Yardımcı Yazılımlar ( Program Tools 3 )

Bilgisayarcının Alet Çantası 3

Bilgisayarlara işletim sistemi kurduktan sonra yada ihtiyacımız olduğunda yardıma koşan yazılımlar. Bilgisayar ile ilgilenen herkesin alet çantasında olması gereken yardımcı programlar.


Programlarınızı Taşınabilir (Portable) Yapın

İstediğiniz programları kolayca portable yani taşınabilir yaparak flash bellek üzerinden çalıştırabilirsiniz.http://www.cameyo.com/

Yada hazır yapılmış Portable program indirme sitelerine bakabilirsiniz.

http://portableapps.com/

http://portablefreewaregames.com/software.html

http://www.fcportables.com/

http://www.liberkey.com/

http://www.myportablesoftware.com/

http://www.portablefreeware.com/

http://www.softpedia.com/get/PORTABLE-SOFTWARE/

http://appimage.org/ (Linux)


Format Sonrası Veri Kurtarmak

Bilgisayara format attınız ve bazı dosyalarınızı (resim, müzik, video vb.) yedeklemediğinizi fark ettiniz. Yada bir dosyayı sildiniz ve sonra lazım oldu. Gerçekten çok can sıkıcı bir durumdur.

Bu test için 16 GB USB bellek NTSF olarak HDD gibi kullanılmış ve biçimlendirildikten sonra ne kadar veri kurtarabilğimize bakılmıştır. Yani sıradan bir kurtarma değil format sonrası ne kadar veri kurtarabildiğimize göre değerlendirilmiştir.

Formattan sonra veri kurtarmak istiyor yada format öncesi windows versiyonunuza olduğu gibi geri dönmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken Bilgisayar > Yereldisk (C:) > Windows.old dosyasına bakın win 7 ve sonrası sistemlerin format atıldıktan sonra eski verileri sakladığı bu dosya sizi kurtarabilir.

Eğer format öncesine komple dönmek isterseniz öncelikle http://go.microsoft.com/fwlink/p/?LinkId=254871

linkinden windows.old dosyasının sistem dosyalarında eksik var mı diye kontrol edebilirsiniz. Sonra microsoftun talimatlarına uyun.


Bu işlemleri yaptınız ama olmadıysa şimdi size veri kurtarma programları lazım , çok örnek var ama bizim denediklerimiz arasında işe yarayanlar şunlar


Active Partition Recovery
iCare Format Recovery
Ontrack Easy Recovery
R-Studio
Recover My Files
Restorer Ultimate
iSkysoft Data Recovery for Mac
iSkysoft iPhone Data Recovery for Mac
TestDisk Data Recovery

http://www.download25.com/install/copyrator.html (CD- DVD kurtarma)

Bu uygulamalar yada hiç bir yöntem size verilerinizi %100 kurtarma garantisi vermez. Bu nedenden siz tedbirinizi önce alın ve tavsiyem bir harici disk alıp ne olur olmaz diye verilerinizin yedeğini bulundurun.


Windows Deneyimi Dizini (WEI) Derecesini Görüntüleme

Bilgisayarınızın Performans Derecesini Öğrenin

Windows Deneyim Dizini

Windows XP , Vista ve 7 de Tüm Denetim masası öğeleri > Performans Bilgileri ve Araçları altında basitçe bilgisayarımızın genel gücü hakkında bilgi vermekte ve alınan değerler ile 1.0 ile 7.9 arasında bir derecelendirme yapmaktaydı. Bu bilgilerden basitçe bilgisayar hakkında nerede darboğaz olduğunu nelerin tıkanmaya neden olduğunu sıradan bir kullanıcı anlayabilmekteydi.Çünkü bir bilgisayar en zayıf noktası kadar güçlüdür. Örneğin en iyi işlemciyi kullanabilirsiniz ama kullandığınız ram çok düşükse bilgisayarın en yüksek performansı o ram gücünün sınırına takılacaktır.
Bu bilgi basitçe yeni bir pc alırken yada pc mizi yükseltmek istediğimizde nelerin değiştirilmesi pc ye gücünü artırır gibi bilgileri öğrenmede faydalı olmaktadır.

Windows 8 ile kaputun altına gizlenen bu özellik Windows 10 ile de gizlenmeye devam ediliyor.
Bu bilgilere windowsun derinliklerine inerek yada basit bir program ile ulaşmamız mümkün.
Winaero WEI Tool

Programı portabl ve ücretsizdir.Overclock Yaparken Gereken Gücü Hesaplamak

Overclock yaparken yada bilgisayarımıza yeni bir bileşen taktığımızda elektrik tüketimini net bilmemiz ve güç kaynağının tüm bileşenlere yeterli watt da güç göndermesi çok önemlidir. Bu konuda yardımcı sitelerden biri
Dosya veya Klasörü ISO Uzantısına Çevirmek

Dosya veya klasörleri .iso uzantısına çevirmek için aşağıdaki yazılım yardımcı olacaktır.

Folder2Iso indirme linki 

0 yorum: