İnternet Kota Takibi Yapmak

Windows İnternet Kotamızı Takip Etsin

Bu evrende hiç bir kaynak gerçekte sınırsız değildir. Örneğin gerçek sınırsız diye bir internet tarifesi alsanız bile 7/24 aralıksız son hızda veri indirmek isteseniz de mesela 50 Mbps’lik bir bağlantıda aylık maksimum  15,5 TB veri indirebilirsiniz.


Özellikle kota sınırlaması olan tarifelerde sonradan sürpriz bir fatura ile karşılaşmamak için veri kullanım miktarımızı takip etmemiz gerekir. Normalde servis sağlayıcıları kotanın %80 ve %100 olduğunda haber vermeleri gerekiyor ama bence işini sağlama almakta fayda olacaktır.

İnternet kotasını servis sağlayıcıların online hizmetlerinden öğrenebileceğimiz gibi kendi içinde sayaç tutan bir modeme sahipsek, modem arayüzünden de takip edebilir yada kota takip programları kullanabiliriz. Ancak en kolay yöntem Windows veri kullanımı özelliğini kullanarak kolayca kota takibimizi yapabiliriz.

İnternette ne kadar veri kullandığımızı Windows 10'u veri kullanım miktarlarını özelliğini ayarlayarak otomatik olarak bize bilgi vermesi için ayarlayabiliriz.

Ayarlar > Ağ ve İnternet > Veri Kullanımı > Veri Sınırı > Sınır koyYolunu izleyerek internet tarifemizin içerdiği paketin kullanım miktarını girerek Windows 10'un veri kullanım miktarlarını tutmasını sağlayabiliriz.


Böylece kullanım oranlarınızı hızlıca bilgisayarınızdan görebilirsiniz ayrıca koyduğunuz sınırlar dolunca Windows size uyarı penceresi çıkararak bilgilendirme yapmasını sağlayabilirsiniz. Koyduğunuz sınırlar dolunca Windows internetizi otomatik kapatmaz. Bu kısa yol sadece bilgilendirme için uyarı vermek amacı ile kullanılan faydalı bir Windows özelliğidir.Tabiki tam sonuç için hizmet aldığımız servis sağlayıcının online işlem merkezinden kesin sonuçlarına ulaşabiliriz. Bu yöntem sadece genel bir takip ve bir seferlik bir uygulama ile pratik olarak kota aşımı yapmamak için kolay bir yöntemdir.

Kotasız günler temennisi ile...
4 yorum:

 1. allahtan kota derdi kalmayacak kotasız oldu galiba internetler bide hızlı olsa çok güzel olurdu 😊 👍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. AKN kalktı kota geldi, kısaca daha pahalı oldu.

   Sil
 2. Bilmeyenler için faydalı olmuş elinize sağlık.

  YanıtlaSil