Einstein ve Şoförü

Einstein ve Şoförü...

Sanırım Einstein ve Şoförü hikayesini duymuşsunuzdur. Kısaca hatırlayalım.Einstein konferanslarına hep özel şoförü ile gidermiş. Yine konferansa gitmek üzere yola çıktıkları bir gün, şoförü Einstein'a, "Uzun zamandır siz konuşmanızı yaparken ben de arka sıralarda oturup sizi dinliyorum ve neredeyse söyleyeceğiniz her şeyi kelimesi kelimesine biliyorum" demiş.
Einstein gülümseyerek ona bir teklifte bulunmuş: "Tamam, şimdi gideceğimiz yerde beni hiç tanımıyorlar. O halde bugün palto ve şapkalarımızı değiştirelim, benim yerime sen konuş, ben de arka sırada seni dinlerim."

Şoför, gerçekten çok şahane ve eksiksiz bir sunum yapmış; sorulan bütün soruları doğru cevaplamış. O sırada bir profesör, o güne kadar konferansta bahsi hiç geçmemiş ağır bir fizik sorusu sormuş. Şoför, hiç duraksamadan soruyu soran kişiye dönüp:
"Böylesine basit bir soruyu sormanız gerçekten çok garip" cevabını vermiş. Sonra da salonun arkasında oturan Einstein'ı işaret ederek şöyle devam etmiş: "Şimdi size arka sırada oturan şoförümü çağıracağım ve sorduğunuz soruyu, göreceksiniz, o bile cevaplayacak."

Bura olay şoförde değil olay  Einstein'nın akıllı insanlar akıllı insanları seçmesinde bize öğrettiğinde. Yani zeki insanlar çalışmak için yada kendilerini yönetsin diye zeki insanları seçerler ve rahat ederler. Aptal yada cahil insanların ne yaptığını anlatmaya gerek yok sanırım.


Ayrıca
Bknz: Dünya IQ Sıralaması, Dünya Üni. Sıralaması, Dünya Cahillik Sıralaması, Dünya Aptallık Sıralaması, Dünya Cattle Sıralaması, Dünya Ergenlik Sıralaması,  Dünya Trollük Sıralaması, Dünya Kitap Okuma Sıralaması, PISA testi, TIMSS, Eurostat, vs.

Haydi selametle..


0 yorum: