Bloglarda Olmaması Gerekenler !

İstenmeyen Blog Özellikleri 


Blogculuk genelde kişisel sayfalar gibi algılansada web aleminin temel taşlarındandır. Blogcular kendi bakışlarına göre tasarladıkları yapılar üzerinde yaptığı yanlışlar ziyaretçi kaybetmelerinin yanında , sitesine ilk defa gelen ziyaretçiyi çok kısa zamanda sayfasını terk etmesini ve blogunuzu bir daha ziyaret etmemek üzere gitmesine neden olmaktadır.
Çok sık karşılaştığımız ziyaretçilerin nefret ettiği bu yanlışlara beraber bakalım.* Popup Eklentiler !
Benimde gıcık olduğum yapılardır, özellikle sayfa ortasında çıkıp tıklamadan gitmeyen yok facede beğen gibi saçmalıklardır. Daha beter olanları saçma bir reklam ve kapat diye tıklandığında sizi başka sayfaya yönlendirenlerdir.
Doğrusu pop-up pencereleri ziyaretçiyi rahatsız etmeyen bir şekilde yerleştirmek , hatta en güzeli popup pencerelerden uzak durmaktır.


* Yorum Onayında Captcha Kullanmak !
Yorum yazmak ziyaretçi ile admin arasında bir köprüdür, tabiki yorumlarınız bir onay sürecinden geçmelidir ama tam yorum yapmışken bir captcha görmek bir daha yorum yazacak olan ziyaretçiyi soğutur.


* Aniden Başlayan Müzik !
Bir siteyi açtığınızda kendiliğinden başlayan sesleri duyan ziyaretçi daha içeriğe bile bakmadan sayfayı kapatmaya çalışacaktır.* Yavaş Açılan Sayfalar !
Bazı bloglar açılışı okadar yavaştırki bağlantı hızı yetersiz kalır. Bu gibi sitelerde ziyaretçilerde uzak durur yada yüklenmesini beklemeden googleye geri dönüp başka sitelere bakarlar. Bloglarınızda faydasız witgetlerle doldurmayın.


* Yazı Boyutu ve Fontu !
Yazdığınız yazılar okunmayacak kadar küçük yada rahatsız edecek kadar büyük, karakterler ile arka fon uyumsuzluğundan seçilemez durumda yada seçtiğiniz fontun harflerinin ne olduğu anlaşılmaz düzeyde şekilli olması size güzel geliyorsa sorun yok ama ziyaretçiler neden bir daha gelmiyor diye üzülmemeyi kabullenmelisiniz.

* Karma Karışık Yapılar !
Aradığınız şey sayfanın neresinde bulmak bile zaman alıyorsa , ziyaretçi bu zamanı googlede başka sayfaya bakarak kullanacaktır. Eğer bir sayfanın yayın makalesinden çok reklamları yer kaplıyorsa veya reklamlarınız yazıları kapatıyorsa , ziyaretçiler yazılara bile bakmayacaklardır.


* İçerik Kalitesi !
Her yayını bir yerden alınmış, altı ayda üç beş yayın yapmış, attığı başlık ile yazdığı metinin içeriği uyumsuz gibi saçma yapıları gören ziyaretçi işi bittikten sonra hemen sayfayı kapatacak ve verdiğiniz bilgilerden emin olamayıp başka yerlere bakma ihtiyacı hissedecektir. Yarım eklenmiş bilgi , anlaşılmayan anlatımlardan kaçınılmalıdır.

* Sıradanlık Sıkıcıdır !
Son olarak birbirine benzeyen yüzlerce blogdan biriyseniz, en fazla o yüzlerce blogun çıkabildiği kadar yükseğe çıkabilirsiniz. Unutmayın "Başkasının ayak izlerini takip ederek onu geçemezsiniz.".

Eğer sizinde bloglarda olmamasını istediğiniz yada olmasından rahatsız olduğunuz yapılar varsa yorum bölümünden bizlere katkı sağlayabilirsiniz.

What You Should Not Be in Blogs!

Yorumlar