Yardımcı Yazılımlar ( Program Tools 1 )Bilgisayarcının Alet Çatası 1


Bilgisayarlara işletim sistemi kurduktan sonra yada ihtiyacımız olduğunda yardıma koşan yazılımlar. Bilgisayar ile ilgilenen herkesin alet çantasında olması gereken yardımcı programlar.


Microsoft Safety Scanner


Microsoft tarafından geliştirilen MSE ek olarak Safety Scanner aracınıda ihtiyaç olduğunda bilgisayarınızı taratmak için kullanabilirsiniz. Kurulum gerektirmeyen ücretsiz  virüs tarayıcısıdır.

Türkçe sürümünü http://www.microsoft.com/security/scanner/tr-tr/


Windows Search 4.0


Windovs Vista ve 7 deki gibi pc içi arama özelliğini XP de kullanabilirsiniz. Programı yükledikten sonra aracın diskinizi indekslemesine zaman verin. Ardından görev çubuğundaki arama çubuğunu kullanarak arama yapabilirsiniz.

http://support.microsoft.com/kb/940157Windows Media Player'a Görsel Eklentiler

Windows ile birlikte gelen ve benimde başarılı bulduğum ses ve video oynatıcısı wmp görsel skinlerler ekleyebileceğinizi biliyormusunuz ?

Visualizations for Windows Media Player


https://support.microsoft.com/en-us/help/17777/downloads-for-windows


Program Kopyalamak veya Yerini Değiştirmek


Herhangi bir nedenden dolayı bu yüklü olan programı, oyunu ya da her neyse C’den D’ye ya da başka bir sürücüye taşımak mı istiyorsunuz? Steam Mover adlı program bunu kolay bir şekilde sizi yormadan yapıyor. Taşınabilir (portable) bir yazılım olan Steam Mover Windows 7 ve Vista’yı destekliyor.

Steam Mover Nasıl Çalışır?

İlk olarak programı açın. Karşınıza yüklü olan programların listesi çıkacak.

Stream apps common folder yazısının altında programların yüklü olduğu yolu, alternative folder yazısının altında ise programı taşımak istediğiniz konumu belirleyin.

Son olarak da ok işaretleriyle programı bir konumdan diğer konuma taşıyın.

http://www.traynier.com/software/steammover

Application Mover


Spybot - Search & Destroy

PC nizdeki casus yazılımları (spyware), dialer'ları, reklam içerikli uygulamaları (adware) ve hatta sörf izlerinizi bile sisteminizden tamamen kaldırmaya yardımcı olan ve başlangıç sayfanızı değiştiren reklam programlardan da sizi kurtarabilecek faydalı bir antivirüs yazılımı..Türkçe ve ücretsizdir.


http://www.safer-networking.org/tr/home/index.html

https://www.malwarebytes.org/

Silinmeyen Dosya ve Klasörleri Silin


Bilgisayarda bir dosya normal yollardan silinmiyorsa ya sistem dosyasıdır yada virüstür. bu yazılımların dosyalarını silmek için faydalı bir program. ThisIsMyFile

http://www.softwareok.com/?Download=ThisIsMyFile


Harddisk Düzenleme Programı


Özellikle silinmeyen bölümlerin biçimlendirilmesinde faydalı bir program. HDD, SSD, USB hepsinde iş görmesi alet çantasında olması gereken araçlardan

https://www.partitionwizard.com/

Programlarınızı Taşınabilir (Portable) Yapın


İstediğiniz programları kolayca portable yani taşınabilir yaparak flash bellek üzerinden çalıştırabilirsiniz.http://www.cameyo.com/

Yada hazır yapılmış Portable program indirme sitelerine bakabilirsiniz.

http://portableapps.com/

http://portablefreewaregames.com/software.html

http://www.fcportables.com/

http://www.liberkey.com/

http://www.myportablesoftware.com/

http://www.portablefreeware.com/

http://www.softpedia.com/get/PORTABLE-SOFTWARE/

http://appimage.org/ (Linux)


Format Sonrası Veri Kurtarmak


Bilgisayara format attınız ve bazı dosyalarınızı (resim, müzik, video vb.) yedeklemediğinizi fark ettiniz. Yada bir dosyayı sildiniz ve sonra lazım oldu. Gerçekten çok can sıkıcı bir durumdur.

Bu test için 16 GB USB bellek NTSF olarak HDD gibi kullanılmış ve biçimlendirildikten sonra ne kadar veri kurtarabilğimize bakılmıştır. Yani sıradan bir kurtarma değil format sonrası ne kadar veri kurtarabildiğimize göre değerlendirilmiştir.

Formattan sonra veri kurtarmak istiyor yada format öncesi windows versiyonunuza olduğu gibi geri dönmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken Bilgisayar > Yereldisk (C:) > Windows.old dosyasına bakın win 7 ve sonrası sistemlerin format atıldıktan sonra eski verileri sakladığı bu dosya sizi kurtarabilir.

Eğer format öncesine komple dönmek isterseniz öncelikle http://go.microsoft.com/fwlink/p/?LinkId=254871

linkinden windows.old dosyasının sistem dosyalarında eksik var mı diye kontrol edebilirsiniz. Sonra microsoftun talimatlarına uyun.


Bu işlemleri yaptınız ama olmadıysa şimdi size veri kurtarma programları lazım , çok örnek var ama bizim denediklerimiz arasında işe yarayanlar şunlar


Active Partition Recovery
iCare Format Recovery
Ontrack Easy Recovery
R-Studio
Recover My Files
Restorer Ultimate
iSkysoft Data Recovery for Mac
iSkysoft iPhone Data Recovery for Mac
TestDisk Data Recovery

http://www.download25.com/install/copyrator.html (CD- DVD kurtarma)

Bu uygulamalar yada hiç bir yöntem size verilerinizi %100 kurtarma garantisi vermez. Bu nedenden siz tedbirinizi önce alın ve tavsiyem bir harici disk alıp ne olur olmaz diye verilerinizin yedeğini bulundurun.


Windows Deneyimi Dizini (WEI) Derecesini Görüntüleme


Bilgisayarınızın Performans Derecesini Öğrenin

Windows Deneyim Dizini

Windows XP , Vista ve 7 de Tüm Denetim masası öğeleri > Performans Bilgileri ve Araçları altında basitçe bilgisayarımızın genel gücü hakkında bilgi vermekte ve alınan değerler ile 1.0 ile 7.9 arasında bir derecelendirme yapmaktaydı. Bu bilgilerden basitçe bilgisayar hakkında nerede darboğaz olduğunu nelerin tıkanmaya neden olduğunu sıradan bir kullanıcı anlayabilmekteydi.Çünkü bir bilgisayar en zayıf noktası kadar güçlüdür. Örneğin en iyi işlemciyi kullanabilirsiniz ama kullandığınız ram çok düşükse bilgisayarın en yüksek performansı o ram gücünün sınırına takılacaktır.
Bu bilgi basitçe yeni bir pc alırken yada pc mizi yükseltmek istediğimizde nelerin değiştirilmesi pc ye gücünü artırır gibi bilgileri öğrenmede faydalı olmaktadır.

Windows 8 ile kaputun altına gizlenen bu özellik Windows 10 ile de gizlenmeye devam ediliyor.
Bu bilgilere windowsun derinliklerine inerek yada basit bir program ile ulaşmamız mümkün.
Winaero WEI Tool

Programı portabl ve ücretsizdir.Overclock Yaparken Gereken Gücü Hesaplamak


Overclock yaparken yada bilgisayarımıza yeni bir bileşen taktığımızda elektrik tüketimini net bilmemiz ve güç kaynağının tüm bileşenlere yeterli watt da güç göndermesi çok önemlidir. Bu konuda yardımcı sitelerden biri
Dosya veya Klasörü ISO Uzantısına Çevirmek

Dosya veya klasörleri .iso uzantısına çevirmek için aşağıdaki yazılım yardımcı olacaktır.

Folder2Iso indirme linki Yorumlar