Yardımcı Yazılımlar (Program Tools 4)

Bilgisayarcının Alet Çantası 4

Bilgisayarlara işletim sistemi kurduktan sonra yada ihtiyacımız olduğunda yardıma koşan yazılımlar. Bilgisayar ile ilgilenen herkesin alet çantasında olması gereken yardımcı programlar.


Piriform PC Çözümleri

PC mizde bulunması faydalı olacak TR desteği bulunan ücretsiz ve kaliteli dört yazılım...
CCleaner - Optimizasyon ve Temizleme
Defraggler - Disk Birleştirme
Recuva - File Recovery (dosya kurtarma)
Speccy - Sistem BilgisiKaybolan Bilgisayarlarınızı Takip Edin

Çalınan veya kaybolan dizüstü bilgisayarlarınızı bulmanıza yardımcı bir çeşit güvenlik yazılımı olan Adeona ile bilgisayarınızın izini sürebilirsiniz. Açık kaynak kodlu yazılımı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. Sizin için bilgileriniz önemliyse bu gibi önlemleri almakta fayda var.

Glasnost (Gerçek internet Hızını Ölçmek)

Speed test gibi araçlar varsayılan internet hızını ölçmekte kullanılırken Glasnost size youtube, emule gibi kaynaklardan veri alınırken kullanılabilir hızı göstermektedir. Böylece servis sağlayıcınızın veri alma üst sınırına bir müdahalede bulunup bulunmadığını kolayca anlayabilirsiniz.

Olay biraz teknik ama basitçe MTU (Maksimum İletim Birimi) ayarlarındaki değerler ile bir veri paketi almadaki zaman ve boyut miktarına göre üst sınır belirlenmesidir.

Yani Türkçesi : ) internetten bir dosya indirirken yada mesela bir video izlerken oluşan veri akışına servis sağlayıcılar bir üst sınır eklerler. Bir dosya download edilirken , dosyanın tamamı birden inmez ve ufak paketlere bölünür ve adım adım iner. İşte servis sağlayıcı bu ufak paketlerin boyutunu ne kadar yüksek tutarsa o dosya okadar çabuk iner. Ama uyanıklar ne yapıyor iki saniye yüksek veri pakedinden sonra geri kalan bu veri paketlerinin üst sınırını indiriyor.

İşte bunu test edecek kadar kurtluysanız aşağıdaki siteyi inceleyin.
Photofiltre Resim Editörü

Ücretsiz tr destekli benimde tavsiye edeceğim bir resim düzenleme programıdır.
Ara yüzü sade ve kullanışlıdır. Photoshop'un lite sürümü gibi aynı mantıkta çalışmaktadır. Tr desteği yama ile kurulmaktadır.
Picpick (Ekran Görüntüsü Yakalayıcı)


Bilgisayarınızın ekran görüntüsünü yakalama yani ekran görüntüsünün resmini çekme konusunda ücretsiz olanların en iyilerinden ve TR desteği mevcut olması büyük avantaj. kullanımı basit ve sistemi yormayan bir yardımcı.Not: Program ücretsiz olduğun kurumla birlikte gelen toolbar ve tarayıcı ana sayfasını değiştir gibi seçenekleri istemiyorsanız işaretlemeden kurulum yapınız.


Ekran Kartı Sürücü Kaldırma Programı

Nadirde olsa eski ekran kartı sürücüsü kalıntıları yeni ekran kartı takımlarında sorunlara neden olmakda bu program derinlemesine silme işlemi yaptığından size driver çakışma sorunlarında çözüm olabilir.

http://www.guru3d.com/files-details/display-driver-uninstaller-download.html


GifCam GIF Ekran Kayıt Programı

GIF, İngilizce Grafik Değiştirme Biçimi anlamına gelen Graphics Interchange Formatin kısaltmasıdır ve bir sayısal resim saklama biçimidir.


Hareketli Resimler Kayıt Edin

GifCam ekran görüntüsü kaydı almak ve alınan kayıtları GIF formatında kaydetmeye yarayan bir programdır.

Görüntüyü kare kare işleyerek GIF formatında kaydedebileceğiniz GifCam'i özellikle çok kısa görsel anlatımlarda başarıyla kullanılabilir.

Kullanıcı dostu kolay kullanım özellikleri ile oldukça başarılı bir program. Rec ile kayıdı başlatıyorsunuz ve durduruyorsunuz, frame ile çerçeveye bakabiliyor ve save ile kaydediyorsunuz. birde gif işleme editörü olsaymış mütiş program olurmuş.

https://www.softpedia.com/get/Multimedia/Graphic/Graphic-Others/Make-GIF.shtml

http://recordit.co/0 yorum: