YouTube den Silinmiş Videoları İzlemek

Youtube, hepimizin bildiği gibi çoğu zaman gösterilmesi sakıncalı ya da telif haklarından dolayı orada olmaması gereken videolarla dolu olabiliyor. Bu nedenlerden dolayı da bir çok video siteden siliniyor. MIT "ücretsiz kültür" grubu tarafından geliştirilmiş Youtomb adlı servis de bu yasaklanan yada silinen videoların peşine düşmüş durumda.Youtube'dan kaldırılan yada silinen videoların ne zaman, hangi nedenden dolayı ve kimin isteği üzerine silindiği bilgisini bize veriyor. Bunu yapmak için de sürekli olarak siteyi tarıyor ve videoları kontrol ediyor. Eğer Youtube'a yüklediğiniz bir videonun bir kaç gün sonra orada olmadığını görürseniz nedenini bu siteden öğrenebilirsiniz. Bunun yanısıra bu siteden de youtube 'dan silinmiş videoları izleyebilirsiniz.

Gerçekte internetten hiç bir şey silinmez sadece user (kullanıcı) için ulaşılamaz duruma getirilebilir. Bu sorunun çevresinden dolaşıp içeriğe ulaşmamız mümkün lakin her geçen zaman da bu yollar kısıtlanmaya devam edilmektedir.

En çok bilinen yöntem ön bellek kullanımıdır. Örneğin silinmiş bir youtube videsunun URL si ni googlede aratıp önbellekte olup olmadığına bakılır yada aynı videoyu stream eden başka site varmı diye araştırılır.

Bunun iki yöntemi vardır birincisi googleye youtube linkinin kodunu aratmaktır. Örneğin linkimiz
http://www.youtube.com/watch?v=SXX8PQQoZV0 olsun = sonraki kısmı ( SXX8PQQoZV0 ) google de aratınız.İkinci yöntem videonun adını google de aratıp başka sitelere stream edilmişmi diye kontrol etmektir.Bunun dışındaki yöntemlerin yönergeleri için :

http://howtodoit.eu/watch-videos-removed-from-youtube/?

Bağlantılar :

http://youtomb.mit.edu/

Site Arşivine Yada Geçmişine Ulaşmak

9 yorum:

 1. Elinize sağlık üstadım.

  YanıtlaSil
 2. eyvallah hocam
  sanal-devrim.blogspot.com

  YanıtlaSil
 3. İzliyemiyorum. ALLAH İçin Yardım Nasıl Engellenmiş İçerikli Videomu Geri Getirebilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Telif hakkı ihlali yüzünden youtube kaldırmış, içerikler size aitse geri getirilebilir. Youtube ile iletişime geçip gerekli belgeleri göndermeniz yeterli olacaktır.
   Bunun dışında birebir yardıma ihtiyacınız varsa yardımcı oluruz ancak Profesyonel Yardımlarımız Ve Danışmanlık Hizmetlerimiz Ücretli olduğunu hatırlatmak isterim.
   Telifi yoksa yada sizde değilse yapacak bir şey yok.
   kolay gelsin.

   Sil
 4. Eski sevgilim bize bir video atmıştı ve ben o videoyu silmesini istemiştim o video bize ait bir şeydi tekrar izlemeyi çok istiyorum fakat çok önceye ait tahminimce 2014 yılında atılmıştı hiç imkanı yokmu geri getirmemin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Var , kısaca internetten hiç bir şey silinmez. Arşivlenir. Dolayısıyla bunu arşivden çıkartırılabilir. Nasıl yapılır ? Öncelikle ABD vatandaşı olmanız, sonra mahkeme yoluyla video yüklenen hesabın kendinize ait olduğunu belirterek ve ilgili içeriğe ulaşmak için geçerli bir neden sunarak başvuru yaparsanız , ve mahkemede lehinize karar verirse ilgili içerik size verilir.

   Sil
 5. https://www.youtube.com/watch?v=AqbK7vQ65xE&feature=youtu.be Şu Videoyu Bulup Bana Atabilicek Var mı

  YanıtlaSil
 6. 24 kasım 2015 Zuhal topal tarihli yayını YouTube dan kaldırıldı tekrar izleme şansım var mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazılanları deneyiniz. Yayın sahibi siz iseniz yöntemler anlatılmıştır yorumları okuyunuz.

   Sil