin arama motorlarında hızla yükselmesini isterler. PageRank, Alexa vb. de yükselmesi için backlink almanın faydası büyük olduğundan Toplist  sitelerine veya Dizin sitelerine, site url domainlerinin geçmesi ve site tanıtımı yapmaları faydalı olmaktadır.
Devamını Oku

28 yorum:

Klavye ve Mouse Tuşlarını Gamepad'e Çalıştırma Programı


JoyToKey (Joy2Key) fare ve klavye girişini taklit ederek PC oyun kontrolörlerini sağlayan ve böylece windows uygulamaları ve web oyunlarını controller (gamepad / joystick) ile kontrol edilebilirsiniz.

Devamını Oku

6 yorum:

Windows 10 Kurulumu ve Başlangıcında Yapılması Gerekenler


Çok eskilere gitmeyeceğim ama kısaca geçmiş Microsoft ürünleri hakkında bir kaç satır bilgi vereyim.

Devamını Oku

7 yorum:

Bilgisayar Kendi Kendine Açılıyor Çözümü


Bilgisayar uyku modundan anlamsız bir şekilde kendisi açılıyor yani pc kendi kendine başlıyorsa , kendiliğinden başlıyorsa bunun nedenini bularak çözüm üretmemiz gerekir.

Devamını Oku

0 yorum: