Aptallık Ve Cahillik Nedir ?

Aptallık Ve Cahillik Gerçekte Nedir ?

Aptal ve cahil bu iki kelime niye bu kadar önemli ki geri kalması istenilen ülkelerde gerçek anlamları değiştirilerek sözlüklere yazılıyor.


Aptal : Olasılık belirleme yeteneğini düşük olan insana denir. Bilmeyen ve bildiğini zanneden kişilere aptal denir. Aptal genel kullanımının aksine zeka özürlü , geri zekalı anlamına gelmez. Aptal bir insan üniversite mezunu yada bir yerde yönetici vs. olabilir. Aptal demek basit olguların sonucuna varamamak demektir.

Örneğin ehliyet alma zamanı teorik derslere gitme zaten geçersin diyen birinin sözünü dinleyen birisi aptaldır. Çünkü bir ömür işine yarayacak bir öğretiyi bilmek ile bilmemek arasındaki farkın 20 yıl sonra yaşayacağı bir olguya yön vereceğinin ve bu küçük açının aslında zaman geçtikçe aslında olması gerektiği yerden nasıl bir fark yaratacağını anlamayan kişi aptaldır.
Mesela TV programlarında çıkan programların ve kişilerin aslında bir senaryoyu oynadığının farkında olmadan onlara inanmak bir aptallıktır.
Cahil : Bilmediğini bilmeyen. Bilgisi olmadan fikri olana cahil denir. Maalesef dilimizde Ümmi kelimesi geçmediğinden okumamışa da cahil denmektedir. Lakin ümmi ile cahil farklı anlamlar ihtiva eder. Yani lisans mezunu olsanız da cahil, okuma yazma bilmesenizde arif olabilirsiniz. Toplumsal cehalet aslında bir bilinç krizidir ve dolasıyla krizi fırsata çevirenleri besler, düzgün insanların topluma faydalı olmasına engel oluşturur.
Ne öğrendik ?

Aptal ≠ Geri zekalı

Cahil ≠ Okumamış


" Bilmeyen ve bildiğini zanneden bir aptaldır. Ondan uzaklaşın. "
" Bilmeyen ve bilmediğini bilmeyen bir cahildir. Ondan sakının. "
" Bilmeyen ve bilmediğini bilen bir öğrencidir. Ona öğretin. "
" Bilen ve bildiğini bilmeyen uykudadır. Onu uyandırın. "
" Bilen ve bildiğini bilen akıllıdır. Onu izleyin. "

Bilinçsiz toplum aptal ve cahil kalabalığının farkına varması ve verebileceği zararların nasıl sonuçlar çıkarabileceğini anlaması istenmez ve kendilinden farkındalığa varması zordur.
Mesela bir örnek verelim Almanya 1. ve 2. dünya savaşını kaybetmiş , bilim adamlar ve maddi servetlerini yitirmiş. Ülkesi ikiye bölünmüş, büyük yaptırımlar altında bırakılmıştı. Ama aptal ve cahil olmayanları başlarına getirerek. çok kısa zamanda mevcut zamanın gelişmiş ülkesi oldular. tamam Almanyada da her şey mükemmel değil ama en azından muhtaç konumda yada sömürülen konum da olmadıklarıda ortada.

Tamamda Almanyadakiler çok mu zeki, güneş orada farklı mı doğuyor, tabiki hayır. Aptallığa ve cahilliğe dur diyen bir toplum bilinci var sadece. Gerisi domino etkisi ile geliyor zaten.What is stupidity and ignorance?


0 yorum: