Toplum Nasıl Kolay Yönetilir ?

Toplum Nasıl Kolay Yönetilir ?

İnsanlık dünya üzerinde geniş kitlelere ulaştığı zamandan beri gelen bilgi birikimi ile 1950 lerin sonunda toplumların kolay yönetilmesi, istenileni sanki kendiside öyle istiyormuşçasına yaptırma ve idare etme yöntemleride tecrübe kazandı.Eski zamanlarda kölelik yada baskıcı rejimlerin sonunda daha büyük bir tehlike ortaya çıkartığı ve mevcut düzeni eninde sonunda yıktığı gerçeğinin tarihde istisnası yoktur. Örneğin bir topluma isyan ettirecek kadar baskı yaparsan sonunda sana zarar verir. Bunun en yakın örneği 1.Dünya savaşından sonra Almanya' ya uygulanan aşırı adaletsiz yaptırımların sonucunda Hitlerin ortaya çıkmasında halkın desteği ve sonuçlarını gösterebiliriz.

Peki bir toplum nasıl koyunlaştırılır ve kolay idare edilir.
Bunun anahtarı ise Cahillik + Hayatta kalma içgüdüsü + Din sömürüsüdür.

Cahillik :
Eğer bir toplumun bireylerinin bilgiyi bilmesini engellersen , yani bilmediğini bilmeyen bireyler oluşturursan , o bireyleri idare etmen kolaylaşır. Örneğin bir futbol maçında şike yapıldığını bilmezse diğer faktörleri kendine mazeret yaparak konuşur. Siyasetçilerin koltuğa oturmak için verdiği tavizlerden haberi olmazsa , o siyasetçinin her icraatını doğru zanneder gibi. Kısaca cahil toplum yönetilmesi ve söylediklerine inanması en kolay toplumdur. (Bu arada cahil okumamışa denmez, okumamışa ümmi denir. Cahil bilmediğini bilmeyene denir.) Bir toplumun cahil olup olmadığını, Ülkelerin cahillik sıralaması, Dünya Aptallık Sıralaması, Dünya Cattle Sıralaması, Dünya Adalet Sıralaması, Dünya Trollük Sıralaması, Dünya Kitap Okuma Sıralaması, PISA testi, TIMSS, Eurostat ... vs. diye bir genelleme yapılabilir. Tabiki bir toplum bir gecede cahil hale getirilemez en az 50 yıl boyunca başta eğitim sistemini ve eğiticileri bozarak azar azar yayılan bir şekilde yapılır.


Hayatta kalma içgüdüsü :
İnsanın en temel içgüdüsü hayatta kalmaktır. eğer bu güdüyü harekete geçirebilirsen en sakin insanı bile bir canavara dönüştürebilirsin. Örneğin bir memura eğer ben bu işimi kaybedersem, dışarıda çok zor duruma düşerim. Kimse yardım etmez ve muhtaç duruma gelirim. Fikrini hissettirdiysen o memurun fikri farklı bile olsa istediğini yaptırman çok kolaylaşır. Bir toplumdaki bu güdünün yerleşip yerleşmediğini ülkedeki üniversite mezunlarının kendi mezun olduğu branştaki çalışma yüzdesinden kolayca anlaşılabilir. Örneğin Fizik mühendisliği bitirmiş kaç kişi fizik mühendisliği ile ilgili bir iş alanında çalışıp çalışmadığı arasındaki oran size o ülkenin gerçek yüzünü söyler.


Din sömürüsü :
Cahil ve hayatta kalma içgüdüsü taşıyan toplumların bireyleri yalnızlaşır ve kendisini savunmasız hissetmeye başlar. Burada ona tutunacakları bir dal verirseniz son kalesini de yıkmış olursunuz. Bunun en kolay yolu dinini bilmeyen ve okuma, dolayısıyla muhakeme etkinliği olmayan toplumlarda din sömürüsü yapmaktır. Cahil olduğu için Gerçek Dini ve Öğretilerini değilde bunu kullananları takip etmenin kolaylığı, bireyleri ve dolayısıyla toplumu hareketsiz hale getirir. Bir toplumda din sömürüsü yapılıp yapılmadığını toplumun atalarının bir bölümü çok seviliriken bir bölümünden nefret eden bireyler meydana çıkmasından anlaşılabilir. Örneğin atalarının doğru yaptığına iyi yanlış yaptığına kötü demezlerde bazılarının her yaptığı doğru, bazılarının her yaptığı yanlış gibi düşünürler.

İşte bunları yavaş yavaş yaparsanız herkes olmasa bile çok büyük bir çoğunluğu koyun olan bir toplum oluşturup idare etmeniz kolaylaşır. İşin güzel yanı ise koyunlar kasaba gittiğini değilde yeşil vadiye gezdiğini sandıkları için sizi  mutlu takip edip, mevcut düzene karşı gelmeden polyanacılık oynarlar. Bu bireyciklerin her zaman mazeretleri de cebinde hazırdır.

Ama sonuçta ilahi adalet eninde sonunda yerini bulur.

GALAT-I MEŞHURU KABULLENMİŞ TOPLUMLAR HELAK OLMAYA HAİZDİR. TARİH DE BUNUN İSTİSNASI YOKTUR !

How is Society Managed Easily?
0 yorum: