Yediğim Kazıklar ( Kombi )

Herkese selamlar , Yeni aldığım evde kombi ihtiyacı oldu. Kardeşimin evindeki kombi de sorunlu çalışıyordu. Yurtdışına gitmem gerektiği için kardeşime Alman yada yerli malı iyisinden iki adet al taktır dedim. Demirdöküm Neva kombi tercih edilmiş. Genel olarak hiç bir kombinin tasarımını ve kullanıcı dostu olmayan yapılarını sevmiyorum.Aslına bakarsanız niye doğalgazla ısınıyoruz benim aklım almıyor. Doğalgaz denen şey bizim ülkeden çıkmıyor ve dolayısıyla sürekli dışa bağımlı bir yapı. Elektrik keşfedileli çok oldu. Çok basit sistemlerle elektrik temelli bir ısıtma sistemi daha mantıklı. Şimdi diyecekseniz elektrik pahalı. Kendini iyi yöneteni seçersen elektrik bedava bile olur lakin o başka bir konu.

Aldık kombiyi , derdi bitmiyor. Sürekli arıza , Ama çözüm yok. Arkasından kardeşimin kombiside aynı arızayı vermeye başladı. Bir türlü tamir ettiremiyoruz. Artık boş zamanda eğitim almış bu işleri bilen bir kombi ustası buldum. Adam dedi hiç uğraşma, ben bu neva kombilere bakmıyorum bile direk değiştir kurtul. Yinede inat ettim sorun devre kartında dedi. Söktüm kartı bizim arkadaşlardan yardım istedim sorunu bulun diye. Sorun devre kartında elektriğin gelip gitmesine yada dalgalanmasına karşı koruyucu elamanın eklenmemesi ve dolasıyla gömülü sistemlerdeki yazılımın bunu desteklememsinden anakartın sapıtması çıktı. Dedim bu regülatör direnç vs. her neyse kaç liradır ki eklememişler . 1 kuruş. Evet 1 kuruşluk elektronik malzeme eklememek için 2 kombim kullanılmaz oldu.

İkisinide attım. Merak edenler varsa bu sefer araştırarak fondital diye bir kombi markasınında karar verdim. İtalyan malı , bilmeyenler için söyleyim kombi , lpg gibi teknolojilerde İtalyanlar önde. Bu seferde alacak yer bulamadım. Adamların Türkiye yapılanması çok zayıf. Neyse onuda bulduk taktırdık. Kurtulduk şu demirdöküm den. Ama hata benim sanane yerli malı falan dersin. İyice araştır kim güvenini zedelemiyorsa paran ona gitsin.

Kısaca böyle işte.


Haydi selametle.


1 yorum:

  1. Fondital markasını ilk defa duydum. Aklımızda bulunsun, sağolun.

    YanıtlaSil