Makine Öğrenimi İçin Veri Seti İndirme Siteleri

Makine Öğrenimi Projeleri İçin Veri Seti İndirme Siteleri

Son yıllarda geleceği hazırlayan dev şirketlerin ve akıllı ülkelerin büyük yatırımlar yaptığı makine öğrenimi için veri setleri sunan kaynak siteler.

Makine öğrenimi, bilgisayarların algılayıcı verisi ya da veritabanları gibi veri türlerine dayalı öğrenimini olanaklı kılan algoritmaların tasarım ve geliştirme süreçlerini konu edinen bir bilim dalıdır. Veri kümesi daha çok veri matris içinde veya bir veritabanı formatında saklanan veri koleksiyonudur. Her Veri Bilimci bir makine öğrenme projesi oluşturmak için uygun bir veri kümesine ihtiyacı vardır. Bir makine öğrenme projesinin bu nedenle onun doğru kullanımı için en doğru veri kümesini seçmesi önemlidir.


Makine Öğreniminde En İyi DataSet Siteleri 

Kaggle Datasets

Çok büyük miktarda verinin en iyi muhafaza edilen web sitelerinden biridir. Bir veri sağlayıcısı ile birlikte bu web sitesi birçok online veri bilim ve makine öğrenme yarışmaları ve veri bilim adamları ve araştırmacılar için bir bulut tabanlı üne sahiptir. Kaggle çeşitli alt konular altında veri bilimin de çalışan büyük bir yığılmayı da doğmuştur.

https://www.kaggle.com/

KEEL-dataset

Kell Datasets buradaki listelenen veri kümesi yani herhangi birini indirebilir yerden bir açık kaynak veri seti havuzudur. Yarı denetimli sınıflandırma, denetimsiz öğrenme, regresyon ve zaman serileri gibi konular altında çalışan birçok makine öğrenme araştırmacı tarafından kullanılır.

https://sci2s.ugr.es/keel/datasets.php


IMDB Dataset

IMDB'de (Internet Movie Data Base) ile ilişkili data veri kaynağıdır. Miktar, kalite hem de en iyi film gibi kategorilerde veri alabilirsiniz. Buna en iyi örnek için film öneri sistemi projeleri için derecelendirilmiştir.

https://datasets.imdbws.com/


Yelp Datasets

Yelp ABD'de büyük inceleme sitelerinden biridir. Bu Recommender Sistemleri ile birlikte Duygu analizi ve Madencilik teknolojilerinde kullanılabilir. Bu verilerden analizler almak yardımcı olmak için yorumlar, ipuçları, check-in veri yanı sıra iş verilerinin bir mahzeni içermektedir.

https://www.yelp.com/dataset/challenge


Open Indian Government Data Platform

Hindistan ile ilgili istatisliksel verilere ulaşabileceğiniz internet sitesidir.

https://data.gov.in/


European Union (EU) Open Data Portal

Avrupa Birliği Açık veri web sitesi , AB'de ülkelere ilişkin veri setlerini indirmek için mükemmeldir. Depoda etrafında 13k veri setleri ile bu az bilinen ve aynı zamanda veri bilim adamları için mevcut en iyi yerlerinden biridir.

http://data.europa.eu/euodp/en/data/


Reddit Opendata and Datasets

Reddit açık veri merkezi herkese verileri oluşturulan bir yorum sağlar. Bu reddit çeşitli açık veri setlerine erişim imkanı sağlar. Görselleştirme ve makine öğrenimi gibi çeşitli konularda ortak veri setlerini sağlar.

https://www.reddit.com/r/opendata/


US Government Datasets

ABD Hükümeti araştırma ve geliştirme amaçlı online katalogları ve veri setleri birçok ücretsiz erişim sağlar. Bu, bir yerde verinin büyük miktarda temini için en iyi kaynaklardan birisidir. 18k üzerinde “.csv” veri setleri ve diğer birçok veritabanları ile site büyük bir popülerlik kazanmıştır.

https://catalog.data.gov/dataset0 yorum: