En Hızlı DNS Bulmak (DNS Benchmark)En Hızlı DNS Bulucu


İnternet bağlantı hızınızı direk olarak etkileyen DNS için sizin varsayılan dışında seçim yapmak için kullanabileceğiniz Google amcanın bir yardımcısı var.


DNS (İngilizce: Domain Name System, Türkçe: Alan Adı Sistemi), internet uzayını bölümlemeye, bölümleri adlandırmaya ve bölümler arası iletişimi organize etmeye yarayan bir sistemdir.

İnternet ağını oluşturan her birim sadece kendine ait bir IP adresine sahiptir. Bu IP adresleri kullanıcıların kullanımı için www.URL.com gibi kolay hatırlanır adreslere karşılık düşürülür. DNS sunucuları, internet adreslerinin IP adresi karşılığını kayıtlı tutmaktadır.


Google nin Namebench  ile DNS Benchmark yapabilirsiniz.

Download :
http://code.google.com/p/namebench/downloads/list


Test programını indirip kuruyoruz ve ardından strat bencmark diyerek testi başlatıyoruz.


Farkı görebilmek için öncelikle PingTest vb.den herhangi bir server ile test yapıp, sonucunuzu saklayın (İsterseniz tabii ki ).

Kullanımına gelecek olursak :
yukarıda ki şekilde görülen resimde:

Nameservers :  isimli yerde kullanmakta olduğunuz DNS' ler yazar.

Include global DNS providers :  (Google, Public DNS, Open DNS, Ultra DNS) seçeneğini seçerseniz, tüm dünyaya hizmet veren DNS' leri teste eklersiniz.

Include best available regional DNS services :  Seçeneğine tıklarsanız, kullanılabilir bölgesel DNS' leri aramanıza eklersiniz.

Include censorship checks :  Seçeneğine tıklarsanız sitelere sansür vuran DNS' leri de aramanıza eklersiniz.

Upload and share your anonymized result (help speed up the internet) :  Upload ve genel sonuç paylarını eklersiniz

Query data source : Testin yapılacağı tarayıcının seçileceği yer. ie/ Mozilla Firefox/ Chrome vs...


Number of queries : DNS' e yapılacak test sayısı. 100 idealdir. Eğer yükseltirseniz sonucunuz daha sağlam olabilir ama öyle uçuk farklar olmayacaktır. Sadece testiniz uzar.Son olarak Start Benchmark' a tıklayıp testi başlatıyoruz. runnig yazar ve Test yaklaşık 10-15 dakika sürebilir. Testiniz bittiğinde :Çıkan sonuçlara göre dilediğiniz DNS ları kullanabilirsiniz.

Finding the Fastest DNS (DNS Benchmark)

Yorumlar

 1. emeğine sağlık admin

  YanıtlaSil
 2. https://www.grc.com/DNS/BENCHMARK.HTM

  YanıtlaSil
 3. önce google a sı-nra size teşekkürler 90 tl verip 15 gb kotalı sınırsız vın kullanıyorum alt yapı yüzünden vs kota bitince 90 kb hız la bu steyi bile zor görüntülüyoruz

  YanıtlaSil
 4. Adsız1.1.23

  Finding the Fastest DNS (DNS Benchmark)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

🔺 YUKARI ÇIK 🔺