Gerçek Dünya Haritası

Dünya Haritası

Dünya haritası, Dünya yüzeyinin tamamını herhangi bir harita projeksiyonu kullanarak gösteren haritadır.

Dünya haritaları çoğunlukla siyasi veya fiziksel olarak çizilir. Siyasi haritalar, ülkeler, bölgeler, sınırlar gibi varlıkları gösterir. Fiziksel haritalar ise yeryüzü şekillerini gösterir.
Bir projeksiyon kullanarak dünya yüzeyini resmeden haritalar, aslında üç boyutlu bir geoiti iki boyutlu bir yüzeye yansıtırlar. Dünya haritası için en çok kullanılan projeksiyon ise Merkatör projeksiyonudur.

Evet dünyanın şekli üstlerden basık bir küre şeklindedir (geoit) . Bu nedenden düz bir kağıt üzerine iki boyutlu çizildiğinde farklı görünür.

Eğer bu çizimde, genişleme ve daralmaları hesaplamadan aktarım yapılırsa ( Merkatör projeksiyonu ) alttaki gibi hepimizin aşina olduğu harita çıkacaktır.
Fakat eğer gerçek ölçüleri kağıt üstüne aktaracak olursak karşımıza farklı bir harita çıkacaktır. (Peter projeksiyonu)Kısaca 3D alanı 2D olarak gösterildiğinde alanlar faklılaşır. Peki hepimizin bildiği değilde gerçek harita kullanuılıyor mu ? Tabiki evet uzaya çıkan her devletin hesaplamalarında gerçek haritalardan faydalanılıyor.


Yorumlar

Yorum Gönder

🔺 YUKARI ÇIK 🔺