Zaman Yolculuğu Mümkün mü ?

Zaman Yolculuğu Mümkün mü ?


Zamanda yolculuk , bir çok bilimkurgu filminde bir makine ve istenilen tarihe gidip dönen fantastik icatlar. peki gerçekte bu mümkün mü ?Aslında olaya biraz zaman nediri anlamak gerekiyor. Zamanı biz insanlar atomun titreme sayısına göre ölçüyoruz. örneğin Kuvars kristalinin her titremesi bize bir zaman algısı oluşturuyor. Aslında vücudumuz içinde bu geçerli , vücudumuzdaki her bir atomun titremesi onu bir adım daha yaşlandırıyor.

İşte zaman kavramı burada değiştirilebilir mi ? Yani bir kapsül yapılıp içindeki atomların titremesi yavaşlatılırsa zamanda ileriye doğru hızlı gidilebilir mi ? Mümkün olabilir ama zamanda geriye gitmek işte bu olasılıksız görünüyor. Fiziğe göre zamanda geçmiş gözlemlenebilir ama müdahale edilemez , yada bilginin korunumu yasası mevcut.

Tabi birde uzay zaman ilişkisi var, bu yazdıklarım aslında bilimsel olarak denenmesede mümkün görünüyor. Örneğin uzayda yol alan bir cismin bizim dünyamızın o anını değil kendisine gelen görüntüsünün bulunduğu zamanı görebiliyor yani geçmişi. Ve uzayda zaman dünyadakinden farklı hızlarda hareket edebiliyor.

İşte öyle. :)

Is Time Travel Possible?

Yorumlar