2. El Bilgisayar Alım, Satım ve İlan Verme Rehberi

2. El Bilgisayar Alım, Satım ve İlan Verme Klavuzu


Mobilitenin yaygınlaşması ile birlikte ikinci el ürünlerin internet üzerinden satışı yaygınlaştı. Özellikle aşırı tüketimin yaygınlaşması ve kapitalizminin insanlar üzerindeki bilinç altına bunu al ve çevrenden saygı ve itibar gör algısının oluşturulmasına rağmen yöneticilerini iyi seçememiş halkların alım gücündeki düşüklük sebebi ile ikinci el ürünlere yöneliş artış göstermektedir.


İnternet satış sitelerinden bir ürün satmak yada almak veya takaslamak istediğinizde bu ürün özellikle teknolojik bir ürünse; bazı kriterleri bilinçli olarak ilana vermek hem alıcının hemde satıcının faydasına olacaktır. Herkes teknoloji gurmesi olmak zorunda değildir lakin aptal değilse en azından sattığı yada aldığı ürünün ne olduğunu bilmesi gerekir.

Şimdi beraber ikinci el bir Laptop , Notebook, Ultrabook, Tablet, Bilgisayar vb. teknolojik bir ürün alım satım yaparken kazık yememek için nelere dikkat edeceğimize beraber bakalım.

2. El Laptop (Notebook) , Tablet , Masaüstü Bilgisayar vb. Alırken Yada Satarken Nelere Dikkat Edilmeli !1-) Ürünün Donanımsal Özellikleri :


* İlk olarak ürünün teknik özelliklerini belirtmeli yada öğrenmelisiniz. Bunun en basit yolu

Bilgisayar sağ tık > Özellikler > Sistem bilgileridir.Yada ayrıntıları gösteren en kolay yöntem sistem özelliklerini kısaca gösteren bir program kullanıp ekran görüntüsünün fotoğrafını çekmektir. Örneğin Speccy programı ücretsiz , Türkçe ve temel tüm özelliklerinizi size gösteren bir programdır.

Marka :
Model  :
Seri no:
işlemci :
Ekran :
Ekran Kartı :
Bellek :
Harddisk:
Anakart :
Batarya :


Temel olarak bu özellikler tam olarak öğrenilmeli."Ürünün adı ve seri no su her şeyi söyler zannetmeyin mesela MSI-GE70 bilgisayarın Türkiye de satılan 20 den fazla çeşidi var. Bunların arasında 1000$ fark eden modeller  ve performans farkları vardır. Dolayısıyla sadece isim ne numara yetersiz kalmaktadır. Aslında her firma ürüne bir seri no atamaktadır ancak ürünün üstünde kısa ana başlığı belirtirler."


2-) Ürünün Nitelik Kazandıran Özellikleri :


* Ürünün fiziksel durumu düzgün mü ? Daha önce tamir işlemi görmüş mü ? Ürünün bir arızası var mı ?
Dizüstü bilgisayarlar artık günümüzde kompak yapıdalar ve çabuk yıpranmaya müsaitlerdir.

* Ürünün kutusu ve faturası var mı?
Aslında dikkat edilmesi gereken bir konudur. Faturası eski bile olsa o bilgisayarın çalıntı yada kaçak olmaması için önemlidir.

* Ürünün garantisi devam ediyor mu ?
Unutmayın ki garanti için sizden fatura ve bazı değişimlerde kutusunu ve verilen ek bileşenleride isteyeceklerdir.

* Ürünün recovery kısmı duruyor mu ?
Bu özellik size kullanılan yazılımın orijinal olduğunu ve bilinçsizce kullanılmadığını gösteren önemli bir özelliktir.

* Ürün Türkiye çıkışlı mı ?
Türkçe klavyesi olmaması veya yurt dışından gelen bir ürünse bu fiyatı önemli ölçüde aşağı çekecektir. Bazı durumlarda firmalar ülkelere göre ürün üretmekte ve dolayısıyla teknik hizmet yada yada yedek parça vs. gibi hizmetleri aynı firma olsa bile farklı ürünlere vermemektedir.

Vb.3-) Bilgisayar  Donanım Arıza Tespit Programı


Özellikle kompak bir ürün alırken, her zaman içini açıp inceleme fırsatımız olmayabilir bunun için

BurnInTest Software Programını kullanabilirsiniz. Program %100 her sorunu söylemese de büyük ölçüde arızaları tespit etmede faydalı olmaktadır. 30 Günlük deneme sürümü eksiksiz olduğundan işinizi görecektir.
4-) Örnek İlanlar :


Şimdi size referans olması için internetten baktığım üç aynı bilgisayara misal olarak mesaj ile teklif edilebilecek fiyatı örnek vereyim.


A-) Satıcısının ilanı

Bir tane ne olduğu belirsiz internetten alınma fotoğraf

Daha yeni aldığım i7 HP diz üstümü satıyorum,  ilk günkü gibi tertemiz kullanıldı. ilk gelen alır sadece pazartesiye kadar bu fiyat.

Benim bu bilgisayarın ilanına bakıp geçerim fiyat bile teklif etmem , boşa zaman kaybı olur.

B-) Satıcısının ilanı

Bir tane ne olduğu belirsiz fotoğraf
HP SPECTRE 17-5000NT
 İ7 işlemci
16GB ram
Sorunsuz

Ürünün faturası ve kutusu yok, recovery bilmiyor ve ürün yurtdışı girişli. Klavyesinde bir tuşu eksik, Sorunsuz tamir görmemiş.

Benim bu bilgisayara vereceğim maksimum para 1500 TL

C-) Satıcısının ilanı

Düzgün ve çok açıdan çekilmiş fotoğraflar

HP SPECTRE 17-5000NT

İşlemci : Intel Core İ7 4710HQ
Bellek : 16 GB DDR3 @ 1600MHz
Anakart : HP INC. P8H77
Ekran Kartı : GTX860M DDR5
Sabit Disk : 512GB SSD

Ürünün bir arızası bulunmamaktadır, kutusu ve faturası mevcut olup recovery kısmı durmaktadır.

Benim bu bilgisayara vereceğim maksimum para 4500 TL


Sonuç:
Görüldüğü gibi aynı bilgisayar ama 3 kat fark edecek kadar nitelik ve karşılığında alınan kalite farkı ve toptan edinme maliyeti var.


Umarım faydalı olmuştur.

Yorumlar