Modemlerin İnternet Servis Sağlayıcı Kilidini KaldırmakModem İnternet Servis Sağlayıcı Engellemesini Kaldırmak


Modem yada Çevirge , bilgisayarların genel ağa (internet) bağlantısını sağlayan ve bir bilgisayarı uzak yerlerdeki başka bilgisayar(lara) bağlayan aygıttır. 

Bir internet servis sağlayıcıya (TTNet, TürkTelekom, Vodafon, Biri, Dsamrt, Doping, Turkcell vs.) abone olduğunuzda, genelde size modem router ücretsiz hediye ederler. Lakin bu modemlerin arayüzlerinde başka firmaların internet bağlantısında kullanılmasın diye bazı işlevleri kapatırlar.


Şimdi bir internet servis sağlayıcıdan alınan bir modemi başka bir internet servis sağlayıcıda nasıl kullanırız yani modem kilidi nasıl kaldırabiliriz ona bakalım.


1.) Telnet Açmak

Windows da Telnet varsayılan olarak kapalı gelir, Çoğu modemde telnet açmak gerekmez ama bazı modemlerde işlem yapabilmek için telnetin açılması gerekebiliyor. İşleminiz bittikten sonra eski haline getirebilirsiniz. Telneti aktif etmek için 

Denetim Masasını >  Programlar ve Özellikler > Windows özelliklerini aç veya kapat > Telnet İstemcisi 


Yolunu izleyerek özelliği açıp tamam diyoruz. 


2.) Modemi Fabrika Ayarlarına Getirmek


Genellikle modemlerin arkasında yada altında bulunan Reset yuvasına ataç yardımı ile modem açıkken  3-4 saniye basılı tutarak fabrika ayarlarına getirelim .3-) Modem Arayüzü Ayarları


Modeminizin arayüzünü açın genelde tarayıcınız üzerinden 192.168.0.0 ile 192.168.2.2 arasında bir değer ile modem arayüzünü açacaktır.)  

Modem IP adresinizi bilmiyorsanız

Başlat > cmd > ipconfig


yolunu izleyerek bulabilirsiniz.


Sonra modem arayüzünden menülerden servis sağlayıcı kısmına interneti yeni aldığınız firmanın adını veya ne yazması gerekiyorsa onu yazılır. (TTNet, TürkTelekom, Vodafon, Biri, Dsamrt, Doping, Turkcell vs.)
Servis Sağlayıcı kısmına ne yazılacağını bilmiyorsanız yeni abone olduğunuz firmanın çağrı merkezini arayarak öğrenebilirsiniz.

4-) Windows Ayarlarını Yapmak


Başlat > cmd

Komut isteminin içerisine  telnet ***.**.**.** yazıyoruz (bu ** ler sizin modemin arayüz ip'sidir.) Enter.Şifre Penceresi geldiğinde modemin arayüzüne girerken yazdığınız modem açılış şifresini yazacaksınız. 

Modem açılış şifresi bilmiyorsanız, modemin kutusundaki kullanma klavuzu kitapçığında varsayılan şifre olarak yazan şifredir.5-) Modem sys ppp on Ayarları


sys ppp on @******* ( *** lerde servis sağlayıcınızın adresini, ttnet, biri.com, doping gibi yazın) ve enterleyin.

Buraya ne yazılacağını bilmiyorsanız, yeni abone olduğunuz firmanın çağrı merkezini arayarak öğrenebilirsiniz.Şimdi modemin arayüzüne girin ve servis sağlayıcı olan kısımdaki yazının yerinde sizin yeni firmanın adı yazıyor olacaktır.


Ve bitti.

Kaynak: Modestus
Düzenleme : Lord

Not : 2018 de yürürlüğe giren yasa uyarınca internet servis sağlayıcıların modem vb. ağ bağlantı ürünlerine "modem kilidi" getirmesi yasaklandı. Mevcut modemlerinizin eğer varsa güncel Firmware yüklemeniz de sorunu çözecektir.


Yorumlar

 1. Adsız29.1.12

  Alıntı yerine nickimi yazdığın için teşekkür ederim. bazı saygısızlar emeğe saygı götermeden başkalarının tecrübelerini kendi tecrübeleriymiş gibi yazıyorlar.

  modestus

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz teşekkür ederiz. Sadece nick değil üzerine gelirseniz kaynak sitenin adresinin bağlantısı olduğunu görebilirsiniz.
   http://webseyyahi.blogspot.com/ aşağıda da belirtildiği üzere DMCA tarafından lisanslıdır. Yani bu site kaynağı belli olan yayınları, kaynak belirtilmeden alıntı yapmaz.
   Tabi aynı şekilde buradaki paylaşımlarında kaynağının belirtilmesini ister.
   Not:Bilgi denenmiş, düzenlenmiş ve daha anlaşılır olması için eklemeler yapılmıştır.
   Başarılarınızın devamını dileriz...

   Sil
 2. Adsız30.1.12

  Telnet Sunucusu'na gerek yok...

  YanıtlaSil
 3. Siteniz gerçekten çok güzel ve paylaşımlar mükemmel, datron destek olarak kaliteli hizmet sunmaktayız.

  YanıtlaSil
 4. Bilgilendirme için teşekkürler, siteyi çok beğendim. Doping internet ile modemini aldım ben de, adsl ken fibere geçince satarım diyordum, 25 mbps kadar kaldırıyormuş fiber bende 20 mbs olanı almıştım gerek kalmadı yeni modem alıp satmaya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, işinizi görüyorsa bencede boşa masrafa gerek yok, kullanmaya devam etmek en mantıklısı olmuş.

   Sil
 5. AIRTIRES 5341 DE MODEM ARAYUZUNdekı şifreyı gırın DEMISSINız bEYEFENdı yanLIZ Ben ARAYUZE GIRERKEN hıc sıfe kullanMADIMKI Napacagım cakıldım kaldım son SAFHADA SIFRE ISTIYOR 192.168.2.1 DIYE DE GIRIYORUM ONuda kabUL ETMIYOR Bır yardımcı olun RICA EDERIM EMEGINIze saglık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Airties varsayılan modem arayüzü şifresi blank yani boş olarak gelir . şifre sonradan atanır yada o ekrana entere basarak geçilir.
   Sorunu tam anlayıp çözmek için bağlanmam gerekir lakin Şu sebepten dolayı zaman ayırmıyoruz.

   Sil
 6. fabrika ayarına nasıl getiriliyor modem.reset ile aynı şekilde mi oluyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değişiklik göstereceği için net cevap veremiyorum. Deneyin kısaca.

   Sil
 7. benim bı modem gectı elıme ama dedıklerınızı uyguyamadım yardım edermisiniz bana acil ama

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ♥ ........ Profesyonel Yardımlarımız Ve Danışmanlık Hizmetlerimiz Ücretlidir ........ ♥

   Sil
 8. Adsız24.11.20

  TTNET 'ten Alınan Modemi Diğer Servis Sağlayıcılarında da Kullanmak

  YanıtlaSil
 9. Adsız26.1.24

  Belçika telenet kilitli modem ch8568lg modem ile denedim olmadı. Yardımcı olabilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Farklı mekanizmalar olabilir. Konu ile ilgili uzman arkadaşımız artık aramızda olmadığından maalesef yardımcı olamıyoruz.

   Sil

Yorum Gönder

🔺 YUKARI ÇIK 🔺