Lorem ipsum ... Nedir ?

Lorem ipsum vim ut utroque mandamus intellegebat, ut eam omittam ancillae sadipscing, per et eius soluta veritus.

Size düz bir şekilde (yalan dolansız bir şekilde), ezilenlerin (şiddet görmekten korktukları için  gerçekleri söylemekten çekinenlerin) farkında olarak, bazılarına acı verse de, bildiklerimi öğrenmek için hoş geldiniz.

Marcus Tullius Cicero
Çeviri : LØRD

Lorem Ipsum : 

Lorem Ipsum , masaüstü yayıncılık ve basın yayın sektöründe kullanılan demo yazı bloğu olarak tanımlanır. Lipsum, oluşturulacak şablon ve taslaklarda içerik yerine geçerek yazı bloğunu doldurmak için kullanılır.

Lipsum, 1500’lerin başlarında bir matbaacının font model kitabı oluşturmak için , bir yazı tipi kütüphanesindeki harflerin sıralamasını bozarak yerleştirdiğinden bu yana endüstri standardı haline gelmiştir.

Lorem Ipsum, 500 yıl boyunca varlığını sürdürmekle kalmamış ve günümüzde elektronik yazı tipinin gerektiği birçok konuda hazır bir araç olarak kullanılmaya başlanmıştır. Lipsum 1960’larda içinde Lorem Ipsum paragraflarının bulunduğu letrasetlerin piyasaya çıkması ve 90 larda Lorem Ipsum versiyonlarını içeren Aldus Pagemaker gibi programlarla beraber yaygın hale gelmiştir.

Bilinenin aksine , Lipsum sadece rastgele dizilmiş harflerden oluşan paragraflardan ibaret değildir , tarihi M.Ö. 45 yıllarına dayanan bir klasik Latin edebiyatı eserine dayanir. Yaklaşık 2000 yıldan fazla bir geçmişi vardır. ABD Virjinya’daki Hampden - Sydney Üniversitesi'nden Latin Dili Profesörü Richard McClintock , Lorem Ipsum paragraflarından birinde anlaşılması en güç Latince kelimelerden bir "consectetur" sözcüğüne rastlamış , klasik Latin edebiyatı eserlerinde de gördüğü bu kelimeden hareketle Lipsum’un aslında işe yarar bir kaynak olduğunu farketmiştir.

Lorem Ipsum, Çiçero’nun M.Ö. 45 yılında yazdığı "de Finibus Bonorum et Malorum – İyi ve Kötünün Uç Sınırları" eserindeki 1.30.32 sayılı paragrafında yer alır. Bu eser Rönesans döneminde etik teorileri üzerine bilimsel inceleme konusu haline gelmiştir.

Neden Lorem Ipsum Kullanılır?

Uzun süren çözümlemeler sonrası anlaşılmıştır ki bir çalışma taslağı veya şablonuna bakarken taslağın barındığı içeriğin anlamının etkisiyle okuyucunun dikkati dağılır. Lorem Ipsum ise, "buraya içerik gelecek , buraya içerik gelecek" kısmının yerine konularak , bir düzen halinde sembolik içerik olarak yerleştirildiğinden gerçek içeriğe daha yakın bir sonuç verir. Günümüzde pek çok masaüstü yazılımı ve web tasarımcısı örnek yazı için Lorem Ipsum kullanmaktadır. Lorem ipsum dendiği zaman akla ilk gelen, buraya içerik gelecek olmasıdır.Blog Gövdesinde Kullanımı :

Metin yazılarının site gövdesinde nasıl gözükeceğinin ön izlemesini gösterir.


Lorem ipsum ...

Lorem ipsum ...

Lorem ipsum ...

Lorem ipsum ...

Lorem ipsum ...

Lorem ipsum ...

Lorem ipsum ...

Lorem ipsum ...

_____________________________________________________________________________

Yorumlar

  1. Bu yararlı bilgi için teşekkürler. Blogunuzda her zaman bizlere destek olacak bilgiler veriyorsunuz.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

🔺 YUKARI ÇIK 🔺