Futbol Kuralları Güncellemesi

Dünyada tartışmasız en çok takip edilen spor branşı futbol. Bir toplum bilimci ve kişisel gelişim uzmanı olarak futbolun popüleritesinin ve seyir zevkinin nasıl artırılabileceği hakkında düşünmeye başladığımda, daha önce spor alanında özellikle Amerikada yapılmış incelemelerde insanların bir konuya odaklanma ve sıkılmama süreleri ve izlediklerinden beklentileri...


Araştırmaların sonuçlarında izleyicilerin büyük oranda 40 dk civarından sonra sıkılmaya başladığı ve skor fazlası beklentisi içinde olması yönünde çıkan sonuçlar zaten bilinen gerçekler.

Bu araştırmalar ve yeni nesilin daha yüksek skorlu sonuçları istiyor olması, futbol kurallarının bir güncelleme geçirmesi ve zamana daha uygun hale getirilmesi için bir kaç ufak değişiklik yapılmalı.

Şimdi bu güncellemelere bir bakalım.

1-) Oyun süresi : Oyun süresi 45 dakikadan 40 dakikaya indirilmeli. Çünkü ortalama bir insanın sıkılma süresi 45 dk. sonra başlıyor. Maçlarda genelde uzatmalar olduğundan gelen seyirciye minimum sıkılma zamanı tanınırsa daha çok eğlendiği yargısı verilir.

2-) Saha çizgileri : Saha çizgileri 12 cm den 6 cm düşürülmeli böylece topun içeride yada dışarıda kısaca nerede olduğu daha keskin görülebilir.

3-) Oyuncu değişikliği sayısı 4 olmalı.

4-) Ceza sahası dışındaki her serbest vuruş direk olmalı. Yani başka bir ifadeyle ceza sahası dışından endirek serbest vuruş kaldırılmalı. Böylece gol sayısı ve hücum olasılı artırılmış olur.

5-) Taç atışından ofsayt olmuyor ama korner atışından olabiliyor. Korner atışından da ofsayt kaldırılmalı.

6-) Kendi ceza yada yarı sahasından kullanılan her türlü başlama vuruşundan ofsayt kaldırılmalı. Örneğin kendi yarısından kullanılan bir faul sonrası atıştan ofsayt olmamalı.

*-) Ofsayt sadece ceza sahası bitim hizasından başlamalı. Yani ofsayt başlangıcı kendi saha tarafından değil ceza sağası hizasından itibaren olmalı. Böylece gol sayısı ve hücum olasılı artırılmış olur. Kale hakemlerine gerek kalmaz yardımcı hakemlerin kontrol etmesi gereken alan azalır dolayısıyla hata riski azalır. Bu değişiklik biraz göreceli olduğundan tartışmaya açık olabilir.


0 yorum: