Sigara Sorunsalı

Şu Pisliği Bırakın!

Sigara tüm dünyanın başına dert , özellikle de alım gücü düşük ülkeler için bir canavar.

Daha önce size şurada bir şeylerden bahsetmiştik.Şimdi başka bir kaç söz etme vakti geldi.
Sigaranın içindeki bağımlılık yapıcı maddeler çıkarılarak yeni bir çeşit sigara yapılabilir. Bu mümkün ve daha öncede bu iddiada bulunan denemeler olmuş.
Bir başka konu ise sigaranın bir madde bağımlılığı olduğunu kabullenmek ve buna göre hareket etmek gerekiyor.

Sigara bağımlısı bir insan günde ortalama 1 ila 2 paket arasında sigara tüketiyor. Buraya kadar zaten bilinen bir gerçek. Ama alım gücü düşük toplumlarda bu ekonomiyi görünmeyen bir tehlikeye atıyor.

Kısaca anlatalım bir paket sigara ortalama 10 TL civarında , asgari ücret 1300 tl civarında. Bir bağımlı ayda 1.5 paket sigara içiyorsa aylık 450 tl bütçesini , bu pis maddeye ayırıyor. Rakamlar az çok oynasada bu civarda bir giderim var diyor.

Tamam ama bu adam sigarayı bırakmak yerine iki seçeneğe yöneliyor ya kaçak sigara içiyor ki bu ekonomik zarara neden oluyor, yada giderlerini kısıyor ki bu da en çok küçük esnafı vuruyor. Dolayısıyla gene ekonomi kaybediyor.

Kısaca sigaraya aşırı zam yapmak kazanca yada bağımlıların toptan sigarayı bırakmasına yol açmıyor aksine görünmeyen ve çığ gibi büyüyen harcama dağılımını olumsuz etkiliyor ve bundan en çok küçük esnaf zarar görüyor. Örneğin adam bir gömlek alacaksa şimdilik idare edelim, yoksa bütçemin büyük gideri sigara pisliğini alamam hesabını yapınca olay tamamen değişiyor.

Ne yapılmalı ; şu sigara zammına bir dur denilmeli, ve toplu halde bir çözüm yapılmalı. Örneğin 2002 ve sonrasında doğanlara sigara satışı toptan süresiz yasaklanmalı. Unutmayın ki sigara bırakılmaz sadece ara verilir. Yani adam içiyorsa zulum etmenin anlamı yok ama hiç başlamamışsa, zaten sorun olmayacağından sıfırdan sıgara alımını engelleyerek temiz topluma her yıl adım adım ulaşılır. En geç 45 yıl sonrada sigara satışı toptan kaldırılarak sorun kökünden çözülür.

1 yorum: