Demokrasi Ve Yaklaşım

Demokrasi, dünyadaki tüm üye veya vatandaşların, organizasyon veya devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir tür yönetim biçimidir.
Genellikle devlet yönetim biçimi olarak değerlendirilmesine rağmen, üniversiteler, işçi ve işveren organizasyonları ve bazı diğer sivil kurum ve kuruluşlar da demokrasi ile yönetilebilir.Ana yurdu olan Eski Yunan'daki filozoflar Aristo ve Eflatun tarafından eleştirilmiştir. Artık siyasetbilimciler hangi sistemin daha iyi işlediğinden çok, hangi demokrasinin daha iyi işlediği tartışmalarına girmişler ve liberal, komünist, sosyalist, muhafazakâr, anarşist ve faşist vb. sistemlerinin erdemlerini ön plana çıkarmaya çalışılmaktadırlar. Bu sebeple demokrasinin çok sayıda değişik tanımı ortaya çıkmaktadır.

İki boyutlu düşünüldüğünde demokrasi iyi bir şey gibi görünsede hiç bir toplum ütapik ve hiç bir insan nefissiz değildir. Yani Demokratik bir ortam hiçbir zaman insan zaaflarını ön planda engellemedikce o topluma fayda sağlamayacaktır.

Zamanımızda her toplumun içerinse fazlaca aptal, vatan hayini, suçlu vs. olmaktadır. Dolayısıyla insanoğlunun büyük çoğunluğu kendi menfaattarını ön planda tutarak oy vereceği için gerçek doğruları savunanların ön plana çıkması ve kazanması zorlaşmaktadır.

Örneğin cahilistanda asgari ücrete zam yaparsak dış borçlanma artar kararı halk versin derseniz halk 3 ay rahat edeceğim diye 5 yıl sıkıntı çekeceği bir karar verir.

İnsanın hayvanlardan farklı  yürümesini sağlayan bir ayağı akıl , bir ayağı ahlaktır.Ne yapılmalı :

Aptal paradoksunu kabul edip, ahlaki duruma göre bir katsayı belirlenmeli, bu aynı kişi vergi kimlik nosu gibi olmalı ve her insan bu "Demokrasi Katsayısını" almalı. Bu DK no su kişiye bazı güçler kazandırmalı. DK 'yı ölçmek işlemini bağımsız bir ülkenin başında bulunduğu yapay zeka yapmalı. Çünkü cahilistan gibi halklar kesin hak yeme , torpil gibi yollar arayacağından en baştan bunun önlemi alınıp, herkese bir IQ testi ve geçmiş yaşamına göre bir "Güvenilirlik Katsayısı"  yani GK verilmeli.
Çıkan sonuçlara "Vatandaşlık Katsayısı" dersek. DK+GK=VK Bu "VK" ya göre temel hakları olmalı.

DK ; Aptal, Normal, Zeki, Çok zeki, Dahi
GK: Güvenilmez, Az güvenilir, Normal güvenilir, Çok güvenilir

Olarak sınıflandırılarak bir VK ya ulaşılır.

Örneğin bir seçim zamanında bu VK kullanılarak oylama yapılır

Belirlenmiş limitlerde
VK almak kişinin isteğinde olmalı
VK  almak istemeyenlerin kullandığı oyun çarpanı 1

DK hesabı :

Aptalların  kullandığı oyun çarpanı 1
Normallerin kullandığı oyun çarpanı 2
Zekilerin kullandığı oyun çarpanı 4
Çok zekilerin kullandığı oyun çarpanı 20
Dahilerin  kullandığı oyun çarpanı 60


GK hesabı :

Güvenilmezlerin kullandığı oyun çarpanı 1
Az güvenilirlerin kullandığı oyun çarpanı 2
Normal güvenilirlerin kullandığı oyun çarpanı 4
Çok güvenilirlerin kullandığı oyun çarpanı 20


Şimdi bir örnekleme yapalım
Adamın birisi aptal ve normal güvenilir olsun attığı oy DK*GK yani 1*4 sonuçta 4 oy atmış olacak.
Bir diğer kişi çok zeki ve çok güvenilir olsun attığı oy DK*GK yani 20*20 sonuçta 400 oy atmış olacak.Bu şekilde bir oylama yapılarak bir seçim yapılırsa işte o zaman bu cahilistan için gelecek daha iyi olacak ve demokrasi denilen kavramın zaafları minimize edilmiştir diyebiliriz.2 yorum:

  1. iyi, şimdi şu anda tüm diğer insanlar - olan en azından Aristoteles adı belirli bir şey / benim için, orada şüphesiz bir kınamak çoğunluğu * hangi birey için iyi - ama, sadece dün, nihayet tamamen farklı bir ışık demo anlamını koymak Sokrates, tam Plea duydum ... { ne yazık ki, karakter sayısı } Devam edeceğiz!??

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Greetings, You write in the original language. It is not understood that way :)

      Sil