Yayınlar


Blogger Eklentilerini (Gadget/Widget - HTML/Javascript) Mobil Platformlarda Çalıştırmak Yada Kapatmak

Cep telefonundan internet kullanımı toplam trafiğin yarısını oluşturmaya başladı. Dolayısıyla internet sitelerinin mobil arayüzlerinin masaüstü arayüzünden farklı şekillerde tasarımının hesaplanması gerekiyor. Bunu temalarda flex (relative, responsive) yapılar uygulayarak çözsek de cep telefonlarının ekran ebatlarından dolayı genelde sayfaların yapısı çok fazla uzamaktadır. Bu da en başta sayfa açılış hızını olumsuz etkilemektedir. Bu sorunu azaltmak için mobil arayüzde istediğimiz eklentileri gizleyebiliriz.
Yada bazı durumlarda mobil arayüze özgü bir eklentiyi sadece mobil platformda çalışmasını isteyebiliriz.
Devamını OkuOnline Fotoğraf Arka Planı Silmek

Fotoğraf, vesikalık fotoğraf, resim gibi imaj dosyalarından arka fonu düz beyaz yada şeffaf yapmak için uzman tasarımcılar photoshop ve benzeri bir resim editörü kullanırlar. 

Devamını Oku

Ethernet Kablosu İle Bilgisayarlar Arasında Hızlı Dosya Transferi Nasıl Yapılır


Ethernet (Yerel ağlar) teoride saniyede 7 Gbps veri aktarımı sağlanabilmektedir. Başka bir değişle sıradan bir USB 2.0, 480 Mbps bant genişliği sunabilen bir hız ile aktarım yapabilir.

Devamını Oku


Bilgisayar Kullanımına Göre Kullanıcı Seviyeleri

Bilgisayarlar günümüzde son kullanıcı için ulaşılabilir olmanın yanında günlük hayatın bir parçası ve temel ihtiyaçlarımızı kolaylaştıran bir unsur haline geldi. Bilgisayar kullanım amacı ve kullanıcı yetkinliği açısından ince detayları olan ve zamanla gruplaşan kullanıcı seviyelerini oluşturdu.

Devamını Oku

WinRAR Kurulumu Yapılırken Dikkat Edilecekler

WinRAR, dosya paketleme (arşivleme) ve veri sıkıştırma yazılımıdır. WinRAR ilk kez 1995 yılında piyasaya sürüldü ve hâla dünyanın en popüler dosya paketleme programıdır.
Benimde tavsiye ettiğim WinRAR günümüzde neredeyse Windows yüklü her bilgisayarda bulunan çok faydalı bir yazılımdır.

Devamını Oku