IPv6 Nedir ? İnterneti Nasıl Etkiler ?

IPv6 Nedir ? İnternetde Nasıl Değişikler Yapar

Internet'e bağlanan tüm cihazlar IP adresine ihtiyaç duyarlar. Ancak, Internet'in yaygınlaşması ve gelişen teknoloji sonrasında bu adresler 2015 itibari ile tamamen tüketildi.Internet Protocol Version 6 (Türkçe: Internet Protokol sürüm 6) kısaca IPv6, aslında 32 bitlik bir adres yapısına sahip olan IPv4'ün adreslemede artık yetersiz kalması ve ciddi sıkıntılar meydana getirebilecek olması üzerine IETF tarafından 128 bitlik yapı olarak geliştirilmiştir.

Yani internete bağlanan her cihaz , kendine özel bir numara ile belirlenmek zorundadır. Ve mevcut alt yapı için ayrılan bu numaralar tükendiği için yeni bir protokol oluşturuldu.

Son kullanıcı için ne değişecek ?
Eğer mevcut alt yapınız IPv6 destekliyorsa hiç bir şey değişmeyecek. Bu değişiklik daha çok internet servis sağlayıcıların IPv6 paketlerini alıp alt yapıya sunması gerekecek.

Peki servis sağlayıcılar IPv6 ya geçmez ise ne olacak ?
Kısaca yeni abone alamayacaklar. yani bizim gibi ülkeler de belki sorun çıkarsa şu olur, bir internet aboneliğinde wifi den bağlanan cihaz dışında diğerlerine IP atanamadığından internete bağlanamaz.
Yani gelişmiş ülkeler için korkulacak bir durum yok.

Benim alt yapım IPv6 ya uygun mu ?
Bunu test etmek için online  servislerden faydalanabilirsiniz.

http://test-ipv6.com
http://ipv6test.google.com
https://www.mythic-beasts.com/ipv6/health-check?domain=google.com
http://cloudflare.ipv6-test.com/validate.php?url=www.fix6.net
https://www.comparitech.com/0 yorum: