Bilinmeyen Aygıt Sürücüsünü Bulmak

Bilinmeyen Aygıt Sürücüsünü Driverini Yüklemek

Özellikle format sonrası Aygıt Yöneticisi altında donanımların driverlarının sorunsuzca yüklenip çalıştığını gösteren alanda Diğer Aygıtlar > Bilinmeyen Aygıt uyarısı verdiği durumlarda bu aygıtın ne olduğunu ve sürücüsünün nasıl kurulacağını kısaca açıklayalım.


Bilinmeyen Aygıt Uyarısı Neden Olur ?

Öncelikle Windowsu doğru düzgün kurmuşsanız zaten Windows donanımları algılayıp sürücüleri internet üzerinden otomatik çekerek yükleyecektir. Ancak bazı durumlarda bu mümkün olmamaktadır. Genelde donanım üreticisinin bir üst versiyon Windows için sürücü güncellemesi yapmaması ve dolasıyla bunu Microsoft'a bildirip güvenlik sertifikası için onay almadığından, versiyon değişikliklerindeki protokollerin birbirini karşılamadığından otomatik yükleme olmamaktadır. Bu da Aygıt Yöneticisinde sarı ünlem ile belirtilerek, ilgili özelliğin çalışmayacağını belirtir.
Driver (Sürücü) Yükleme Programları var lakin ben önermiyorum.
Şimdi sırasıyla ne yapacağımıza bakalım.

Bilinmeyen Aygıtın Kimliğini Öğrenelim

 Aygıt yöneticisi > Bilinmeyen Aygıt sağtık > Özellikler > Ayrıntılar > Donanım kimlikleri

Yolunu izleyerek yüklenmeyen sürücünün kimlik no'suna ulaşırız.PCI\VEN_1969&DEV_1063&SUBSYS_18201043&REV_C0\FF8ED5D290E6BAFF00

Benzeri bir kimlik bilgisi verir. Bu satır bize Vendor (Üretici) ve Device (Aygıt) bilgilerini verir.

HID  veya DEV = Karşısındaki değer Donanım kimliğini verir.
Device ID : DEV_ Model Kodu
PID =  Karşısındaki değer Ürün kimliğini verir.
VID veya VEN = Karşısındaki değer üreticinin kimliğini verir.
Vendor ID : VEN_ Üretici Kodu

Bu uyarıyı direk Google de aratarak yada http://pcidatabase.com , http://devid.info/trhttps://drp.su/tr/ gibi sitelerde sorgulama yaptırabilirsiniz.

Burada ilgili driverlere ulaşamasak bile kimlik bilgilerinden hangi üreticinin, ne sürücüsü olduğunu bulabiliriz. Bu bilgi ileride işimize yarayacaktır.'1'

Ancak ben bu güne kadar işe yarayanı hızlıca bulup tek tıkla indirip kurup sorunu çözdüğümü hatırlamıyorum. Çünkü bir sürü sonuç çıkar ve bir çok driver kur dene olmadı özellikle de laptoplar da model aynı olsa bile seri no bile değişse farklı sürücüler gerektiren yazılım olduğu gibi bir sürü ayrıntı içerir. Özellikle de indirdiğimiz dosyanın yanında gelip istemeden otomatik kurulan programlar olması can sıkar.

Kısaca bu yöntemi atlıyorum.

Şimdi Çözüme Geçelim : 

1-) Windows güncellemeyi kontrol ediniz.

Ayarlar > Güncelleştirme ve güvenlik > Güncelleştirmeleri denetle

Bulduğu günceleştirmeler yüklendiğinde sorun yoksa işlem bitmiştir. Bulamadıysa yada yükleyemediyse Güncelleştirme geçmişi altında Yükleme başarısız oldu uyarısı verecektir. Bu bilgi bize ileride yardımcı olacaktır. '2'2-) Eğer hazır bir sistem kullanıyorsak; bilgisayarın üretici sitesinden ilgili ürünün driver sayfasına gidelim. Örneğin bir laptop için marka model ve seri no tam olarak yazarak arattığımızda mesela HP pavilion g6 2277et gibi Googlede arattığımızda ilgili sayfaya ulaşabiliriz (yani hp g6 laptop diye aramıyoruz, tam adını aratıyoruz)
Toplama bir bilgisayarda genelde bileşen donanımları anakart üzerinde bulunduğundan  anakart tam adını yazarak ASUS H97M-PLUS gibi arama yaparak Sürücü sayfasına gidiyoruz. Ve driverlara ulaşıyoruz. Diğer bileşenlerde de nadirde olsa  bilinmeyen aygıt uyarısı verebilir. İlgili bileşenin üretici sayfasına giderek driverlere ulaşabiliriz.

Burada bir çok driver karşımıza çıkacaktır. Hangisi doğru driver hangisini yüklemeliyim ?

'1' ve '2' de ulaştığımız bilgilerden sürücünün ne olduğunu öğrenebildiysek ilgili pakete ulaşır ve sürücüsünü kurabiliriz.
* Hiç bir bilgiye ulaşamadıysanız , sürücüleri tek tek deneyerek de bulmaya çalışabilirsiniz.

* Aynı başlıkta bir çok sürücü paketi versiyonları olabilir, en son sürümü uygulayın. Yani eski versiyon sürücüleri kurmanıza gerek yoktur. (İstisnai durumlar var ama bu bilinmeyen aygıt konusu ile alakalı olmadığından atlıyorum.)

* Yanlış sürücü kurmaktan korkmayın, yüklü olan sürücüyü bir daha kurmaya kalktığınızda windows uyarı verir ve iptal edersiniz.

* Windows sürümünüzün driveri yoksa örneğin Windows 10 kuracaksınız ama en son windows 7 sürücüsü var, sorun değil XP hariç ! ( xp, vista ve 8 , 8.1 kullanmayın arkadaşlar sorunları bitmiyor, 7 veya 10 tercih edin. Benden size tavsiye ) Windows 7-8-8.1-10 driverleri eskiye yönelik uyumludur.  Yani W10 için W7 sürücü paketini kullanabilirsiniz.


* Windows 64 bit kullanıyorum ama 32 bit sürücüsü var. Sorun değil 64 bit (X64) sistemler geriye uyumludur. Ama 32 bit (X86) sistemler, 64 bit (X64) programları çalıştıramazlar., dolayısıyla 64 bit (X64) driverleri yükleyemezler.1 yorum:

 1. Windows’da bilinmeyen aygıtları bulalım

  http://www.tweaking.com/content/page/tweaking_com_hardware_identify.html

  https://www.driveridentifier.com/

  http://www.zhangduo.com/udi.html

  http://www.halfdone.org/ukd/

  YanıtlaSil