Blogger Blogspot Özellikleri

Blogger Blogspot İncelikleri

Selamlar, bana gelen sorulardan insanların neden Blogger kullandığımı merak ettiklerini ve özellikle neden Wordpress yada başka altyapıları tercih etmediğimin sebebini öğrenmek istiyorlar.Öncelikle bunun aslında tek bir temel nedeni var. Şuan en iyi altyapıyı Blogger sunduğu için.
Diğer altyapılar  (AWBS, Awbs, CMS, DLE, Drupal ,Joomla, MkPortal, MyBB, OpenCart, PhpBB, PhpNuke, Phpfusion, SMF, Tumblr, WHMCS, Wordpress, XenForo, Xoops, Drupal, Google Sities, Ücretsiz Bloglar, vb.) Bir çoğunu denedim aslında işin özü şurada yazmıştım ( Wordpress mi? Tumblr mi? Blogger mı? )

Blogger blogspot altyapısını tercih etmemin bir diğer sebebi de Google ve sunduğundu hizmetler. Örneğin Google Webmaster yada yeni adıyla Google Search Console veya Google Analytics gibi servislerin kaliteli ve ücretsiz oluşu.

Blogger Hesabımın Limitleri (Sınırları) Nelerdir ?

Evet imkanları sonsuz değil ayrıca internette bir sürü yayın bulabilirsiniz ama Google bile Blogger ile ilgili limitlerin sınırlarının yer aldığı makaleyi kaldırdı, nedeni mesela Blogger da ekleyeceğiniz resim boyutunu aştığınızda otomatikmen ek alan devreye giriyor ve kullanmaya devam ediyorsunuz. Kısaca Google amca otomatiğe bağlamış. Sayfa içi sınırlandırmalar var ama limitleri  yeterli düzeyde mesela bir yayına en fazla 200 yorum alanı tanıyor gibi.
Kısaca Blogger için limitleri düşünmenize gerek yok.

Blogger Blogspot Ayrıntıları

Özellikle acemi blogcuların takıldığı Blogger Panelindeki ayrıntılara beraber bakalım.

Blogger Paneline giriş yaptığınızda sizi kullanıcı dostu bir arayüz karşılar.


Kolayca anlaşılabilen seçenekleri atlıyorum, bu kısımları acemi blogcuların bile kolayca halledebileceğini öngörerek devam ediyoruz... Diğer merak edilen ayrıntılara beraber bakalım.

* Sağ üst köşede Oturum kimliğinizi tıklayarak profilinizi ayarlayın.Burada özellikle Web Sayfam Kısmını doldurun. Diğer ayarları isteğinize göre yapılandırın.

* Blogger > Okuma Listesi

Okuma listesine tıkladığınızda açılan pencereye istediğiniz sitelerin URL yani Domain bilgilerini yazarak Blogger Ana Panelinden RSS akışlarını izleyebilirsiniz.


* Blologger > İstatislikler > Arama Anahtar Kelimeleri

Sanırım bir çok blogger burayı tam olarak anlamdıramıyorlar.
İlk sorun Tr karakter içermemesi , nedeni Google Amcanın veri analiz sonuç iletiminde tek lisan olarak İngilizce kullanmasından dolayı burada İngiliz alfabesi dışında karakter gözükmez.
ikinci sorun ise burada çıkan sonuçlar yetersiz yada eksik gibi görünmesinin nedeni , bu alanda sonuç görünebilmesi için kullandığınız tarayıcıda varsayılan olarak gelen sitelerin kullanım alışkanlıklarını analiz etme seçeneğinin pasif de olması gerekir. Bu sonuç Google arama motoru dışındaki (Yahoo, Bing, Yandex, Baidu vb.) arama motorlarından alınan sonuçlardır. 
Karıştımı :) Boş verin kısaca orası birebir sonuç değil , sadece internet kullanımını izleyebilir ve verilerimi paylaşabilir diye izin vermiş kullanıcıların Google Dışından gelen arama sonuçlarını  kapsıyor.
Ayrıntılı veriler için Google Analytics kullanın.
* Blogger > Ayarlar > Yayınlar ve yorumlar

Burada insanların takıldığı bir noktada anasaydaki gösterilerin yayın sayısında oluşan hatalar. Varsayılan bir şablon kullanıyorsanız blogger otomatik bunu ayarlar ama özelleştirilmiş bir tema kullanıyorsanız bu ayarları manuel olarak eşitlemeniz gerekir.
Blogger > Ayarlar > Yayınlar ve yorumlar
Blogger > Yerleşim > Main Düzenle > Blog Kayıtlarını Yapılandır
Blogger > Şablon > HTML'yi Düzenle

kısımlarındaki Anasayfa ve diğer saylarda gösterilecek yayın sayılarının eşit olması gerekir.
* Blogger > Ayarlar > Yayınlar ve yorumlar

Burada varsayılan bir şablon kullanıyorsanız Blogger otomatikmen değişikleri algılar ve uygular lakin özeleştirilmiş bir temada sorunlar çıkabiliyor , böyle bir durumda 

Blogger > Ayarlar > Yayınlar ve yorumlar
Blogger > Yerleşim > Main Düzenle > Blog Kayıtlarını Yapılandır
Blogger > Şablon > HTML'yi Düzenle

Yollarındaki verileri eşitlemeniz gerekir.

* Geri Bağlantıları Göster 

Bu özellik blog sahiplerinin başka bloglarda yazılan bir yazıyı kendi blogunda sadece başlık linki olarak yayınlamarına olanak tanıyan bir yapıydı. Yani kullanan kalmadı ama evet seçerseniz , o linke direk tıklayarak sizin yayınınızı kendi blogunda öneri şeklinde otomatik bir yayın yapar. Kısaca facebooktaki paylaş gibi bir özelliktir.

* Blogger >  Ayarlar > Dil ve biçimlendirme

Burada varsayılan bir şablon kullanıyorsanız Blogger otomatikmen değişikleri algılar ve uygular lakin özeleştirilmiş bir temada sorunlar çıkabiliyor , böyle bir durumda 

Blogger > Ayarlar > Yayınlar ve yorumlar
Blogger > Şablon > HTML'yi Düzenle

Yollarındaki verileri eşitlemeniz gerekir.


* Blogger > Ayarlar > Arama tercihleri

Meta etiketler > Açıklama 
İşin aslı Google burayı fazla önemsemez ve kendi algoritmasına göre tarama yapar. Yani boş kalmış yada uzun uzun sitenizi yazmışsınız aslında bir fark yok. Sadece tek bir konu hakkında yazıyorsanız o konun ana başlığını yazmanız yeterli olacaktır.

Gezginler ve Dizin Oluşturma
Kısaca Blogger robots.txt yani arama motorlarının sizi indexlemesi için gerekli veri yapısı Google ile uyumlu ve otomatik güncellenir durumdadır.  Eğer bu işlerden anlamıyorsanız buraya dokunmayın.


* Blogger > Ayarlar  ›  Diğer

Site içerik takibi
Blog İçerik Takibine İzin Ver > Atlama Aralığına Kadar
Burası RSS den sizi takip edenler için kısa yoldur, Neden Atlama Aralığına Kadar işaretledik çünkü otomatik olarak yayınlarınızı araklamak isteyenlerin önüne geçmek için.

Kayıt İçerik Takibi Yeniden Yönlendirme URL'si 

Kayıt İçerik Takibi Altbilgisi
RSS akışının sonuna otomatik link ekler

Google Analytics
Analytics Web Mülkü Kimliği
Burada Google Analytics size eklemeniz için bir kod ve UA ile başlayan bir anahtar verir , Verilen kodu ister şablona isterseniz de gadget olarak ekleyebilirsiniz . Bu alana anahtar eklememizin sebebi eğer sitemizde mobil şablon kullanıyorsak verilerin izlenebilmesi içindir. yani ekleyin.Evet şimdi panelde merak ettiklerinize kısaca bir açıklama getirdik.

Şimdi faydalı bağlantıları verelimKısımlarına ihtiyacınız varsa bir göz atarsınız.0 yorum: