Blogger Google Analytics Kodu Eklemek

Blogger'a Google Analitik Kodu Eklemek

Google Analytics, Google ın ücretsiz olarak verdiği bir site takip ve analiz sistemidir. Daha önceki zamanlarda ve hala benzer hizmetleri sağlayan ücretli uygulamalardan çok daha iyi olduğu da bir gerçek.Google Analytics ile temel olarak sağlayabilecekleriniz : 

Ziyaretçi sayısı Tekil ziyaretçi sayısı
Toplam sayfa gösterimi
Ziyaretçilerin hemen çıkma oranı
Ziyaretçilerin sitede geçirdikleri ortalama süre
Sayfa başında geçen ortalama süre
Kişi başı ziyaret edilen ortalama sayfa sayısı
Sayfa başına düşen ziyaret sayısı
Yeni ziyaret sayısı
Ziyaretçilerin kaynakları, ziyaret şekli
Ziyaretçi tipi ve kullandıkları işletim sistemi, tarayıcı vs.
Ziyaretçi ülke ve durum bilgileri
Gerçek zamanlı izleme ...

Bu verilerin dışında detaylı olarak bir çok alt öğe de bulunmaktadır. Ayrıca bu bilgiler dahilinde yeni hedefler (Goal) koyabilir varsa reklam takibi için planlar yapabilirsiniz.


Şimdi blogger blogspot bloglarına nasıl ekleneceğine geçelim öncelikle http://www.google.com/analytics adresine giriş yapıyoruz ve  standart kayıt işlemini gerçekleştiriyoruz .

Analytics > Yönetici > Mülk > .JS İzleme Bilgileri > İzleme Kodu

Yolunu izlediğimizde İzleme Kimliği ve  Kodu atanacaktır.

UA-12345678-1 gibi oluşturulan kimlik numaranızı

Blogger > Ayarlar > Diğer > Analytics Web Mülkü Kimliği bölümüne kopyalayıp ayarları kayıt ediyoruz.Sonra verilen HTML kodunu Gadget olarak ekleyebililiz , ancak özel temalarda ve mobil yada dinamik şablonlarda düzgün çalışmadığından ben şablona eklenmesini tavsiye ederim.

Blogger > Şablon > HTML'yi Düzenle > Yolunu izleyerek CTRL+ F ile </head> tagının hemen üstüne şablon kodlarınada ekleyebiliriz.Blogger için Google Analitik scripti ekledikten sonra blogger şablon yöneticisi otomatik olarak bazı karakterlerin yapısını değiştirebilir ve kırmızı olarak gösterebilir. No panik  bu sadece karakterlerin charmaps karşılığıdır.

Veri analizi ve takibi için her webmasterın yapması gereken bir uygulamadır. Bir kaç ayrıntıya çok kişi takılmış bence kısaca açıklamak ve yol göstermek istedim. Umarım faydası olur.
7 yorum: